Nakit Karşılığı Kredi Kartı Nasıl Alınır?

28.08.2019
A+
A-

Nakit karşılığı kredi kartı veren bankalar size der ki, “Kredi notun düşük. Borcunu ödeyemeyeceğini düşünüyorum. Sen bana kredi kartının limiti kadar parayı ver, ödeyemezsen ben yatırdığın bu paradan borcunu kapatayım.”. Nakit karşılığı kredi ise nakit karşılığı kredi kartı kullanımınız sonrasında çekebileceğiniz kredidir diyebiliriz. Bloke teminatlı kredi kartları hakkında hemen her türlü bilgiyi burada sizlerle paylaşacağız.

Kredi notumu yükseltmek istiyorum ama bankadan kredi kartı alamıyorum! diyorsanız, teminatlı nakit karşılığı kredi kartı alarak bu sorunu halledebilirsiniz. Banka kredi notunuz dolayısıyla size güvenip kredi kartı vermiyorsa, sizden bankaya para yatırmanızı ister. Bu yatırılan para teminatlı (bloke olmayan) kredi kartınızın borcuna karşılıktır.

Nakit Karşılığı Kredi Kartı Nedir?

Teminatlı kredi kartı ile aynı anlama gelmektedir. Kredi puanı düşük olan müşteriler bu puanı yükseltmek için kredi kartı kullanmak zorundadır ancak bankalar kredi notu az olana kredi kartı vermezler. Kredi notunun düşük olmasının sebepleri şunlardır:

 • Borçlanmamak, bankalarla çalışmamak
 • Kredi kartı borçlarını aksatmak veya hiç ödememek
 • Kredi çekip borcu ödememek ya da aksatmak
 • Kredi notu düşük olanlar kredi çekemez veya kredi kartı alamazlar. Bankalar kredi notu düşüklere güvenmedikleri için onları hizmetlerinden mahrum bırakırlar.

Kredi notunu yükseltmenin tek yolu düzenli ve doğru bir şekilde kredi kartı kullanmak olduğundan, bu kişiler muhakkak bir bankadan kredi kartı almalıdır. Bankalar bu kişilere farklı bir fırsat sunarlar. Bankalar kredi notu düşük olanlara verecekleri kredi kartı limitinin tutarı kadar teminat verilmesini isterler. Bir nevi kendilerini güvence altına alırlar ve kredi kartı borcunuzu ödemezseniz kart borcunu oradaki teminattan yani yatırılan paradan kapatırlar.

Teminatlı olarak bankalardan alınan kredi kartlarının standart bir kredi kartından hiçbir farkı yoktur. Yine harcama yapabilir, taksit talep edebilir ve para puan gibi banka hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Buradaki tek amaç kredi kartı limitinizin tamamını güvence altına almaktır. Bu sayede kredi kartı borcunu ödeyememek gibi bir sıkıntıya düşmezsiniz.

Nakit Karşılığı Blokeli Kredi Kartı

Nakit karşılığı kredi kartı veren bankalar bu hizmetini kesinlikle hiçbir müşteriyle direkt olarak paylaşmazlar. Bu istisnai bir durumdur ve her banka tarafından uygulanmamaktadır. Bloke teminatlı kredi kartı almak için ilk olarak banka şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Bu süreci adım adım şu şekilde açıklayabiliriz.

 • Kredi notunuz düşükse, takibe düştüyseniz, haciz geldiyse ve kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız düzenli olarak kredi kartı kullanmanız gerekir.
 • Kredi kartı çıkmayanlar için bankaların sunduğu teminatlı kredi kartı hizmetinden yararlanabilirsiniz. Örneğin 1.000₺’yi bankaya teminat olarak verirsiniz ve banka bunun yaklaşık %80’ini alır ve o tutar ederince limite sahip olan bir kredi kartını sizin adınıza çıkarır. (1.000₺ teminatlı kredi kartının limiti genelde 800₺ olarak hesaplanmaktadır. Bankadan bankaya değişebilir.)
 • Siz bu kredi kartını aynı diğer kartlarınız gibi kullanabilirsiniz. Limit aşımı yapamazsınız ancak dilerseniz taksit gibi diğer bankacılık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.
 • Banka kredi kartınızı düzenli olarak kullanır, kredi notunuzu yükseltir ve borçlarınızı öderseniz teminatınızı kredi puanınız yaklaşık 1500 seviyelerindeyken iade edebilir.
 • Eğer bloke teminatlı nakit karşılığı aldığınız kredi kartınızı düzenli bir şekilde kullanmaz, borçlandırır ve borçlarınızı ödemezseniz banka o hesaptaki yatırdığınız parayı kredi kartı borçlarınız için elinizden alır.
 • Başvuru için banka şubelerine gitmeniz ve bireysel müşteri temsilciniz ile görüşmeniz yeterlidir. Orada oranlar, kullanım hakları ve kart özellikleri gibi konularda tarafınıza bilgi verilecektir.

Nakit karşılığı kredi kartı alma başvurusu internetten veya mobil bankacılık hizmetlerinden kesinlikle yapılamaz. Bu bankalar tarafından istisnai durumlarda sunulan, ekstra bir hizmettir.

Teminatlı Kredi Kartı Kullananlar Kredi Notunu Nasıl Yükseltebilir?

Teminatlı veya teminatsız herhangi bir kredi kartına sahipseniz, kredi notunuzu yükseltmek için şu adımları uygulamanız gerekir.

 • Düzenli olarak kredi kartı kullanmalısınız.
 • Kredi kartınızın borcunu tam zamanında (mümkünse son ödeme gününden daha önce) ödemelisiniz.
 • Kredi kartınızın ödemelerini eksiksiz bir şekilde yapmalısınız.
 • Ödeyebileceğiniz tutarın üstüne kesinlikle çıkmamalısınız.

Kredi notu düşük ve takipte olanlara verilen bu kredi kartı türü, sizlerin zamanla kredi notunu yükselmesine neden olacaktır. Elbette ki bu kredi kartını da borçlandırıp ödemezseniz veya geç öderseniz kredi puanınız yükselmez. Nakit karşılığı teminatlı kredi kartı borcunu ödememek kredi notunuzun daha da düşmesine neden olur. Diyelim ki teminat karşılığı blokesiz kredi kartı aldınız ve kurallara uygun bir şekilde kullandınız. Şu faydaları görürsünüz:

 • Kredi notunuz en az 3, en fazla 6 ay içerisinde yükselişe geçer.
 • Ekonomik denge kurmayı öğrenirsiniz ve borçlanma bilincini edinirsiniz.
 • Kredi notunuz yükseldiği için diğer borçlarınızı da öderseniz takipten kurtulabilirsiniz.
 • Kredi kartı kullanmak hayatınıza faydalı hale gelir. Risk altında kalmazsınız.
 • Kredi notunuz yükselir ve kredi çekebilir duruma gelirsiniz.

Nakit Karşılığı Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir?

Aslında hemen her banka bu kredi kartlarını zaman zaman müşterilerine verir ancak teminatlı kredi kartı almak için banka seçimi yaparken dikkatli olunması gereken bazı hususlar vardır.

 • Bloke teminatlı ya da ön ödemeli kredi kartı alacağınız bankadan ileride daha rahat kredi çekebilirsiniz.
 • Adınıza maaş ödemesi yapan bankayı tercih etmeniz bankanın size karşı daha ılımlı davranmasına neden olabilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.