Öğretmenlik Okumak Mantıklı Mı? Öğretmenlik Okunur Mu?

24.10.2020
A+
A-

Öğretmenlik okumak ne kadar mantıklı? Üniversitede öğretmenlik okumak istiyorum, işsiz kalır mıyım? Bu gibi kafada şimşekler çaktıran onlarca soruyla boğuşuyorsanız tam da olmanız gereken yerdesiniz. 5 yıldır kadrolu olarak öğretmenlik yapıyorum. Branşım ise Türkçe. Kendi branşımın yanı sıra birçok branşta da öğretmen arkadaşlarım var. Bu nedenle mesleğin hemen her kesimiyle iletişim halindeyim diyebilirim. Malumunuz ülkemizde geçim kaygısı diye bir gerçek var. Bu da herkesin tahmin edebileceği üzere “Atanamama” korkusunu beraberinde getiriyor. Şimdi oturup öğretmenlik okumak ile alakalı ne var ne yok her şeyi masaya yatıracağız. “Ataması çok olan öğretmenlikler hangisi?” sorusundan tutun da “Kimler öğretmen olabilir?” sorusuna varıncaya kadar hemen her türlü karışıklığa çözüm getireceğiz. Haydi bakalım geleceğin öğretmenleri, başlıyoruz! ?

öğretmen

Öncelikle bu mesleği sevmeden yapmanız mümkün değil. Sadece puanı yetiyor diye Eğitim Fakültelerini tercih eden öğrenciler ilerideki meslek hayatlarında çok yıpranıyor. Evet, geçinmek için para ve sosyal hak lazım ancak öğretmenlik bunların bir adım geride olduğu bir meslek. Para kazanabilirsiniz, memur olabilirsiniz ancak düzgün ve nitelikli bir öğretmen olmayı başaramazsanız bu dediklerim hiçbir işe yaramaz. İlk kuralımız kesinlikle bu mesleği sevenlerin öğretmenlik okuması! ??

Öğretmenlik Okumak Ekşi Yazarlarının Anlattığı Kadar Kötü Bir Şey Mi?

İnternette az buçuk geçmişiniz varsa Ekşi Sözlük platformunu bilirsiniz. Birçok konuda çok farklı yaklaşımlarla insanın ufkunu açan bu platform, ne yazık ki öğretmenlik okumak isteyen gençlere pek de yardımcı olamamış. İnternette araştırma yaparken “Gerçekten Ekşi’de anlatıldığı gibi kötü bir şey mi bu meslek? diyen gençlere rastladım. Hayır arkadaşlar. Öğretmenlik okumak sizlere lanse edildiği gibi berbat bir durum değil. Evet, KPSS gibi illet bir sınavınız olacak ancak kimse kolayına bir yere gelmiyor. Bunu sakın unutmayın! Ekşi Sözlük yazarlarımız bu sefer biraz abartmışlar. Onlara da selam olsun! ?? ?

öğretmenlik okumak ekşi

Öğretmenlik okumak öncelikle puanlar düşük olduğu için pek niteliksiz görülüyor. Bu “Düşük Puanlı” öğretmenlikleri kazananlar için geçerli olabilir. Eğer siz hayatınızı eğitime ve öğretmenliğe adamak istiyorsanız, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde istediğiniz öğretmenlik bölümünü okursunuz ve işinizin şüphesiz en iyisi olursunuz. “Neticede doktor olmayacak ya!” deyip sizlerin moral ve motivasyonunu düşürenlere tepkiniz ise net olmalı. Unutulmamalıdır ki günümüzdeki birçok mesleğin uzmanlarını ilkokul sıralarında ter döken kıymetli öğretmenlerimiz yetiştiriyor.

Öğretmenlik Okumanın Dezavantajları Nelerdir?

“Hocam buraya kadar her şeyi toz pembe anlattın sanki. Hiç mi olumsuz tarafı yok bu mesleğin?” diyenlere de elbette bir cevabım var. Dikensiz gül olur mu yahu ?? Öncelikle okulu bitirir bitirmez atanmak istiyorsanız yaklaşık 2. sınıftan sonra deli gibi ders çalışmanız gerekli. Şu anda “Ramazan Yetgin” denildiğinde bön bön bakıyor olabilirsiniz. KPSS’ye çalışmaya başladığınızda bu büyük isimle de tanışmış olacaksınız. Neyse ki Ramazan hoca gibi efsane kaynaklar var ve KPSS sürecinde az da olsa rahat edebileceksiniz.

öğretmenlik okumak mantıklı mı

Öğretmenlik okuyanların gördüğü çevre baskısından söz dahi etmiyorum. Bunu zaten aşmış olursunuz. Benim öğretmenlik okurken yaşadığım pek pişmanlık olmadı ancak ne zaman mesleğe başladım, o zaman aklım yerinden çıktı resmen. Ne yazık ki bize okulda anlatılan işleyişle gerçek işleyiş arasında uçurum var. Daha iyisini yapabilecek durumdayken sistemin küçük bir parçası olduğunuz için eliniz kolunuz bağlı oturuyorsunuz. Eğer aşırı üst düzey bir idealist tavrınız varsa bu süreçte bir hayli yıpranacaksınız. Tıpkı ben gibi… ?

Branş Branş Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Kadrolu ve Sözleşmeli Derece/Kademe Tablosu

Öğretmenlik okumamak için son sebep de okuduğunuz branş. Bazı şeyleri kabul etmeliyiz. Ülkemizde kıymet gören ve devamlı ataması olan öğretmenlik bölümleri belli. Örneğin Felsefe öğretmenliği okuyan birisinin canı okuldan sonra atanmak istediğinde çok yanar. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı bu gibi kıyıda köşede kalmış alanlara pek yönelmiyor. Gelecekte de yöneleceğe benzemiyor.

Öğretmenlikte Atanmak İçin KPSS’den Kaç Puan Almak Lazım?

kpss puanları

Elbette bu dönemin şartlarına ve branşınıza göre değişecektir. Ben son yapılan öğretmen ataması sonuçlarına göre hangi branşların kaç puanla atandığını sizinle paylaşmak istiyorum. Bakalım branş branş öğretmen en düşük atama puanları ne kadarmış?

  • Türkçe Öğretmenliği  – 79
  • Sosyal Bilgiler – 80
  • Sınıf Öğretmenliği – 73
  • PDR Rehberlik – 80
  • Felsefe Öğretmenliği – 83
  • Tarih Öğretmenliği – 75
  • Edebiyat Öğretmenliği – 82
  • Beden Öğretmenliği – 78
  • Matematik Öğretmenliği – 80

“Atanmak için alınması gereken KPSS puanı ortalama kaç?” sorusunu soranlara da makul bir cevap vermiş olduk. KPSS’den atanmak istiyorsanız yaklaşık 6 ay kadar sağlam bir şekilde çalışmanız gerekli. Altı aylık sıkı bir çalışma sizin iyi bir puan almanızı sağlayacaktır. Bu süreçte kesinlikle dershaneye falan gitmenizi önermiyorum. Yukarıda da bahsettiğim gibi Youtube üzerinden bu sınava kolayca hazırlanabilirsiniz.

Öğretmenlik Okunur Mu?

Eğer öğrenci gerçekten seviyorsa ve istiyorsa kesinlikle mantıklı bir karardır. Aksi takdirde sadece puanı yetiyor diye ya da maaş garantisi için bu bölümü yazmak hiç doğru olmaz. Benim bu konudaki net görüşüm bu şekilde. Umarım herkes en iyi olacağı mesleği en iyi şartlarda edinebilir. Sorularınız ve bilgi paylaşımlarınız için yorumlara uğramayı unutmayın! ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.