Kredili Mevduat Hesabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

29.03.2019
A+
A-

Kredili mevduat hesabı, bankalar tarafından müşterilerine açılan, limitin kredi skoruna göre belirlendiği, otomatik ödeme talimatları, kredi ödemeleri, kredi kartı ödemeleri ve nakit para çekimi yapabileceğiniz kredili hesap türüdür. Mevduat hesaplarına ek olarak tanımlanan hesap limitinin kullanımı müşterinin kontrolü altındadır.

Kredili mevduat hesabı açmak için şubeniz ile iletişime geçmeniz ve ek hesap başvurusu yapmanız gerekmektedir. Ek hesap başvurusu sırasında kimlik dışında her hangi bir evrak talep edilmemektedir.  Kredili mevduat hesabı Denizbank, Ziraat Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası tarafından emekli müşterilere otomatik olarak açılabilmektedir.

Kredili mevduat hesabı limiti artırmak için şubenize bireysel olarak başvuru yapmalısınız. Yapılacak başvuru ile kredibilite (Kredi alıp alamayacağınız) durumunuz yeniden değerlendirilecek, başvuru sayınızda 1 puan artacaktır. Başvuru sayısı artması kredi notunun düşmesinin ilk habercisidir.

Eğer kredi skorunuz yüksek ise kredili mevduat hesabınız 1 gün içerisinde onaylanacaktır. Kredi skoru nasıl yükselir? başlıklı yazımızı inceleyerek kredi notunuzu artırmak için yapılması gerekenleri de öğrenebilirsiniz. Çoğu zaman haberiniz olmadan kredili mevduat hesabı başvurusu yaparsınız. Bunun nedeni, bir banka ürününe başvuru yaptığınızda, banka çalışanın KMH başvurunuzu da yapmasıdır.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Kredili mevduat hesabı açmak için şubenize bireysel olarak başvurmanız gerekmektedir. Yıllarca bankada çalışmış biri olarak şuana kadar kimsenin ek hesap başvurusu yaptığını görmedim. Süreç aslında tam olarak şu şekilde işlet; sizler kredi ya da kredi kartı başvurusu yaparsınız, bu başvuru sırasında kredili mevduat hesabı sözleşmesini de imzalarsınız ve ek hesabınız tanımlanır.

Özellikle kredi kullanan tüketicilerin tamamına yakınına bankalar tarafından kredili hesap açılmaktadır. Buradaki amaç kredide oluşan bir ödeme gecikmesinin, ek hesap limitinden karşılanması ve gecikmenin önüne geçilmiş olmasıdır.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır?

Kredili mevduat hesabını kapatmak için öncelikle bu hesabınıza borcunuzun olmaması gerekmektedir. Borcunuz olması halinde ise öncelikle borcu ödemeli sonrasında hesap kapatma işlemleri için şubeniz ile görüşmelisiniz. Kredili mevduat hesabı kapatma işlemi sadece şubelerden yapılmaktadır. Ek hesabınızın bulunduğu bankanın şubelerinden size en yakın olana uğrayarak, kredili mevduat hesabınızı kapatmak istediğinize dair bir dilekçe yazarak tanımlanmış olan KMH hesabını kapatabilirsiniz.

Kredili mevduat hesabı faizi aylık olarak hesaplanmakta, ödemelerinizi zamanında yapsanız dahi bir faiz işletilmektedir. Çoğu kişi bu hesapları kredi kartı gibi kullanmayı tercih etmektedir. Ancak kredi kartı, kredili mevduat hesabına oranla daha avantajlıdır.

Kredili Mevduat Hesabı Ödenmezse Ne Olur?

Banka tarafından açılan ek hesap limitlerinin bir kredi türü olduğuna değinmiştik. Kredili hesabınıza olan borcunuzu ödemediğinizde ilk olarak idari takip, sonrasında yasal takip işlemleri başlayacaktır. Yani standart prosedürler uygulanacaktır. Eğer limitiniz yüksek ve ödemenizi yapmakta zorlanıyorsanız, kredili hesaba olan borcunuz için bankanızdan yapılandırma isteyebilirsiniz.

Kredili mevduat hesabı kredi borcu yapılandırma sonrasında eşit taksitlere bölünmekte, farklı vadeler ile tüketiciye ödeme imkanı sunulmaktadır. Böyle bir durumda kullanmakta olduğunuz ek hesap limiti kullanıma kapatılacaktır. Bu nedenle ek hesap limitinizi dikkatli bir şekilde kullanmalı, ay sonunda tüm ödemeyi yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Kredili mevduat hesabı faiz oranları, kredi faizlerinde olduğu gibi bankaya göre değişiklik göstermektedir. Maaşınızı banka üzerinden alıyorsanız, düşük faiz oranları ile KMH hesabı açtırmanız da mümkündür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.