Migros Kasiyer Maaşları Ne Kadar? Migros Personel Ücretleri

28.09.2020
A+
A-

Migros kasiyer maaşları ne kadar? Migros satış elemanı, şarküteri görevlisi ve reyon sorumlusu maaşları kaç lira? Beşinci hizmet yılımı doldurduğum Migros şirketi ile alakalı tüm bildiklerimi bugün sizlerle paylaşacağım. Migros’ta çalışmak sizlerin de tahmin edeceği üzere benim tercihim değildi. Mecbur olduğum için Bim, A101, Şok ve Migros şirketlerine başvuru bıraktım. En erken iş ilanı açan Migros olduğundan hemen kabul ettim ve iş başı yaptım. Çalışan birinin yorumu iş başvurusu yapmadan önce size büyük bir referans olacaktır. İş başvurusu, eğitim, kıdem, maaş ve terfi gibi tüm kıl tüy ayrıntıları tek tek paylaşacağım. Öncelikle genel bir yorum yapmak istiyorum.

Migros çalışan yorumları birçok sosyal medya sitesinde yer alıyor. Bu marka bazıları tarafından kötülenirken, bazı çalışanlar tarafından beğeniliyor. Ben tam ortada kalanlardanım. Benim için bu firmanın olumlu yönleri olduğu kadar olumsuz yönleri de bulunuyor. Migros’ta çalışmak ilk yıl için bir hayli zorlayıcı. Yani işe yeni başlayan tüm personelin sabırları çok geriliyor. Yöneticiler oldukça büyük bir baskı kuruyor ancak bu pek de uzun sürmüyor. Birinci hizmet yılınızı tamamladığınızda daha rahat bir çalışma ortamına kavuşuyorsunuz. Eğer birkaç yıl dişimi sıkar terfi alana kadar beklerim diyorsanız, bu markada pek problem yaşamazsınız. Geriye kalan çalışma şartları pek de ölümcül değil. Dengi birçok firmayla eş değer diyebilirim. Genel yorumumu tamamladıktan sonra iş başvurusu için hangi adımları takip etmeniz gerektiğini sizlerle paylaşacağım.

Migros İş Başvurusu ve İş İlanları

migros iş başvurusu

Migros’ta çalışmak için öncesinde her şirket gibi insan kaynaklarına CV bırakmanız gerekiyor. Gerek merkez ofisinde gerekse de mağazalarda görev alacak olan herkesin bilgileri bir havuzda toplanıyor. Ardından ihtiyaç olduğunda ilgili kriterlere sahip olanlar seçilerek geri dönüş yapılıyor. Bazen de açık pozisyonlar kariyer sitelerinde iş ilanı olarak yayınlanıp direkt personel alımı yapılıyor. Migros iş ilanları sayfasına bakarak açık olan pozisyonları görebilirsiniz. Burada genel çalışma şartları da açıklanıyor. Bunun yanında Migros Online iş başvurusu formu doldurmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Son olarak işe alım süreci için ilk adımı şubelerden de atabilirsiniz. Herhangi bir Migros şubesine giderek formu doldurun ve beklemeye geçin. Dönem dönem yerel alımlar da yapılabiliyor.

İş başvurusu sonrasında size bıraktığınız iletişim adresleri üzerinden insan kaynakları personeli ulaşıyor. Bazı pozisyonlar için sizi mülakata çağırıyorlar. Bu tarz marketler kasiyer ve reyon görevlisi alırken de işe alınacak yeni personelin kıdemliler tarafından değerlendirilmesini isteyebiliyor. Herhangi bir şubeye gitmeniz gerekebilir. Yapılacak olan işe alım mülakatında sizi zorlayacak sorular olmayacak. Bundan emin olabilirsiniz. Genel görünüşünüz, konuşma tarzınız, kültür düzeyiniz ve hitap yetenekleriniz markanın yetkili gördüğü kişiler tarafından değerlendirilir. Ben bu mülakatlardan kalan hiçbir çalışan görmedim. Genelde sakin ve yapıcı olan herkes bu mülakatı başarıyla tamamlıyor.

migros iş ilanları

18 yaşından büyük ve lise düzeyindeki okullardan başarıyla mezun olan herkes kasiyerlik başvurusu yapabiliyor. Kasaplık, şarküteri reyonu temsilciliği ve diğer mesleki beceri gerektiren alanlarda ise geçmiş iş tecrübeleri göz önünde bulundurularak istihdam sağlanıyor. Eğer kasap kadroları için başvuru yapmak istiyorsanız güncel alım şartlarını öğrenmek için en yakın şubeye danışabilirsiniz.

Migros Çalışma Şartları ve Yorumlar

Şimdi sizlere bir çalışan olarak Migros personeli olmanın artı ve eksi yönlerini sıralayacağım. Elbette kişiden kişiye bu gözlemlerim farklı sonuçlar doğurabilir. Diğer kariyer sitelerinden farklı insanların yaptığı yorumlara ulaşabilirsiniz.

Artı Yönler: Bu şirketin personeli olmanın en büyük artı yönü verilen öğle yemeğidir. Personelin yemek hakkı devamlı saklı tutuluyor ve kesinlikle aksaklıklara izin verilmiyor. Yemek kartı yerine şubelerde düzenli olarak açık büfe yemek saatleri planlanıyor. Her gün yiyebileceğiniz öğle yemeği gerçekten de insanı doyuruyor. Bunun yanında bono ve deterjan yardımı veren Migros, çalışanlarını bazı noktalarda çok iyi şekilde kolluyor. Bir de eğer kıdeminiz ve çalışma saatleriniz yeterse kullanabildiğiniz personel servisi de büyük artı yönlerden bir diğeri.

çalışan yorumları

Eksi Yönler: Migros ve benzeri tüm zincir marketlerin ortak kusuru çalışanların gereğinden çok daha yüksek bir tempoyla çalıştırılıyor olmasıdır. Bunun yanında kendim yaşamasam da diğer şubelerdeki arkadaşların dediklerine göre yöneticilerin de deneyimsiz oluşu ciddi sorunlara yol açıyormuş. Özetle kadro ve gereğinden fazla yaptırılan zoraki mesai bazen çalışanları zıvanadan çıkarabiliyor.

Migros Personel Maaşları

Migros Kasiyer Maaşı: Kasiyerlerin aldığı maaş 2.500-2.750₺ aralığında değişmektedir. Özetle asgari ücretin üzerine eklenen 200₺ gibi bir tutarla çalışanlara maaş ödemesi yapılmaktadır. Kıdemli personele az da olsa yüksek maaşlar ödenmektedir.

Reyon Sorumlusu Maaşları: Şarküteri, kasap, manav ve temizlik reyonları için seçilen sorumlulara kasiyerlerden pek de farklı maaşlar ödenmiyor. Aradaki maaş farkı çoğu zaman 50 ya da 100 lira oluyor. Genelde işe yeni başlamış zeki ve işi bilen kişiler bu göreve seçiliyor. Pek de ayrıcalıklı olduğu söylenemez.

maaş durumu

Migros Mağaza Müdür Maaş: Mağaza yönetiminden sorumlu olan tüm müdürlere 2.800-3.300 civarında maaş ödemesi yapılır. Yıllardır markada görev yapan kıdemliler veya dışarıdan alınan tahsilli kişiler şube müdürlüğü yapmaktadır. Şube müdür yardımcısı olarak görev yapanların da maaşları 2.900₺ civarındadır. Şubeden şubeye, kıdemden kıdeme bu söylediğim rakamlar değişebilir. Oldukça ortalama rakamlar belirtiyorum.

Migros Part Time Maaş: Üniversite öğrencileri veya ev hanımları için büyük bir ekmek kapısı olan part time işler, Migros tarafından da sağlanıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerde özellikle öğrenciler mağazalarda çalışıyor. Sağlık sigortası ödenmiyor ve yemek verilmiyor. Bunun yanında part time maaşları aylık ortalana 1.300₺ civarında oluyor. Yapılan iş ve çalışma saatleri ise alınan paraya göre bir hayli yüksek.

Migros Bölge Müdürü Maaşı: Belli bir sahadaki tüm şubelerin kontrollerini sağlayan personele bölge müdürü adı veriliyor. Genellikle mal sahibi konumunda olan bu isimler oldukça yoğun bir iş temposuyla boğuşuyorlar. Aldıkları maaş ise 5-6 bin lira civarında oluyor. Bölge müdürü olabilmek için gereken şartlar hiç de kolay değil. Mutlaka iyi üniversitelerden mezun, kalifiye kişiler bu kadrolara tercih ediliyor.

Temizlik ve güvenlik personeli de kasiyerlere yakın maaş almaktadır. Genel hatlarıyla asgari ücretin yüzde beşini de güncel asgari ücrete ekleyerek maaşınızı hesaplayabilirsiniz. Maaş zammı her yıl düzenli olarak yapılır. Güncel asgari ücret ve çalışma temponuz dikkate alınarak size de her personel gibi zam hakkı verilir.

Migros Sanal Market çalışanları da yukarıdaki şartlara uyularak istihdam ediliyor. Motorlu kurye maaşları yine kasiyerler ile aynı seviyede ödeniyor. Bariz farklar olmasını beklemeyin.

Migros’ta Çalışmak İle Alakalı Diğer Detaylar

  • Maaşların zamanında ödenip ödenmediği sıkça soruluyor. Arkadaşlar bu gibi markalar maaşları hiç geciktirmeden zamanında öder. Aynı şekilde sigorta ödemeleri de belli bir düzene göre yapılmaktadır.
  • Günlük kaç saat çalışırım diye soranlara da net bir cevap verebilirim. Günlük mesai süresi ortalama 8 saattir. Buna molalar da eklendiğinde 9 saate yakın bir çalışma periyodunuz oluyor. Molalarda çay ve sigara içmek için güzel yerler sağlanıyor.
  • Her ayın dördüncü günü yol parası hesaplara yatar. Yine ayın ayın on birinci gününde ise maaş ödemesi yapılır. Son olarak ayın yirmi beşinde ise avans ve ek pirim ödemeleri yapılır.
  • Çocuklu çalışanlara çocuk yardımı gibi ek ödemeler de verilmektedir. Bu verilen ek pirimler şubeden şubeye değişiklik gösterebilir. İşe alım sürecinde bu konuları kolayca öğrenebilirsiniz.
  • Bir yılını tamamlayan tüm çalışanlara yıllık izin hakkı verilir. Bu hak her yıl için 16 gündür. Bu izin hakkının ne şekilde kullanılacağı ise yöneticiler tarafından belirlenir. Bazı yoğun dönemlerde isteseniz de izin alamayabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.