Murisin Bankadaki Parasını Çekmek

08.04.2020
A+
A-

Murisin bankadaki parasını çekilmesi bir kişinin vefatından sonra en çok sorulan sorulardan biridir. Peki bunun için hangi belgeler gerekir ve hangi adımlar izlenmelidir? Bu yazımızda bu sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Ölen kişiden geriye miras olarak mal varlığı kalabildiği gibi bazen bankasında para bazense yüklü miktarda borç kalabilmektedir.

Vefat eden kişinin banka hesabını sorgulayabilir, bankada parası var mı veya bankaya borcu var mı öğrenebilirsiniz.

Vefat eden kişinin hesabındaki parayı alabilmenin en önemli koşulu mirasçı olmaktır. Mirasçı dışındaki kişiler bu parayı çekemez. Peki mirasçıların bu parayı alabilmesi için neler gereklidir?

murisin bankadaki parasi nasil cekilir

murisin bankadaki parasi nasil cekilir

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Kime Kalır?

Ölen kişinin banka hesaplarındaki paraları çekmek için mirasçılık belgesine sahip olmanız gerekir. Ölüm belgesi ile birlikte notere başvurduğunuzda mirasçılık belgesini çıkartabilirsiniz.

Bu belge kimin ya da kimlerin adına çıkartıldıysa ölen kişinin hesabındaki parayı yalnızca o kişi veya kişiler çekebilir.

Banka hesabının kontrolü için bankaya tüm mirasçılar gitmek istemiyorsanız noterde mirasçılık belgesi için başvururken aranızdan tek mirasçı seçebilir ve ona vekalet verebilirsiniz. Bu şekilde bankaya tüm mirasçılar gitmek zorunda kalmazsınız.

Veraset İlamı Nedir?

Veraset ilamı da mirasçılık belgesi ile aynı belgedir. Ancak veraset ilamı için Sulh Mahkemesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Fakat bu başvurunuza daha geç yanıt alacağınız için notere başvurmak daha avantajlıdır.

Ölen Kişinin Banka Hesabını Sorgulama

Vefat eden kişinin bir bankaya olan borcunu sorgulamak için de hesabında para olup olmadığını öğrenmek için de ilgili bankaya bireysel başvuru yapmanız gerekmektedir.

Elinizde bulunan veraset ilamı ya da mirasçılık belgesi ile şubeye gitmeniz yeterlidir. Bu şekilde ölen kişinin borç durumunu ya da bankasında para olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Eğer vefat eden kişinin birden fazla bankada hesabı varsa bankalar birliğine yazacağınız dilekçe ile bankalardaki hesaplarını sorgulayabilirsiniz.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Nasıl Paylaşılır?

Ölen kişinin mirasçısı bir kişi olabildiği gibi birden fazla da olabilir. Hatta birden fazla mirasçı daha çok görülen bu nedenle de miras paylaşımı konusunda tartışmalara yol açan bir durumdur. Peki böyle bir durumda miras nasıl paylaşılır?

Tüm mirasçıların hak sahibi olduğu banka hesabındaki parada tüm mirasçılar ortak hak sahibidir. Bu para mirasçılar arasında paylaşılır. Paylaşma yapılmadan hiçbir mirasçı bankadaki parayı çekemez.

Ölen Kişinin Banka Hesabından Para Çekme

Banka hesabındaki parayı öğrenmede kullandığınız veraset ilamı şubeden para çekmede de sizin için yeterli olacaktır. Ancak ölen kişinin hesabındaki para büyük bir miktar ise veraset ve intikal vergisi ödemeniz gerekmektedir. Bu ödemeyi yapmadan parayı çekmeniz mümkün değildir.

Miras Kalan Bankadaki Paranın Zaman Aşımı

Ölen kişinin hesabındaki parayı 10 yıl boyunca çekmezseniz TMSF (Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu) tarafından paraya el konur ve bu para TMSF’nin hesabına aktarılır. Ancak borçlar mirasçılara kalır. Vefat tarihinden 10 yıl geçmediği taktirde mirasçı olarak bu parayı çekebilirsiniz.

Ölen Kişinin Borcunu Sildirme

Vefat eden kişinin mal varlığı ve banka hesabındaki paranın mirasçıya kaldığı gibi mevcut borçları da mirasçıya kalır. Bu borcu ödemeniz gerekmektedir. Ancak ölen kişinin borcu fazla olabilir. Eğer vefat eden kişiden geriye miras kalmadıysa ve borç miktarı fazlaysa bu borçtan muaf olabilirsiniz.

Eğer borcu ödemek istemiyor iseniz reddi miras işlemi ile bu borçtan kurtulabilirsiniz. Bu işlem için de mahkemeye dava açmanız gerekir. Aksi taktirde bu borcu ödemekle yükümlüsünüz. Bu şekilde ölen kişinin kredi borcunu sildirebilirsiniz.

Kanserden Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Banka Hesabını Kapatmak

Veraset ilamı ile dilekçe yazdığınız taktirde ölen kişinin banka hesabının kapatabilirsiniz.

Bu dilekçeyi bankanın herhangi bir şubesine giderek yazabilirsiniz.

Bu dilekçede kişinin vefat ettiğini ve mirasçısı olarak banka hesabının kapatılması talebinde bulunabilirsiniz.

Eğer vefat eden kişinin birden fazla bankada hesabı varsa bankalar birliğine giderek de dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Murisin bankadaki parasının çekilmesi için gerekli şartları ve kimlerin hesaptaki parada söz sahibi olduğunu incelediğimiz yazımız umarım faydalı olmuştur. Sorularınızı yorumlara bırakabilirsiniz.

Vakıfbank Bireysel Emeklilik İptal Etme

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.