Mübaşir ile Katip Arasındaki Maaş Farkı Ne Kadar? Hangisi Daha Yüksek?

28.10.2020
A+
A-

Mübaşir maaşı ile katip maaşı arasında kaç lira far var? Katip maaşıyla mübaşir maaşı farkı ne kadar? Adalet Bakanlığı yeni alım yapmadan önce birkaç konuya açıklık getirelim dedik ve mübaşirle katip maaşının farkı ne kadarmış anlatmak istedik. Adalet Bakanlığı personeli arasında yıllardır süren bir polemiğe açıklık getirmeye çalışacağız. Adalet Saraylarında görev yapan katiplerin ve mübaşirlerin maaşları sanıldığı kadar da farklı değildir. Genelde katipler,  mübaşirlerin kendilerinden çok daha az iş yaparak daha fazla para aldıklarından yakınıyorlar. İddiaları bir kenara bırakalım. Bakalım gerçek neymiş? ?⚖

katiple mübaşir maaş farkı

Yazıya geçmeden önce mübaşir ve katip nedir diye soranlara ufacık bir tanımla cevap verelim.

Mübaşir Kimdir? Nasıl Mübaşir Olunur? Ne İş Yapar? 

Mübaşir mahkemede getir-götür işlerini yapan personeldir. Mübaşir olmak için en az lise mezunu olmak gerekir. Lise mezunu mübaşir alımları her yıl düzenli olarak açılmaktadır. KPSS’den en az 70 puan alma şartı aranmaktadır. Mübaşirler kişileri mahkeme salonuna davet ederler, mahkeme heyetine dosyaları iletir ve mahkemenin işleyişi için gerekli hazırlıkları tamamlarlar.

Katip Kimdir? Nasıl Zabıt Katibi Olunur? İşi Nedir?

Zabıt katibi denen kişiler mahkeme esnasında hakimin ve diğer kişilerin söylediklerini yazıya dökmekle yükümlüdür. Mahkeme salonunda gerekli görülen tüm söylemler yazıya geçirilir. Lise, ön lisans ve lisans mezunları zabıt katibi olabilir. KPSS’den çoğunlukla 70 puan alma şartı bulunur.

Mübaşirle Katibin Maaş Farkı Ne Kadar?

Geldik zurnanın zırt dediği yere… ? Şimdi gelecek yıl zabıt katiplerine ve mübaşirlere ödenecek maaşları bir araya getireceğiz. Bakalım yıllardır süregelen bu maaş farkı kavgası gerçekten makul bir sebebe dayanıyor mu?

Zamlı lise mezunu mübaşir maaşı net olarak 3.947₺’dir. Aynı derece ve kademedeki güncel zabıt katibi maaşları ise 3.886₺’dir. Mübaşirle zabıt katibi maaş farkı gelecek yıl için 61₺ civarındadır. Elbette üniversite dengi çalışanların maaş farkları daha farklı olabilir.

zabıt katibi maaşı mübaşir maaşı

Maaş farkı ne zaman açılmaya başlıyor? Maaş farkı dördün birinde mi yoksa 3’ün 1’in de mi diye soran birçok arkadaş olmuş. Aslında maaş farkının açılma zamanı oldukça değişken. Bu nedenle net bir şey söyleyemiyoruz. Örneğin evli ve çocuklu olan personelin maaşı bekar personele göre devamlı yüksek oluyor.

Katiplik Mi Mübaşirlik Mi?

Katiplik mi yoksa mübaşirlik mi daha rahat? diye çok soru almaya başladık. Aslına bakılırsa burada insanlar ikiye ayrılıyor. Bazıları katiplik için iyi diyor bazıları da mübaşirlik için… Ben size tavsiye edecek olursam mübaşir olun derim. Mübaşir olmak genelde katip olmak isteyenlere kötü gibi geliyor ama meslek içi bayağı rahat diyebiliriz. Zabıt katipliği gerek yapılan iş gerekse de iletişim kurulan kişiler nedeniyle bir hayli yorucu ve sıkıcı. Mübaşirlik mesleği ise biraz daha hareketli ve rahat. Özellikle zabıt katibi olmak isteyenler mutlaka sabahtan akşama kadar oturarak çalışmayı göze almalı. Burada mübaşirler bir adım daha öne geçiyor.  Onlar daha hareketli bir meslek hayatına sahip. ??

rahat meslekler

Katip mi daha kıdemli Mübaşir mi? Yasalara göre zabıt katipleri daha kıdemlidir ve yüksektir. Mübeşirlikten zabıt katipliğine geçiş sınavları ara sıra açılmaktadır ve geçiş mümkündür.

İcra Katipliği mi daha iyi yoksa mübaşirlik mi? Kıdem ve mevki açısından katiplik seçmeniz daha doğru olacaktır. Her iki meslek de aynı eşitte zorluklara sahiptir. Bir böyle diyorsun, bir şöyle diyenler olacaktır. Özetleyeyim… ? Ben kıdemsiz ama rahat olayım diyorsanız mübaşirlik ya da şoförlük tercih edin. Yok ben daha iyi olayım ve kıdemim yüksek olsun diyorsanız katiplik atamaları için tercih verin.

Mübaşirlik Mi Daha Rahat Yoksa Şoförlük Mü?

devlet memuru şoförlük

Geldik Adalet Bakanlığı çalışanlarının çokça merak ettiği bir başka hususa… ? Şoför olmak mı daha iyi yoksa mübaşir olmak mı diyenlere şöyle cevap verelim. Öncelikle olanağınız varsa çalışın, okuyun ve katip olarak atanın. Eğer illa ki hizmetli kadrolarına benzeyen bu seçenekleri değerlendireceğim diyorsanız kendinize sorun. Mahkeme salonlarında ciddi bir meslek icra etmek istiyorsanız mübaşir olmak iyi olacaktır. Yok ben ona gelemem diyorsanız da şoförlük yönünde tercih yapın. Bu seçenekler tamamen size bağlı. ?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.