Öğrenciler Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

21.03.2020

Öğrenciler kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeli sorusu genellikle yüksek kullanım miktarlarına karşı ebeveynlerin sık sık sorguladığı, öğrencilerin ise kullanırken farkına varamayıp daha sonra karşılaştıkları ve çözüm yöntemleri aradıkları bir sorudur.

Öğrenciler için para her zaman gereken çok önemli bir ihtiyaç, kredi kartı ise bilinçli bir şekilde kullanıldığında bu ihtiyacı karşılamada önemli bir araç olmuştur.

Bu konu tüm kredi kartı kullananları kapsasa da daha çok harcama eğilimi gösteren öğrencilere yöneliktir. Çünkü bilinciz ve düzensiz ağırlıkta yapılan her harcama aile bütçesine ve kendi bütçelerine zarar vermektedir.

Her ay yapacağınız harcamaları aylık gelirinizle orantılı olacak şekilde düzenleyin. Düzenli aylık geliri olmayan öğrencilerin, sabit bir kredi kartı limitine göre harcama yapmaları bazı aylar sıkıntıya düşmelerine sebep olmaktadır. Limitiniz yerine ortalama gelirinizle paralel yaptığınız harcamalar sizi sıkıntıya düşmekten kurtaracaktır.

Harcamalarınıza dair olan hesap özetinizi inceleyin. Bazen dikkat etmeden yaptığınız harcamalar sonucu ay sonunda beklemediğiniz bir miktarla karşılaşmak istemiyorsanız hesap özetinizi göz atmayı aksatmayın.

Öğrenciler Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Öğrenciler Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kredi kartı başvurusunda sözleşmeyi iyice okuyun. Neredeyse her bankanın öğrenciler için özel maddeler içeren kredi kartları mevcuttur. Kredi kartınızın limiti, yıllık kart ücreti, asgari ödeme miktarı, kredi faizi gibi terimlerin karşılıklarına ve miktarlarına dikkat edin. İlerde herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için bu maddeleri dikkatli bir şekilde okumalısınız.

Öğrencilere özel kampanyalar konusunda dikkatli olmalısınız. Genellikle gençlerin alışveriş yaptığı marka veya yerlerde büyük indirim kampanyaları yapılmaktadır. İnternet üzerinden alışveriş yapma eğilimde olan öğrencilerin harcama yapma isteğini arttıran bu indirimler harcamanın kontrolünü kaybetmelerine sebep olmaktadır. Bu tarz indirimleri ihtiyaç doğrultusunda ve gerektiği kadar kullanmak gerekir.

Kredi Kartı Borcunuzu Geciktirmeyin!

Kredi kartı borcunuzu geçiştirmeyin. Kredi kartı ödemelerinizde borcunuzun tamamını kapatmaya çalışın. Eğer sadece asgari ücret miktarını öderseniz, birkaç ay sonra karşılaşacağınız manzara daha büyük bir borç olacaktır. Bir ayın borcunu diğer aya aktarmamaya özen gösterin.

Hesap kesim zamanını hesaplayarak ayarlayın. Hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi kontrol ederek size uygun tarihleri seçiniz. Son ödeme tarihinin en önemli noktalardan biri olduğunu ve alışverişlerinizi bu tarihe göre ayarlamayı unutmayın.

Ödemelerinizi son ödeme tarihinden önce yapmaya çalışın. Bu şekilde ödeme işlemlerinizi belirli bir düzene oturtmuş olursunuz. Bu ek olarak uzun vadede kredi notunuzda da artış gerçekleşir.

Kredi kartı kullanımınızı alışkanlık hale getirmemeye çalışın. Nakit paranızın yeterli olduğu durumlarda kredi kartı kullanmayarak kredi kartı kullanımınızı da azaltabilirsiniz.

Uzun vadeli taksitlendirme yapmayın. Alışverişte sürekli olarak taksit yapmak sizi sürekli para ödediğiniz bir döngüye sokar ve her ay durumunuzu zorlaştırır.

Sadece bir tane kredi kartı kullanın. Birden fazla kredi kartı kullanmak ilerleyen zamanlarda sizi daha zor durumda bırakacaktır. Toplam limitleri bir tane kredi kartına denk gelecek şekilde olsa bile bu durum sizi ihtiyaç dışı harcamaya daha çok çekecektir.

İnternette kart kullanımlarınıza dikkat edin. Son zamanlarda çıkan farklı farklı yöntemlerle ihlal edilen güvenliğe karşı dikkatli olmanız gerekir. Kredi kartını internet ortamında kullanırken mutlaka güvenli ortamda kullanım yaptığınıza emin olun.

Neredeyse her bankanın öğrencilere yönelik kredi kartları olduğunu söylemiştik. Öne çıkan birkaç banka ve öğrenciye özel kredi kartları şu şekildedir:

  • Akbank – Exi26
  • Garanti Bankası – Bonus Genç
  • TEB – ÜniversiTEB
  • İş Bankası – Genç Bankkart
  • Vakıfbank – Like Card

Öğrencilerin Kredi Kartı Limiti

Öğrenciler sabit bir gelire sahip olmadıkları için geliri olmayan kişilere ilgili mevzuat gereğince bankanın inisiyatifinde verilecek kredi kartının limiti en fazla 1000 TL olabilmektedir.

Öğrencilere bazı zamanlar bu miktar yeterli gelmese de sigortalı çalışmadıkları sürece geliri olmayan kişi olarak geçerli oldukları için en fazla limit miktarları 1000 TL olabilmektedir. Eğer sigortalı olarak çalışanlar kredi kartı sahibi olmak isterlerse ilk sene kredi kartları toplam limiti belgeli gelirlerinin en fazla 2 katı kadar olabilir.

İlk yıldan sonraki yıllarda kredi kartı almak isterlerse kredi kartlarının toplam limiti en fazla belgelenebilir gelirlerinin en fazla 4 katı olacak şekildedir.

Öğrenciye yönelik kredi kartlarının düşük limit gibi dezavantajları bulunsa da avantajları da vardır. Ayrıca düşük limit miktarı borçlanmayı, borcun ödenememesi durumunda da oluşacak faiz tutarının en az seviyede tutulmasına yardımcı olmaktadır. Öğrenciye özel kredi kartlarında ek indirimler, belirli marka ve yerlerde zaman zaman ek fırsatlar ve kampanyalar gerçekleşmektedir.

Öğrenci Olarak Kredi Kartı Başvurusunda Gerekenler

  • 18 – 25 yaş aralığında olmak, (Üst sınır bankadan bankaya değişebilmektedir.)
  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaportun fotokopisi,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Tüketici sözleşmesini imzalamak,
  • Öğrenci belgesi, (Açık öğretimde okuyan öğrencilerin başvuruları çoğu banka tarafından kabul edilmemektedir.)

Öğrenci Kredi Kartına Başvurusu

Öğrenci kredi kartı başvurusunu yapmanın çeşitli yolları vardır. İsterseniz şubeye giderek, isterseniz ilgili bankaya ait internet sitesinden, kredi kartı karşılaştırma sitelerinden veya telefon bankacılığı üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sırasında bankanın istediği tüm evrakları teslim etmeniz gerekir.

Akbank – Exi26:   Axess özelliği göstermektedir. İlk yıl kart ücreti alınmaz. Daha sonraki senelerde ise yıllık kart aidatı 20 TL olarak ücretlendirilir. Aileler bu hesaba havale yaparken masraf ödemesi gerekmez. Exi26 kart sahiplerinin ailelerinin eğitim kredisi almaları daha uygun koşullarda gerçekleşir.

İş Bankası – İş’te Üniversiteli:  En çok tercih edilen kartlardan biridir. Maximum özelliği göstermektedir ve kart aidatı alınmamaktadır. Maksimum limit ilk olarak 400 TL’dir. Ödemelerin her ay düzenli yapılması durumunda limit arttırımı mümkün olmaktadır.

TEB – ÜniversiTEB:   Bonus özellikli bir kredi kartı olduğu için, Bonus üyesi iş yerlerinin avantajlarından faydalanabilmektedir. Hafta içi 50 liralık bir harcama yapıldığında hafta sonu sinema ve tiyatro biletlerinde %50 indirim kazanma gibi kampanyaları barındırmaktadır. Bu avantaja ek olarak havale işlemleri ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

Yapı Kredi – Play :   Öğrenci belgenizi teslim ettiğiniz takdirde, yıllık kart ücret bedeli alınmamaktadır. Tüm World üye iş yerlerinde puan kazanımı sağlanabilmektedir.

Garanti – Bonus Genç:   Bonus özelliği göstermektedir. Bonus Genç kart ile yıllık kart üyelik ücreti alınmaz. Gençlere yönelik birçok kampanya bulunduran bir kredi kartıdır. Yaygın ATM ağına sahiptir.

VakıfBank – Like Card:   World özelliği gösteren Like kart ile World üyesi olan iş yerlerinde geçerli bütün kampanyalardan yararlanılabilmektedir. Like Card ücreti yıllık 12 TL’dir. Ancak ekstrelerini elektronik posta ile almayı tercih edenlerden bu ücret alınmaz.

Ziraat Bankası – Genç Bankkart:   Maximum kart özelliği çıkaran kredi kartıdır. Öğrencilerin en çok tercih ettiği kartlardan biridir. Gençlere yönelik birçok kampanya bulundur. Banka, öğrencilerden 5 yıl boyunca yıllık kart ücreti almamaktadır. Lisans öğrencilerine 500 TL, yüksek lisans öğrencilerine 800 TL, doktora öğrencilerine 950 TL limit vermektedir.

Öğrenci olarak kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle alakalı yazımız umarım işinize yaramıştır. Kredi kartınızı geri öderken zorlanmayacağınız şekilde kullanmaya dikkat etmeyi unutmayın. Eğer sizin de kredi kartı kullanımında önemli gördüğünüz bir nokta varsa yorumlarda bizimle paylaşın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.