Muhtarlıktan Yardım Nasıl Alınır?

07.07.2020

Muhtarlıktan yardım nasıl alınır? Devletin zor durumda olan vatandaşlara verdiği maddi yardımlardan faydalanmak için gidebileceğiniz en temel kurum mahalle muhtarlarıdır. Muhtarlar bağlı oldukları mahalle halkının refah düzeyini denetlemekle sorumludur. Muhtarlık yardımları bu görev ve sorumluluklar arasında yer alır. Hepsi olmasa da birçok mahalle muhtarlığı maddi sıkıntı yaşayan vatandaşlara maddi yardımlar yapmaktadır. Nakit para yardımının yanı sıra kira, odun (yakacak) ve kira desteği gibi birçok farklı devlet yardımı da yine muhtarlıklar aracılığıyla verilmektedir.

Muhtarın verdiği devlet yardımları çoğu zaman kısıtlı olsa da, muhtarlıklar zor durumda olan vatandaşları gerek kaymakamlıklara gerekse de SYDV şubelerine yönlendirerek yardımcı olmaktadır.

Muhtarlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtarlığa yardım başvurusu yapmak için izlediğim adımları anlatarak başlamak istiyorum. Koronavirüs dolayısıyla dağıtılan gıda ve erzak yardımlarından faydalanmak maksadıyla kurumları devamlı arıyor ve bilgi almaya çalışıyorduk. En sonunda bir yetkili bana koronavirüs yardımlarının bir kısmını muhtarlıktan alabileceğimi söyledi. Bunun üzerine gıda yardımı başvurusu yapmak için muhtarlığa gittim. Gittiğimde bana kimliğim soruldu ve bir dilekçe verildi. Bunu doldurup muhtara teslim ettim ve ardından aralıklı olarak bana yiyecek yardımları yapıldı. Bunlara ek olarak okul parası, çocuk yardımları ve kömür gibi yakacak desteklerinin de aynı şekilde alınabileceği söylendi. Ben başvuru işlemlerini 15 dakikada tamamladım. Siz de yaklaşık bir sürede kolayca halledebilirsiniz.

muhtarlık maddi yardım başvurusu

Muhtarlıktan yardım talebinde bulunmak için yanınızda kimliğinizin olması yeterlidir. Muhtarlığın verdiği kırtasiye yardımı için gidiyorsanız çocuğunuzun öğrenci belgesini de yanınıza almaya dikkat edin.

Muhtarın Verdiği Devlet Yardımları Nelerdir?

Birçok muhtar ortak yardımları sağlamaktadır. Muhtarlığa gittiğinizde direkt olarak yardım alamayacak olsanız bile muhtarın sizi ilgili kuruma yönlendireceğinden emin olabilirsiniz. Muhtarların verdiği yardımlar genellikle şunlardır:

  • Kırtasiye yardımı
  • Yakacak yardımı
  • Yemeklik yardımı
  • Giyecek yardımı
  • İhtiyaç sahipleri için eşya yardımı
  • SED

Muhtarlıktan yardım alma şartları:

  • Fakirlik sınırının altında olmak ya da belli sorunlar nedeniyle ciddi sorunlar yaşamak. Fakirlik sınırı 2020 yılı için kişi başı aylık gelirin 609₺’den az olmasıdır.
  • %40 ve üzerinde engelli olmak.
  • Dul olmak veya annesi ve babası vefat etmiş bir çocuğun bakımını üstlenmek.

Maddi durumunuz düzeldiğinde sosyal yardım kesintisi yapılacaktır. Muhtarlar maddi durumu düzelen vatandaşlara yaptıkları yardımı kesmektedir.

Kaymakamlık Yardım Başvurusu Yapmayı İhmal Etmeyin!

kaymakamlık yardımı nasıl alınır

İhtiyaç sahiplerine destek olan bir diğer kurum da kaymakamlık olarak bilinir. Kaymakamlık devlet yardımları muhtarlıklara göre çok daha geniş ve düzenlidir. Kaymakamlık maddi yardım olanaklarından faydalanmak için kaymakamlıklara giderek dilekçe vermeniz yeterlidir. Kaymakamlık yardım başvurusu için yanınızda kimliğinizin olması gerekir.

Muhtarlıktan ve Belediyeden Yardım Nasıl Alınır?

belediye yardım başvuru

Muhtarlıklar ve kaymakamlıklar gibi belediyeler de zor durumda olan vatandaşlar için yardım etkinlikleri organize etmektedir. Engellilere ucuz su ve elektrik bunların başında gelirken yine engelli ve özel durumlu vatandaşlara (şehit/gazi yakınları)  ücretsiz ulaşım olanakları da belediyeler tarafından sunulmaktadır. Belediye maddi yardım başvurusu yapmak için aynı muhtarlıklara olduğu gibi kuruma gitmeniz ve dilekçe vermeniz gerekmektedir. Yanınızda nüfus cüzdanınızın olması yeterli olacaktır.

VGM Kuru Gıda Yardımı Nasıl Alabilirim? Yardım Veren Yerler Listesi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.