Moto Kuryelik Yaparak Aylık Ne Kadar Para Kazanılır?

03.02.2022
A+
A-

Motor kuryelik yaparak aylık 6.000 TRY ile 15.000 TRY arasında para kazanılabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi E Ticarete olan ilgiyi de artırdı. Kendi işini kurmak, motosiklet ile para kazanmak isteyenler bu fırsatı iyi değerlendirdi ve soluğu E Ticaret firmalarında aldı.

Moto kuryelik yaparak Trendyol, Getir, Vigo, Paket taxi ve benzeri firmalar ile çalışabilirsiniz. Hem sabit bir ücret hem de teslim ettiğiniz sipariş başına bir ücret ve bahşiş kazanabilirsiniz. Teslim edilen sipariş başına 3 TRY ve üzerinde ödeme yapabilen bu firmalar, birçok insana ekmek kapısı oluyor. Pandemi nedeniyle işsiz kalan insanların birçoğu şu anda başlangıç düzeyinde bir motor alarak bu sektörden ekmek yemeye başladı.

Paket atarak para kazanma meselesi son dönemde yapılan teşviklerle de gündemdeki yerini koruyor. Kolaçan gibi birçok YouTube kanalı mesleğin inceliklerini anlatan ve insanların kafalarına takılan hemen her türlü soruya cevap veren içerikler üretiyor. Bu içerikler sayesinde insanlar restoranlar ya da marketler için motosikletli kuryelik yaptıklarında ne kadar kazanç elde edeceklerini ve çalışma şartlarını öğrenebiliyorlar.

Motorlu Kuryelerin Aylık Maaşı Ne Kadar?

Bu mesleğin son günlerde bu denli yükselmesinin en temel nedeni çalışma şartlarıyla birlikte elde edilen kazançtır. Bu iş önceden çok farklı şekilde yapılıyordu. Önceden restoranlar ya da marketler çalıştırmak üzere kurye ararken şimdilerde tüm restoran ve marketlerin siparişlerini sistematik şekilde toplayan şirketler oldukça büyük bir iş havuzundan yararlandırmak üzere motorlu kurye arıyor. Bu yeni işleyiş esnek çalışma saatlerini, devamlı iş güvencesini ve kurumsal ücretlendirme ile dolgun maaş olanağını beraberinde getiriyor.

Yemek teslimatı yapan ya da marketler için çalışan motorlu paketçi kuryelerin net maaşları birçok koşuldan etkilenir ve çokça değişkendir. Her şirket farklı ücretlendirme politikalarına sahiptir. Günde 5 saat kadar çalışan bir kurye için yoğun bir şehirde aylık maaş ortalama 4.000₺ ile 7.000₺ arasındadır diyebiliriz. Bu geliri etkileyen faktörler bulunmaktadır. Yeni başlayan kurye maaşı elbette düşük olacaktır. Kuryecilik özgün bir meslektir ve işin püf noktalarını öğrendikçe paralel olarak gelir artmaktadır.

Motosikletli Kuryelerin Gelirini Arttıran ve Azaltan Faktörler

Bölge Hakimiyeti: Günümüzde moto kurye şirketleşen bir iş olduğundan hemen her şehrin farklı bölgelerinde istediğiniz bir E-Ticaret firmasının kuryesi olarak çalışabiliyorsunuz. Çalıştığınız şehrin hangi semtinde çalışmak istediğinize kendiniz karar veriyorsunuz. İş yoğunluğunu hesap ederek günün farklı saatlerinde ya da haftalık olarak semt değiştirdiğiniz takdirde geliriniz artacaktır. Bu da ancak zamanla edinilen bir deneyimdir.

Çalışma Saati: Trendyol Go gibi firmalara bağlı olarak çalıştığınızda çalışma saatlerinizi kendiniz belirlersiniz. Elbette günde 10-12 saat çalışan kurye ile günlük 4-5 saat paket atan kuryenin geliri aynı olmayacaktır. Ne kadar uzun süre çalışırsanız o kadar çok para kazanırsınız. Ayrıca şirketlerin kuryeler için düzenledikleri kampanyalara da özen göstermeniz gerekiyor. Örneğin Trendyol Go Ateşli Saatler ya da referans kodu kampanyaları kuryelerin kazançlarına katkıda bulunuyor.

kurye kazançları

Kurye Motor Tercihi ve Yakıt Masrafı: Motorlar her ne kadar az yakıyor gibi görünse de bu işten para kazanmaya başladığınız takdirde hemen her türlü detayı hesap etmeniz gerekiyor. Sizi ulaşım süresi açısından mağdur etmeyecek, tamir masrafıyla boğmayacak ve yakıt tasarrufu yapabilmenize olanak sağlayacak motorlar ile bu işe girmeniz gerekiyor. Çok yakan ya da tamir sorunu hiç bitmeyen motosikletler başınızı ağrıtabilir. Kurye için başlangıç motosikletinizi iyi seçmelisiniz.

Çalışma Düzeni: Plansız yapılan her iş kazanç yönünden sizi mağdur edecektir. Ek iş olarak kuryelik yapmak istiyorsanız bile belli bir düzene, standarda sahip olmanız gerekir. Düzen sizin sistematik bir gelire sahip olabilmeniz için ilk ön koşuldur.

Motivasyon ve Motosiklet Hakimiyeti: Bu işte eğer bir restoran ya da market ile anlaşmanız yoksa kimse size kalkıp da şu saatte gel şu kadar saat çalış al paranı git demez. İşinizi severek yaptığınız takdirde geliriniz de artacaktır çünkü verimlilik artacaktır. Son olarak motosiklet konusunda tecrübeli olmanız sizi diğer kuryelerden birkaç adım öne geçirir.

Kurye İş Sahasının Seçimi: Marketten evrak kuryeliğine kadar motosikletli kurye çalıştıran birçok farklı iş sahası bulunuyor. Özel nitelikte taşımacılık yaptığınızda ise maaşınız doğrudan yükseliyor.

İyi para kazandıran meslekler arasında yerini alan kuryelik, oldukça riskli bir meslektir. Gününüzün büyük bir kısmını motor üzerinde geçirmeniz gerekir. Ciddi kazançlar elde edebilmek için tatillerden ve molalardan feragat etmeniz gerekir.

Moto Kuryeler Aylık Maksimum Ne Kadar Para Kazanabilir?

Bu mesleğin kesin çizgileri bulunmuyor. Kimi kuryeler aylık 3.000₺ gibi rakamlara çalışırken kimi kuryeler 15.000₺’ye varan kazançlar elde edebiliyor. Yüksek maaşlı kuryelik yapmak için ise tercih edebileceğiniz iki temel yol var. Bunlardan bir tanesi Trendyol Go gibi şirketlere bağlanarak günlük 10 saati aşan çalışma periyotları gerçekleştirmek ve tatillerden feragat etmek. Bu sayede aylık 15.000 TRY maaşla çalışabilirsiniz. Bir diğeri ise kıymetli evrak ya da eşyaları taşıyan kuryelerin arasına dahil olmaktır. Bu gibi özel nitelikteki işlerle de aylık on bin lirayı aşan gelirler elde edebilirsiniz. Kabataslak konuşmak gerekirse gerek E-Ticaret firmalarıyla ya da işletmelerle anlaşarak başlayacağınız kurye işinde yoğun çalışma temposuyla en yüksek 15.000₺’ye kadar gelir elde edebilirsiniz.

Motorlu Kurye Bahşiş Gelirleri Ortalama Kaç Lira?

Kuryelikte gelir iki kalemdir. Birincisi yaptığınız anlaşma nedeniyle gelecek olan sabit gelirdir. Bu gelir kendi içinde firmadan firmaya değişmekle birlikte iki bölüme ayrılır.

 • Kurye Sabit Ücreti: Kurye olduğunuz için iş yoğunluğundan bağımsız olarak tarafınıza ödenecek olan sabit temel ücrettir.
 • Paket Başı Ücret: Trendyol Go gibi şirketler atılan paket başına da ücret ödemektedir.

İkinci temel gelir kaynağı ise bahşişlerdir. Kurye bahşişleri şimdilerde müşteriler tarafından internet üzerinden de ürünün ödemesi yapılırken verilebilmektedir. Bu resmî gelir artışına neden olacağından vergi giderinin artmasına yol açtığından kuryeler elden bahşiş verilmesini tercih etmektedir. Türkiye’de ekonomik koşullar göz önünde bulundurulduğunda bahşiş gelirleri ne yazık ki tatmin edici seviyede değildir. Bu nedenle motosikletli kurye olmak isteyenlerin bahşiş gelirine asla güvenmemeleri gerekir. Bahşiş gelirinin çok fazla olduğu iş sahaları da bulunmaktadır. Çalışılan semt ve teslimat yapılan sektör bahşiş gelirlerini etkileyebilir.

Trendyol Go Moto Kurye Ne Kadar Kazanıyor?

trednyol go maaşları

Trendyol Go sisteminde net kazanç tutarını etkileyen birkaç temel faktör bulunmaktadır. Çalışma saati, teslim edilen paket sayısı ve avantajlı çalışma saatlerindeki aktiflik bunların başında gelen faktörlerdir. Trendyol Go aracılığıyla kazanılabilecek en yüksek miktar şu anda 17.000₺ civarındadır. Paket sayısına göre maaşlar kabataslak şu şekilde sıralanabilir:

 • 70 paket atan kurye aylık 5.424₺ maaş alır.
 • 125 paket atan kurye aylık 10.826₺ maaş alır.
 • 150 paket atan kurye aylık 13.030t maaş alır.
 • 175 paket atan kurye aylık 15.234₺ maaş alır.
 • 200 paket atan Trendyol motorlu kurye maaşı 17.412₺’dir.

Yukarıdaki rakamlar tahmini verilerdir. Avantajlı saatler ve iş yoğunluğu göz önünde bulundurulduğunda bu rakamlar değişebilir.

Trendyol Go Saatlik Ücret: 25-35₺

Trendyol Go Paket Başı Ücret: İlk 40 paket için adet başına 4₺. Sonrakiler için 3.5₺. (Tüm ödeme verileri değişkenlik gösterebilir.)

Trendyol Kuryeler Haftalık Ne Kadar Fatura Kesiyor?

Trendyol ile işbirliği yaparak kuryelik yapanlar tüm masraflarını kendileri üstleniyor. Şirket sadece onlara iş sağlamak ile yükümlü oluyor. Sigorta, yakıt ve vergiler göz önünde bulundurularak aylık gelirler hesaplanıyor. Kuryeler haftalık olarak teslimatlarını yapıyor ve faturalarını kesiyor. Bu fatura üzerinden elde ettikleri kazancın vergisi düşülüyor. Hizmet faturası adı altında kesilen bu faturalardan %18 oranında vergi ödeniyor. Aracın muayenesi, yakıtı, bakımı, bağkur giderleri ve diğer tüm masraflar ana kazançtan düşülüyor. Trendyol Go’da çok yoğun çalışarak haftalık 5.000₺ tutarında fatura kesen kuryeler bulunuyor.

Dominos Personel Maaşları Kaç Lira? Kurye Olma Şartları Neler?

Bu firmanın kuryelere ödediği aylıklar bonuslara ve büyük/küçük çanta paket başı ücretlerine göre değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle net kazancı hesaplamak pek mümkün olmuyor.

Trendyol Go Kazandırıyor Mu? İşler Azaldı Mı?

Trendyol Go, sektörün en çok tanınan şirketi diyebiliriz. Pandemi dönemindeki ihtiyaç artışı ve beraberindeki çalışan artışı bu sisteme şimdilerde dahil olmak isteyen kurye adaylarının kafasını karıştırıyor. Sahadan kuryelik yapanların yorumları ışığında aldığımız bilgilerle sistemin halen işlediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Dönem dönem işlerde kesilmeler olsa da insanlar bu sistem ile geçimlerini sağlamaya devam ediyor. Trendyol Go garanti gelir elde etmek isteyenlere sektörün en güvenilir sistemini sunuyor. İnternetteki yorumlar arasında sistemin hiç kazandırmadığı ve yalandan ibaret olduğu ifadeleri yer alsa bunların gerçeklik payı yoktur. Sistem çalışan kuryelere sözleşmeleri gereğince tatmin edici bir ödeme yapmaktadır. Son zam oranları da çalışanları bir hayli memnun etmiştir.

Trendyol Go Kurye Başvuru ve İşe Alım Şartları

Başvuru Nasıl Yapılıyor?

İş başvuruları markanın resmî web sitesi üzerinden yapılıyor. Trendyol Go motorlu ve araçlı kurye başvuru ekranı üzerinden bilgilerinizi vererek başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Bu sitede alımlar açıksa sizi bilgilerinizi alıp Online Eğitim aşamasına yönlendiriyorlar. İş ilanı yoksa bu durumda ön başvurunuz sistem havuzuna kaydediliyor ve alımlar açıldığında size öncelik veriliyor. “Ön başvurunuz alındı.” şeklinde bir netice alırsanız şu anda aktif alım olmadığını  anlayabilirsiniz. Alım açıksa başvurunun ilk aşamasında online eğitim için ders saati seçmeniz gerekiyor. Eğitim toplam bir saat sürüyor. Ardından da birkaç dakikalık sözlü şekilde online mülakat yapılıyor. Bu mülakattan hiç korkmanız gerekmiyor. Ardından evraklar ve şirket açma süreci size en ince detayıyla anlatılıyor. Şirket açma ve muhasebe işleri tamamlandıktan sonra sizin yelek, yağmurluk ya da monttan birini seçip satın almanız gerekiyor. Bunun yanında Trendyol Go bagaj kutusunu da satın almanız zorunlu kılınıyor. Trendyol Go motokurye başlangıç masrafı kabataslak 1.000₺ olarak söylenebilir. (Motor, ekipman ve ilk kazanca kadar olan kişisel harcamalar hariç) Kurye olma koşulları ise şu şekildedir:

 • Motor sahibi olmak (ruhsat ibrazı gerekir)
 • A1/A2 ehliyet sahibi olmak
 • Adli sicili temiz olmak
 • Erkek adaylar için askerliği yapmış ya da muaf olmak

Not: 29 yaşından küçük olanlar bazı şirket giderlerinden devlet teşvikleri nedeniyle bir sene süreyle muaf tutulmaktadır. Süreç esnasında muhasebeciniz ile bu konuyu görüşmeniz önerilir. Bir diğer önemli mesele de Trendyol Go ve Getir gibi şirketlerlee işbirlikçi olduğunuzda sizin kendi açacağınız şahıs şirketinin çalışanı olacağınız meselesidir. Yani siz sadece bu firmalarla sözleşme imzalıyorsunuz. Onların çalışanı olmuyorsunuz. Yalnızca iş ortağı oluyorsunuz.

Trendyol Go Motokurye Ödeme Sistemi Nasıl İşliyor?

Trendyol Go sisteminde ilk ödeme üç hafta sonra e-imza şartıyla alınabiliyor. Trendyol Go’da ödemeler haftalık yapılıyor. Aylık ödeme yapılmıyor. Haftalık olarak kesilen faturalardan da korkmanız gerekmiyor. Çalışan danışmanları zaten süreçte size bayağı yardımcı oluyor. İşlemlerin çoğu online ortamda tek tıkla hallediliyor.

Trendyol Go’da ilk ay kazancı genellikle işi öğrenme sürecinde olunduğundan düşük oluyor. Bu dönemde asla panik yapılmamalı. Kurye sıralamasında da ilk 200’de olmanın önemi büyük çünkü ilk 200 kurye arasında olanlara ekstra ayrıcalıklar veriliyor. Sabah erken saatlerde işe başlamak verilen ayrıcalıklardan bir tanesi. Sistem güçlü bir rekabet ortamı yaratarak hakkaniyetli kazanç hedefine ulaşmayı amaçlıyor.

Getir Çalışanları Ne Kadar Para Kazanıyor?

Getir de tıpkı Trendyol Go sistemi gibi işleyen, kişilerin şahıs şirketleri aracılığıyla dahil oldukları bir sistem. Getir saatlik ücreti Ocak 2022 döneminde 27₺ iken paket başı ödenen sabit ücret 2.5₺’dir. Sistem tıpkı bir önceki başlıktaki gibi ilerliyor ve fatura keserek giderlerinizi düşüyorsunuz ve kazancınız ortaya çıkıyor. Getir üzerinden hiç izin yapmayarak en fazla 14.000₺ civarında gelir elde edebilirsiniz. Elbette Getir motosikletli kurye maaşları bölgeden bölgeye hatta depodan depoya değişkenlik gösteriyor. Çalışma temponuza göre sizi diğer hizmet sektörlerine göre daha çok tatmin edecek kazançlar elde edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.