ANASAYFA / Kredi Notu / Kredi Notu Nedir? Kredi Notunu Düşüren Nedenler Nelerdir?
kredi notunu dusuren nedenler
kredi notunu dusuren nedenler

Kredi Notu Nedir? Kredi Notunu Düşüren Nedenler Nelerdir?

Kredi notu; Kredi kayıt bürosu tarafından kayıt altına alınan verilerin sonucunda, kullanılan hizmet ve ödeme düzenliliği baz alınarak hesaplanan, 0 ile 1900 arasında değişen puanlama sistemidir. Puanlama sistemi ile müşterinin yaptığı düzenli ya da düzensiz ödemeler artı ya da eksi yönde sisteme kayıt edilir. Yapılan her zamanında ödeme kredi skorunu artırırken, her geç ödeme ya da ödememe kredi puanını düşürecektir.

Kredi notunun düşmesi, bankalardan alınması düşünülen kredi ya da kredi kartlarının onaylanma sürecini zorlaştırmaktadır. KKB puanı olarak da adlandırılan kredi skoru 800 puan altına düştüğünde kredi alma süreci artık tamamen sıkıntıya düşmüş olabilir. Böyle bir durumda yapılacak olan kredi başvurularının tamamına yakını olumsuz olarak sonuçlanacaktır. Puanınızın düşmesi halinde 800 puan altına kredi nasıl alınır? diye düşünmeye başlayabilirsiniz. Ancak önceliği kredi skorunuzu yükseltmeye vermeli, düşen kredi skorunuzu hızlı bir şekilde yükseltmeli, bankalarla tekrardan barışmalısınız. Düşen ya da düşüş halinde olan kredi skorunu artırmak istiyorsanız, kredi notunu yükseltmek isimli makalemiz sizler için bir rehber olacaktır.

  Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? KKB Kredi Notu Sorgulama
Kredi Notu Risk Grubu Kredi Kullanma İhtimali Kefil veya İpotekle
0 (Sıfır) Az Riskli 0 puana kredi veren bankalar Kredi Kullanma İhtimali Var
1-699 En Riskli Çok Düşük Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük Kredi Kullanma İhtimali Var
1100-1499 Az Riskli Gelire göre kredi veren bankalar Kredi Kullanma İhtimali Var
1500-1699 İyi Yüksek Genel Olarak Talep Edilmez
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek Genel Olarak Talep Edilmez

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu neden düşer? Kredi skorunu düşüren nedenler nelerdir? Akılda deli sorular… Teknolojinin farklı alanlarda kullanımı ile artık ödemelerimiz, kullandığımız krediler, kredi kartları, diğer banka ürünleri kayıt altına alınmaya başlamıştır. Bu kayıtlar bankalar ile paylaşılmakta, bankalar da paylaşılan bu rapora göre müşterilerine kredi veya kredi kartı verip vermeyeceğinin kararını almaktadır.

Kredi notunu düşüren nedenler; 

  • Çok sayıda başvuru yapmak.
  • Kredi ya da kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi.
  • Fazla sayıda kredi ya da kredi kartı kullanmak.
  • LKS (Limit kontrol sistemi) dolu olması.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi notunuz düşükse ve kredi alamıyorsanız, ilk aklınıza gelen bu skorun nasıl yükseltilebileceği olmuştur. 1 ay içerisinde kredi notunu yükseltmek, hızlı kredi notu yükseltmek, 3 ayda kredi notu yükseltmek ya da benzer konularda bir araştırma yapmış, kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi öğrenmeye çalışmış olabilirsiniz. Kredi notunuzun 1 ay içerisinde ya da daha kısa zaman diliminde yükseltilmesi mümkün değildir.

  Kredi Başvuru Sayısı Sorgulama

Kredi kayıt bürosu tarafından tutulan veriler, bankalardan gelen bildirimlerin bir alanda birleşmesi ile her ayın ilk haftası güncelleşmektedir. Yani ayda sadece 1  kez kredi raporunuz güncellenir ve kredi skorunuz düşer ya da yükselir.

Kredi notu sorgulama işlemi kredi puanınızı görme ve puanınıza göre hareket etmenize imkan sağlamaktadır. Yapacağınız kredi ya da kredi başvurularından önce mutlaka kredi skorunuzu öğrenmeli, eğer kredi notunuz düşükse yükseltme yöntemlerini araştırmalısınız.

HAKKINDA bayfinans

Bankacılık sektöründe 6 yıllık geçmişe sahip olmanın verdiği tecrübe ile insanlara yardımcı olmak istiyoruz. Bilgimizi ve yeni öğrendiklerimizi sizlerle paylaşıyoruz. İletişim : info@bayfinans.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir