Bayfinans

Kredi Notu Nedir? Kredi Notunu Düşüren Nedenler Nelerdir?

18.03.2019
9
Kredi Notu Nedir? Kredi Notunu Düşüren Nedenler Nelerdir?

Kredi notu; Kredi kayıt bürosu tarafından kayıt altına alınan verilerin sonucunda, kullanılan hizmet ve ödeme düzenliliği baz alınarak hesaplanan, 0 ile 1900 arasında değişen puanlama sistemidir. Puanlama sistemi ile müşterinin yaptığı düzenli ya da düzensiz ödemeler artı ya da eksi yönde sisteme kayıt edilir. Yapılan her zamanında ödeme kredi skorunu artırırken, her geç ödeme ya da ödememe kredi puanını düşürecektir.

Kredi notunun düşmesi, bankalardan alınması düşünülen kredi ya da kredi kartlarının onaylanma sürecini zorlaştırmaktadır. KKB puanı olarak da adlandırılan kredi skoru 800 puan altına düştüğünde kredi alma süreci artık tamamen sıkıntıya düşmüş olabilir. Böyle bir durumda yapılacak olan kredi başvurularının tamamına yakını olumsuz olarak sonuçlanacaktır. Puanınızın düşmesi halinde 800 puan altına kredi nasıl alınır? diye düşünmeye başlayabilirsiniz. Ancak önceliği kredi skorunuzu yükseltmeye vermeli, düşen kredi skorunuzu hızlı bir şekilde yükseltmeli, bankalarla tekrardan barışmalısınız. Düşen ya da düşüş halinde olan kredi skorunu artırmak istiyorsanız, kredi notunu yükseltmek isimli makalemiz sizler için bir rehber olacaktır.

Kredi NotuRisk GrubuKredi Kullanma İhtimaliKefil veya İpotekle
0 (Sıfır)Az Riskli0 puana kredi veren bankalarKredi Kullanma İhtimali Var
1-699En RiskliÇok DüşükÇok Düşük
700-1099Orta RiskliDüşükKredi Kullanma İhtimali Var
1100-1499Az RiskliGelire göre kredi veren bankalarKredi Kullanma İhtimali Var
1500-1699İyiYüksekGenel Olarak Talep Edilmez
1700-1900Çok İyiÇok YüksekGenel Olarak Talep Edilmez

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu neden düşer? Kredi skorunu düşüren nedenler nelerdir? Akılda deli sorular… Teknolojinin farklı alanlarda kullanımı ile artık ödemelerimiz, kullandığımız krediler, kredi kartları, diğer banka ürünleri kayıt altına alınmaya başlamıştır. Bu kayıtlar bankalar ile paylaşılmakta, bankalar da paylaşılan bu rapora göre müşterilerine kredi veya kredi kartı verip vermeyeceğinin kararını almaktadır.

Kredi notunu düşüren nedenler; 

  • Çok sayıda başvuru yapmak.
  • Kredi ya da kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi.
  • Fazla sayıda kredi ya da kredi kartı kullanmak.
  • LKS (Limit kontrol sistemi) dolu olması.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi notunuz düşükse ve kredi alamıyorsanız, ilk aklınıza gelen bu skorun nasıl yükseltilebileceği olmuştur. 1 ay içerisinde kredi notunu yükseltmek, hızlı kredi notu yükseltmek, 3 ayda kredi notu yükseltmek ya da benzer konularda bir araştırma yapmış, kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi öğrenmeye çalışmış olabilirsiniz. Kredi notunuzun 1 ay içerisinde ya da daha kısa zaman diliminde yükseltilmesi mümkün değildir.

Kredi kayıt bürosu tarafından tutulan veriler, bankalardan gelen bildirimlerin bir alanda birleşmesi ile her ayın ilk haftası güncelleşmektedir. Yani ayda sadece 1  kez kredi raporunuz güncellenir ve kredi skorunuz düşer ya da yükselir.

Kredi notu sorgulama işlemi kredi puanınızı görme ve puanınıza göre hareket etmenize imkan sağlamaktadır. Yapacağınız kredi ya da kredi başvurularından önce mutlaka kredi skorunuzu öğrenmeli, eğer kredi notunuz düşükse yükseltme yöntemlerini araştırmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.