Lisans Mezunu İnfaz Koruma Memuru Maaşları

08.03.2020
A+
A-

Lisans mezunu infaz koruma memuru maaşları 2020 yılında ne kadar oldu? Bu yazımızda yalnızca lisans mezunu değil ön lisans mezunu ve lise mezunu infaz koruma memuru maaşlarını inceleyeceğiz. Bunların yanı sıra infaz koruma memurunun  görevlerini ve nasıl infaz koruma memuru olunabileceğini inceledik.

İnfaz Koruma Memuru Nedir?

İnfaz koruma memuru adalet bakanlığı bünyesinde çalışmakta olan personellerdir. Bu mesleğin diğer bir adı da gardiyandır.

İnfaz koruma memurunun yani bir diğer adıyla gardiyanın görev ve sorumlulukları oldukça fazladır. Bir ceza evini ya da ıslah evini düşündüğümüzde infaz koruma memuru hayati bir önem taşımaktadır.

İnfaz koruma memuru olabilmek için üniversite mezunu olmak şart değildir. Ancak tabi ki üniversite mezunu bir infaz koruma memuru ile lise mezunu infaz koruma memuru arasında fark olacaktır. Bu fark daha çok maaş konusu ele alındığında ortaya çıkmaktadır.

Lisans Mezunu İnfaz Koruma Memuru Maaşları

Lisans Mezunu İnfaz Koruma Memuru Maaşları

İnfaz Koruma Memurunun Görev ve Sorumlulukları Nelerdir ?

İnfaz koruma memuru görevli olduğu ceza evi ya da ıslah evinde düzeni sağlamalıdır. İnfaz koruma memuru düzeni sağlamaya yardımcı olmanın yanı sıra ceza evindeki mahkumları korumakla görevlidir.

Yani mahkumları korumalı ve aynı zamanda cezaevindeki düzeni en iyi biçimde sağlamalıdır. Bu iki ağır sorumluluğu dengeli şekilde sağlayabilmek gerçek bir başarıdır.

Ceza evindeki mahkumlar herhangi bir sebeple belirli bir süre için ceza almışlardır. Mahkumun orada oluş sebebi ve niyeti her ne olursa olsun gerek ortamın verdiği gerginlik gerekse mahkumun kaybettiği toplumsal statüsü düşünüldüğünde en uyumlu mahkum bile infaz koruma memurunu sıkıntı altına sokabilir.

Bu sıkıntılar kimi zaman şiddet, kimi zaman da yaralanmaya hatta ne yazık ki bazen de cinayete bile varabilmektedir. Bu nedenle infaz koruma memuru olmak cesaret ve kararlılık gerektiren bir meslek dalıdır.

İnfaz koruma memurunun bir diğer görevi ise ceza evi giriş çıkışlarında insanların ya da üzerinde bulundurduğu eşyaların zararsız olduğuna emin olmak ve ceza evindeki mahkumların orada olduğunu kanıtlayan resmi sayımları gerçekleştirmektir.

İnfaz Koruma Memuru Çalışma Şartları Nelerdir ?

İnfaz koruma memurları haftada beş iş günü çalışmak ile yükümlüdürler. Ancak hafta boyunca  çalışma şartları ceza evlerinin işleyiş politikasına göre değişmektedir.

İnfaz koruma memurunun vardiyasız şekilde çalışması gerektiği düşünülürse; çalışma saatleri sabah 08.00 ile akşam 17.00 saatleri arasındadır. Bunun dışında vardiyalı çalışma sistemi bulunuyorsa günlük 9 saat olacak biçimde çalışılmaktadır.

İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur ?

İnfaz koruma memuru olabilmek için öncelikle kamu personeli seçme sınavından yeterli puanı alınmalıdır. İnfaz koruma memuru olmak için başvuru yapacak kişi eğer lisans mezunu ise KPSSP3 puan türünde, ön lisans mezunu ise KPSSP93 puan türünde, lise mezunu ise KPSSP94 puan türünde başvuru yapılmaktadır.

Daha sonra eğer KPSS puanı yeterliyse yazılı sınava girmeye hak kazanılır. Eğer bu yazılı sınavda da başarı elde edilirse infaz koruma memuru olmaya hak kazanılır.

Diyetisyen Maaşları Devlet ve Özel 2020

Tıbbi Sekreterlik Maaşları 2020

Dil ve Konuşma Terapisti Maaşları

İnfaz Koruma Memuru Maaşları Ne Kadardır ?

İnfaz koruma memuru maaşları diğer mesleklerde olduğu gibi bireyin eğitim seviyesine, medeni haline ve çocuk sayısına göre değişim göstermektedir.

Bütün bu değişimleri göz ardı ederek genel olarak bir infaz memuru maaşlarını inceleyecek olursak ;

Lisans mezunu olan bir infaz koruma memuru maaşı 4.081 tl

Ön lisans mezunu olan bir infaz koruma memuru maaşı 4.062 tl

Ortaokul mezunu olan bir infaz koruma memuru maaşı 3.960 tl’dir.

Yazımızda infaz koruma memurunun görevlerini, ceza evindeki yerini, nasıl infaz koruma memuru olunacağını ve infaz koruma memuru maaşlarını inceledik. Eğer bu konuyla ilgili bir sorunuz varsa bizlere sormak için vakit kaybetmeyin!

Gardiyan Maaşları Ne Kadar? 2020 Güncel İKM Maaşları

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.