Mama ve Bez Yardımı Nedir? Nasıl Alınır?

07.10.2019

Yeni doğum yapan annelere devlet tarafından maddi ve manevi destekler veriliyor. Mama ve bez yardımı da bunlardan bir tanesi. Durumu olmayan ve yeni doğum yapan annelere 24 ay boyunca ödenen mama ve bez yardımı, karşılıksız ve geri ödemesiz olarak veriliyor. Annelerin daha rahat bir doğum süreci geçirmesi her şeyden daha önemli.

Yeni doğan bir çocuğu maddi sıkıntılarla idame ettirmek bir hayli zor olacaktır. Bunun bilincinde olan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı her yeni anneye farklı ödeme imkanları sunuyor. Yeni doğan bebek için alınabilecek devlet yardımları şu şekilde:

 • Bebek Maması Yardımı: Bebeklerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamaları için fakir ailelere ödenen yardımdır. 24 ay boyunca ödenir.
 • Çocuk Bezi Yardımı: Mama yardımı ile birlikte ödenen 24 ay süreli devlet desteğidir.
 • Doğum Parası: Devlet her doğan bebek için para verir. Mama ve bez yardımı gibi olmayan bu yardım, sadece 1 kez ödenir.
 • Bebek Süt Parası: Yeni doğum yapan anneye 1 kerelik verilen 150₺ tutarındaki devlet yardımıdır.

Devlet Mama ve Bez Parası Ödüyor!

Enflasyon rakamları her ne kadar düşse de, halen alım gücü yükselmiş değil. Bu nedenle insanlar kazançlarına oranla çok az şeye sahip olabiliyor. Devlet bu durumdan hiçbir bebeğin etkilenmesini istemediğinden yeni doğum yapan annelere çeşitli yardımlar ödüyor. Yeni doğan bebeğe yapılan bez ve mama yardımı da bunlardan bir tanesi. Mama ve bez parasının detayları ise şu şekilde:

 • Yeni doğan bebeğe beslenme ve çocuk bezi yardımı 2 yıl boyunca kesintisiz olarak ödeniyor.
 • Aylık ödeme miktarı ise 239₺. 2020 yılında bebeklere verilen mama parasına zam yapılabilir.
 • Bu yardımın başvurusu Sosyal Yardımlaşma Dernekleri aracılığıyla yapılıyor.
 • Sosyal yardımlaşma mama ve bez yardımı için çocuğunuzun sağ olması gerekir.

Bebek maması yardımı almak için ilinizde bulunan Sosyal Yardımlaşma derneklerine gitmeniz ve dilekçe vermeniz yeterli. Bazı durumlarda muhtarlıktan veya kaymakamlıktan yazılı fakirlik belgesi istenebilir. Bu tarz bir belge istendiğinde bebeğe bez yardımı almak için size belirtilen kuruma gidiniz.

Hasta Bezi Yardımı Almak İçin Ne Yapılır?

Devlet bebeklere mama ve bez yardımı yaptığı gibi hasta olan kişilere de hasta bezi yardımı yapmaktadır. Hastanelerde ücretsiz hasta bezi kullanmak için kişinin bez raporu alması gerekir. Gittiğiniz doktora bunu söyleyerek şartlarınız uyduğu takdirde devletten ücretsiz hasta bezi alma şansını yakalayabilirsiniz. Ücretsiz hasta bezi alma şartları şu şekildedir:

 • Sahip olduğunuz hastalık hasta bezi kullanmanızı zorunlu kılmalıdır. Hasta bezi kullanmak zorunda olmayanlara bu devlet desteği verilmez.
 • SGK’da kaydınızın olması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekmektedir.
 • Hasta bezi yardımı alacak olan şahsın 2 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • Hasta bezi parası diye bir şey yoktur. Hastalara verilen bez yardımı raporlar ile sağlanır. Eczaneye gittiğinizde hasta bezi raporunuz sistemde TC kimlik sorgulaması ile görünür ve eczacı kalan haklarınız kadar ücretsiz bezi size verir.
 • Hasta bezi yardımı adedi ise her gün için 4 adettir ve 2 ayda bir yenilenmesi gerekmektedir. Bu da 2 ayda tam 240 hasta bezini ücretsiz olarak satın alabileceğiniz anlamına gelir.

Ücretsiz hasta bezi raporu almak için devlet hastanelerine telefonla ulaşınız. Konu hakkında detaylı bilgi alınız.

Yeni Doğum Yapan Anneye Verilen Diğer Yardımlar

Doğum Parası: Her doğum yapan anne, eşi veya kendisi doğumdan önce en az 1 sene sigortalı olduğu sürece doğum parası alabilir. Birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için devlet 600₺ yardım vermektedir. 3 çocuk teşvikli yardımlar arasında yer alan bu uygulama bazı durumlarda memurların maaşına otomatik olarak eklenmektedir. Sosyal yardımlaşma doğum parası yardımı ikiz çocuklarda 1. ve 2. çocuk gibi algılanır. Yani ilk kez ikiz çocuğu olanlar 700₺ alır. 3. çocuktan sonraki tüm çocuklar için ise 600₺ yardım alınabilir.

Süt Parası: Bebeklerin ilk 24 ayında mama ihtiyacı vardır. Devlet mama ve bez yardımı verdiği gibi yine annelere bir kereye mahsus süt parası da vermektedir. Yeni doğum yapan anneye verilen süt parası yardımı 2020 rakamlarına göre 150₺’dir. Bu rakam yapılan zamlar ve kesintiler ile değişkenlik gösterir. Süt parası başvuruları Sosyal Yardımlaşma Dernekleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Doğum parası, mama parası, bez parası ve süt parası almanın ortak şartları şunlardır:

 • Yardım alınmak istenen çocuğun resmi ve kurallara uygun bir evlilik neticesinde dünyaya gelmiş olması gerekmektedir.
 • Doğumda veya doğum sonrasında vefat eden bebekler için devletten yardım alınamaz. Başvurular reddedilir.
 • Türkiye vatandaşı olmayan Suriyeliler ve diğer milletlere mensup göçmenler bu yardımdan faydalanamaz.
 • Devlet tarafından bakımı üstlenilen çocuklar için resmiyette görünen veliler tarafından çocuk parası başvurusu yapılamaz.
 • Sosyal yardımlaşma bez yardımı almak için bazı durumlarda bebeklerden de rapor istenebilir. Raporu olmayan bebekler sosyal yardımlaşma vakıfları tarafından verilen mama ve bez yardımlarından faydalanamaz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.