Lise Mezunu Engelli Memur Maaşları Ne Kadar? Alım Var Mı?

06.10.2020
A+
A-

Lise mezunu engelli memur maaşları ne kadar? Engelli memurlar kaç lira maaş alıyor? Herkese selamlar. Bugün sizlere engelli bir memurun aylık ne kadar net maaş aldığını anlatacağım. Ben görme engelli bir vatandaşım. 2018 EKPSS ile yapılan memur alımında 95 puanla atandım. Ortaöğretim yani lise düzeyi eğitimi olanlar genellikle doksan üzeri puanlarla memur olarak atanabiliyor. Ben de zorla bu kadrolara yerleştim. Şu anda neredeyse ilk görev yılımı dolduracağım. Mesleğe başlamadan önce memur maaşları ile alakalı kafamda çok ciddi sorular vardı. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı malumunuz gündeme pek gelmiyor. Hal böyle olunca ne iş yapacağımdan tutun da aylık maaş miktarına varıncaya kadar her şeyi merak ediyordum. Siz de böylesiniz biliyorum. Tüm tecrübelerimi aktaracağım.

engelli memur ataması

Öncelikle engelli memur olmak ile alakalı söylemek istediğim birkaç şey var. Ülkemizde süregelen sistem ne yazık ki bizler gibi hassas insanları çok yoruyor. Engelli raporu ile memur olmak isteyenler birçok farklı sorunla karşılaşıyor. Bu sorunlar daha çok geciken atamalarla başlarken, sonra da çalıştığınız kurumdaki dandik yöneticiler nedeniyle sürüp gidiyor. Ben de bu kötümser yöneticilerden çok çektim. İnsanlar engelli memur olduğunuz zaman size atıntı gibi bakıyor. Her şeyden önce bunu kafanızda netleştirmeniz lazım. Aksi takdirde çok yıpranırsınız. Memur olmanın getirdiği zorlukları az da olsa paylaştıktan sonra güncel lise mezunu engelli memur alımı var mı diye soran arkadaşlarıma cevap vermek istiyorum.

EKPSS Ortaöğretim Lise Mezunu Memur Ataması/Alımı Var Mı?

Güncel olarak yapılacak atamaları ÖSYM resmi web sayfası aracılığıyla takip edebilirsiniz. Şu anda aktif bir alım bulunmuyor. Elbette yazının yayın tarihinden sonraki alımlar sizi yanıltmasın. EKPSS atama haberlerini çok yakından takip edin ve yapılan atamaları sakın kaçırmayın. Lise mezunu memur alımı iki çeşit oluyor. Bunlardan birisi memur diğeri ise hizmetli kadroları. Eğer hizmetli olarak da görev yaparım diyorsanız atanma şansınız nispeten daha yüksek. EKPSS hizmetli atamaları özellikle lise düzeyinde düz memurlara göre çok daha fazla yapılıyor. Hizmetli maaşları ise memurlara nazaran biraz daha düşük oluyor. Öte yandan düz memur olanların sosyal hakları da hizmetlilerden bir hayli farklı oluyor.

engelli memur alımı

2020 yılında yapılacak EKPSS ne yazık ki pek de avantajlı gibi görünmüyor. EKPSS güncel sınav tarihi henüz belli değilken, ÖSYM ek başvuru alacağını açıkladı. EKPSS için alınacak olan ek başvurular ve ertelenen sınav tarihi birçok aday için dezavantaj diyebilirim. EKPSS ile atanmak eskiden zordu. 2020 yılı itibariyle çok daha zor. Lisans ve önlisans atamaları bu durumdan pek etkilenmeyecek olsa da lise mezunu alımları bir hayli düşecektir diye tahmin ediyorum. Allah bu sınava ümit bağlayanlara yardımcı olsun. Dilerseniz yavaş yavaş lise mezunu engelli devlet memuru maaşları ne kadar sorusuna geçelim.

Engelli Memur Maaşları Ne Kadar?

Lise Mezunu Engelli Memur Maaşı: Devlete yeni atanmış engelli memur maaşı 3.900₺ civarındadır. Tüm kesintiler ile birlikte net maaşı düz hesap 4 bin lira kabul edebilirsiniz. Lise mezunu memur maaşları kıdem aldıkları takdirde 4.500₺ civarlarına çıkabiliyor. Bunun yanında lisans veya ön lisans düzeyinde herhangi bir üniversite bitirirseniz diplomadan dolayı maaş zammı uygulanır. Her yıl yapılan maaş zammı ile maaşınız da artmaktadır.

lise mezunu engelli memur maaşı

Ortaöğretim (Lise) Mezunu Engelli Memur Emekli Maaşı: Emekli engelli memur maaşı ortalama 2.500₺ civarındadır. Bu maaş 16 yıl görev yapan bir engelli memur için öngörülebilir. Engelli emekli maaşları ve ikramiyeleri ne yazık ki diğer vatandaşlara göre çok daha düşüktür. Görev yaptığım kurumda engelli memur iken emekli olmak isteyen birkaç tanıdığım var. Emeklilik sonrasında ne yapacaklarını çok merak ediyorlar. Geçim sıkıntısı yaşamamak elde değil.

Engelliler Nasıl Memur Olabilir? EKPSS Nedir?

Engelli memur olma şartları pek de karmaşık değil. Engelli memur olmak istiyorum diyen birisinin öncelikle engelli raporu alması gerekir. Engelli raporu almak için en yakın devlet hastanesine gitmeniz yeterlidir. Kurul gününde tüm hekimleri ziyaret ederek raporu alabilirsiniz. Elbette koronavirüs nedeniyle bu işlemlerde de değişiklik olabilir. Engelli memur olma sınavına girmek için bunlar da yeterli değil. Alınan raporun yüzde kırk ve üzerinde bir orana sahip olması gerekiyor. Yüzde kırkın altında kalanlar engelli memurluk atamaları için başvuruda bulunamıyor.

engelli kadrosu şartları

Raporunuzu aldıktan sonra en yakın Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar şubesine gitmeniz gerekli. Oradan size EKPSS giriş evrakları veriliyor ve imza atmanız isteniyor. Sonrasında ise en yakın engelli memurluk sınavını beklemeniz gerekiyor. Bu sınava Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı deniyor. Kısaca EKPSS’de diyebiliriz. Bu sınav 2 yılda bir yapılıyor. Yapılan bu sınavın puanı 4 yıl geçerli sayılıyor. Bu rakamlar gözünüze hoş görünse de EKPSS atamaları sizi çok üzecektir baştan belirteyim. Lise mezunu memur alımları neredeyse hiç yapılmıyor. Garanti atanmak istiyorsanız bu sınava çok çalışmanız gerekli. EKPSS başvuru tarihleri ve başvuru işlemleri için ÖSYM duyurularını takip ediniz.

EKPSS Sınavı Kaç Soru?

EKPSS soru sayısı 60’tır. Türkçe, matematik, tarih, coğrafya, vatandaşlık ve genel kültür soruları bu sınavda yer alır. Engel durumuna göre EKPSS sınav süresi değişebilir. Engel yüzdenize göre puanınızın hesaplama türü de değişiyor. Özetle bu sınav diğer sınavlar gibi netlik içermiyor. Kişiden kişiye değişen bir uygulama söz konusu. Engel gruplarına özel olarak sorular soruluyor.

EKPSS Sınavını Kazanmak ve Atanmak İçin Kaç Puan Lazım?

Lise düzeyi memur alımlarında kadro sahibi olmak istiyorsanız mutlaka puanınızın doksanı geçmesi gerekir. Doksan ve üzerinde puan alanlar bile bazı durumlarda atanamamaktadır. Bu taban ve tavan puanlar o dönemde yapılan memur alımlarına göre değişkenlik gösterebilir. 2018 EKPSS sayısal verileri incelendiğinde lise mezunu memur atama taban puanları 93 civarındadır. Özetle 95 aldığınızda rahatlıkla atanabilirsiniz.

Kimler Engelli Memur Olabilir? Engelli Kadrosu Şartları

Devlet hastanelerinden verilen raporlar ile yüzde kırk ve üzerinde engelli olduğunu kanıtlayan herkes engelli memur kadrolarına başvuru yapabilir. Kadro şartları bununla sınırlıdır. Yabancı uyruklu olmayan ve engelli raporu bulunan hemen herkes bu kadrolardan faydalanabilir. Tüm kurumlarda engelli memur çalıştırma zorunluluğu vardır.

Engelli Memur Ne İş Yapar? Bana Ne İş Verirler?

engelli hizmetli maaşı güncel zamlı

Engelli memur olarak atanan herkesin kafasında aynı sorular dolaşır. Ben de ilk atama sonucunu gördüğümde “Acaba bana engel durumumu göz önünde bulundurarak mı iş verirler?” diye kaygılanmıştım. Şimdilerde anlıyorum ki bu kaygı oldukça yersizmiş. Engelli memurların yaptığı iş amirler tarafından engel durumları göz önünde bulundurularak seçilir. Bu nedenle kişiyi zorlayacak herhangi bir iş verilmez. Engelli hizmetli ne iş yapar? derseniz burada işler biraz karışıyor. Engelli hizmetlilerin yaptıkları işler çoğu zaman engel durumlarına uygun olmuyor. Bu da çalışanlara sorun yaratabiliyor. Bu nedenle olanağınız varsa sınava çalışın ve memur olarak atanın.

Sınavsız Engelli Memur Alımı Var Mı? Başvurular Ne Zaman?

Sınavsız engelli memur ataması diye bir şey bildiğim kadarıyla yok ancak daha basit kadrolara kura ile atamalar yapılabiliyor. EKPSS kura çekimi ile ilkokul mezunlarının hizmetli olarak atanması sağlanıyor. EKPSS kura başvurusu ise yine ÖSYM aracılığıyla yapılıyor. Sınavsız hizmetli, temizlikçi ve memur alımları için engelli vatandaşların ÖSYM kaynaklarını takip etmesini öneriyorum.

EKPSS Lisans ve Önlisans Memur Atamaları

Engelli Kamu Personeli Seçme sınavına girip lise mezunu olan birisinin nasıl atanabileceğini anlattım. Son olarak 4 yıllık ve 2 yıllık mezunu memurların nasıl atanabileceğinden bahsetmek istiyorum. Yine devlet hastanelerinden alınan engelli raporlarıyla yüzde kırk ve üzerinde engelli olduğunu kanıtlayanların atanma hakkı bulunuyor. EKPSS lisans ve ön lisans atama taban puanları daha düşüktür. Lisans mezunu engelli memur alımları daha fazladır. Bana kalırsa okuyup öyle bu sınava girmek daha mantıklı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.