ANASAYFA / Ekonomi / Meslek Liseleri Ekonomiye 171 Milyon Lira Katkıda Bulundu!
meslek lisesi haberleri

Meslek Liseleri Ekonomiye 171 Milyon Lira Katkıda Bulundu!

Türkiye genelinde üretim gerçekleştiren Meslek Liseleri, yılın 8. ayına kadar Türkiye ekonomisine tam 171 milyon lira kazandırdı. Çeşitli alanlarda üretkenlik noktasında eğitim alan öğrenciler, farklı sektörlerde çalışarak hem meslek öğrendi hem de ülke ekonomisine katkıda bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından açıklanan verilere göre Meslek Liseleri 8 ay boyunca ülke ekonomisine aylık yaklaşık 22 milyon lira katkıda bulundu. Türkiye’de faaliyet gösteren Meslek Liseleri arasındaki en çok üretimi ise Mersin Tarsus Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gerçekleştirdi.

Meslek Lisesi Öğrencileri Ekonomiye Katkıda  Bulunuyor

Konaklama, mobilya, tasarım ve gıda sektörleri liselerin sağladığı dev desteğin merkezinde yer alıyor. Öğrenciler devlet teşviki ile çeşitli iş dallarında hem eğitim alıyor hem de hizmet sunuyor. Bu sunulan hizmetlerin ülke genelindeki dev getirisi ise dudak uçuklatıyor. Konaklama ve seyahat sektörlerine yönelik olarak üretim yapan öğrenciler bu sektörü başa çekerek 8 ayda tam olarak 59 milyon liralık katkı sağladılar.

Mobilya ve Tasarım Sektöründen 32 Milyon Lira Destek

Meslek Liseleri tarafından sağlanan 59 milyon liralık dev desteği mobilya ve tasarım hizmetleri takip ediyor. Ülkemiz genelinde hizmet sunan ve mesleki beceri kazanan meslek liseli öğrenciler, mobilya ve tasarım alanında sundukları iş gücüyle ülke ekonomisine tam olarak 32 milyon lira kazandırdılar. Son olarak yiyecek ve içecek sektörü de son 8 aylık süreçte ülke ekonomimize tam olarak 28 milyon lira kazandırdı.

  İşveren Kredi Kartıyla SGK Pirimi Ödeyebilecek!

Mesleki temel eğitim veren liselerin bu denli büyük bir başarıya imza atması, bakanlığı memnun etmiş gibi görünüyor. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, mesleki eğitim olanaklarının ve iş sahalarının daha da iyileştirileceği mesajı verildi. Meslek Lisesinde okumak isteyen öğrencilere yönelik olarak nitelikli iş sahası müjdeleri verildi. Meslek Lisesi eğitim programları sayesinde öğrenciler temel ortaöğretim eğitiminin yanı sıra belli alanlarda mesleki eğitimler de alıyorlar. Öğrencilerin kendi seçtikleri bu alanlarda, bakanlık tarafından birçok farklı staj olanağı sunuluyor. Bu sayede öğrenciler öğrendikleri bilgileri teyit etme ve uygulama fırsatı buluyorlar. İŞKUR ve Milli Eğitim Bakanlığı ortaklığında yürütülen projeler, her geçen yıl ülke ekonomisine daha büyük katkıda bulunuyor.

HAKKINDA Erkan Akkuş

Güncel ekonomi ve devlet destekleri üzerine devamlı araştırmalar yapıyorum. Bu yaptığım araştırmaları da okurlarımla paylaşıyorum. İletişim : erkanakkus@bayfinans.net

ÖNERİLENLER

hamsi kilo fiyatı

Hamsi Tezgahtaki Yerini Aldı!

Yasakların kalkması ile balıkçılık sezonu başlamış oldu. Karadenizli balıkçılardan edindiğimiz bilgilere göre müşterilere sezonun ilk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir