Okul Yardım Parası Nasıl Alınır?

07.07.2020

Okul yardım parası ile durumumun iyi olmadığı dönemlerde çocuklarımı rahatlıkla okutabildim. Bugün de öğrenci yardım parası almak için yaptıklarımı en ince ayrıntısıyla sizlerle paylaşacağım. O dönemlerde ne yazık ki maddi olanaklarım yeterli olmadığı için çocuklarımı okutmakta zorlanıyordum. Okul müdürünün teşvikiyle, talebe yardım maaşı başvurusu yaparak çocuklarım için karşılıksız devlet desteği edinme fırsatı buldum.

O zamanki okul müdürümüz düzenli gelirimiz olmadığı için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen kırtasiye yardımına başvurabileceğimizi söylemişti. Hemen ardından çocuk okutma yardımı hakkında araştırma yapmaya başladım. Bu yardıma halk arasında SED (Sosyal Ekonomik Destek) adı da veriliyor.

Okul Yardım Parası Başvurusu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma Vakıfları ve diğer il müdürlükleri bize bu süreçte çok yardımcı oldu. Çocuğumla birlikte hafta içi uygun bir saatte en yakın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne gittim. Oraya ilk girdiğimde beni bir görevli karşıladı ve neden geldiğimi sordu. Ben de okul masrafları için devlet desteği almak istediğimi söyledim ve kendisi beni yönlendirdi.

okul yardım parası başvurusu

Ardından bir başka görevli bana okul yardım aylığı başvuru formu adı altında bir evrak uzattı ve doldurmamı istedi. O evrakı doldurmak için sizin ve çocuğunuzun kimliğinin yanınızda olması gerekli. Bunun yanında başvuru için gerekli evraklar da şu şekilde:

 • Çocuğunuzun öğrenci belgesi (Bunu okul idaresinden ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz.)
 • Nüfus dökümü (İl nüfus müdürlükleri yardımcı olacaktır.)
 • Barınma bilgileri (Oturulan evin varsa tapusu, kira ise kontrat ve dengi evrakları yeterlidir.)
 • Evde çalışan birisi varsa İŞKUR veya farklı bir kurumdan çalışma belgesi.

Bu evraklarla birlikte bana verilen SED başvuru formunu doldurup teslim ettim. Bunların tamamı bir saati bile bulmadan bitti diyebilirim. Okul destek maaşı başvuru dilekçesi ile birlikte alınan evrakların birkaç gün içerisinde değerlendirileceğini söyleyen memur, bana bıraktığım iletişim adresleri üzerinden bilgi vereceklerini söyledi. Akabinde ise bana gerek telefon gerekse de SMS yoluyla kurum tarafından dönüş yapıldı.

Ben bu şekilde öğrenci yardımı için başvuru sürecimi tamamlamış oldum. Sizler de şartlarınız uygun olduğu takdirde bu yardıma kolayca başvuru yapabilirsiniz.

Öğrenci Yardım Parası Şartları

Memurdan öğrendiğim kadarıyla çocuk eğitim yardımı almak isteyen birinin taşıması gereken şartlar şunlardır:

 • Öğrencinin ve ailesinin maddi sıkıntı çekiyor olması gerekmektedir. 2020 yılı itibariyle hanede kişi başı aylık gelir 609₺ ve altında olanlar bu yardıma başvuruda bulunabilir.
 • Anne ve babasından biri ya da ikisi vefat edip, zor durumda olan öğrenciler bu yardıma başvuruda bulunabilir.
 • İşsiz ailelerin çocukları bu destekten faydalanabilir.

Okul ihtiyaçları için ödenen bu para aylık şeklindedir. Yani bir kez başvuru yaptığınızda o eğitim dönemi boyunca şartlar değişmediği sürece devlet size her ay ödeme yapar. Elbetteki o eğitim döneminde evin geliri yükselirse ve maddi refah sağlanırsa, bu durumda devlet okul yardım maaşını kesmektedir. 6 ayda bir belli kurumlar öğrenciyi denetler ve maaşı uygunsuz bulduklarında kesebilirler.

Kırtasiye Yardımı Kaç Lira? SED Yardımı Hangi Bankadan, Nasıl Çekilir?

Bu yardımı ben Ziraat Bankası aracılığıyla almıştım. Her ay çocuk eğitim yardımı başvurusu yaptığım kurumun verdiği tarihte bankaya giderek ödememi alıyordum. Sizler de başvurunuz kabul edildikten sonra ya Ziraat üzerinden ya da PTT üzerinden bu yardımı çekebilirsiniz.

öğrenci yardım başvurusu 2020

Okul yardım parası ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için farklı miktarlarda ödeniyor. Öğrenci yardımı miktarları şu şekilde:

 • Anasınıfına giden çocuk yardımı aylık 456₺’dir.
 • 1. ve 8. sınıf arasındaki çocukların talebe yardımı aylık 684₺’dir.
 • Liseye giden öğrenciye yardım parası aylık 730₺’dir.
 • Üniversite düzeyinde eğitim gören çocuklara verilen burs ise 821₺’dir.

Tüm Öğrencilerin Alabileceği Diğer Burslar ve Devlet Yardımları

Kaymakamlık Çocuk/Okul Parası: Tüm kaymakamlıklar zor durumda olan aileler çocuklarını okutabilmeleri için yardım vermektedir. Kaymakamlık çocuk yardımlarından faydalanmak için bağlı olduğunuz kaymakamlığa çocuğunuzla birlikte giderek başvuru evraklarını teslim etmeniz yeterlidir. Kaymakamlıktan yardım parası almak diğer kurumlara göre nispeten daha kolaydır.

kaymakamlık yardımları

KYK Burs ve Öğrenim Kredileri: Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veren devlet kurumlarının başında KYK gelmektedir. Başarılı olan öğrencilere, engelli öğrencilere ve şehit/gazi yakınlarına karşılıksız burs veren bu kurum; isteyen öğrencilere de geri ödemeli öğrenim kredisi vermektedir.

Öğrenciye Burs Veren Kurumlar ve Hayırsever Kişiler: Özellikle üniversite öğrencilerine yönelik olarak birçok kişi ve kurum her sene Eylül ayında burs başvurusu almaktadır. Özel kurum ve kişilerin sosyal medya hesaplarını takip ederek üniversite öğrencileri için sağlanan burs olanaklarını yakalayabilirsiniz.

öğrenci bursu veren kurumlar

SYDV Yardımları: Her ilde bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakıfları durumu olmayan öğrencilere devlet yardımı vermektedir. En yakın SYDV şubesine giderek başvuruda bulunabilir ve size uygun olan devlet yardımlarından faydalanabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.