Kredi Notu Nasıl Yükselir? Kredi Notunuzu Yükseltin

24.03.2019
A+
A-

Kredi notunu yükseltmek için yapılması gerekenler basit gibi görünüyor olsa da ödeme gücünüz ile ilgilidir. Ödemelerinizin düzenli yapılması kredi skorunuzu pozitif yönde etkilerken, geciken her ödemeniz puanınızı eksi yönde etkileyecektir. Yaşam şartları gereği hepimiz belirli dönemlerde ödeme sıkıntısı yaşayabilir, kredi ve kredi kartı ödemelerimizi geciktirebiliriz.

Kredi notunu yükseltmek için yapılması gerekenlere geçmeden önce kredi notunun ne olduğunu bilmeli ve hamlelerimizi bir satranç oynarcasına dikkatli ve bilinçli yapmalıyız. Kredi notu, bankalarda olan ürünlerimizin harcama durumları, ödeme durumları ve limitleri üzerinden belirlenen 0 ile 1900 arasında değişen puanlama sistemidir. Tamamen sistem tarafından belirlenen kredi skoruna herhangi bir müdahale yapılamamaktadır.

Kredi Notu (Puanı) Nasıl Yükselir?

Kredi skoru düşük olana kredi veren banka sayısı oldukça azdır. Düşük kredi skoruna sahip kişiler kullanmak istediğinde çoğu zaman “kredi notunuz düşük size kredi veremeyiz, kredi puanınızı yükseltmelisiniz” cevabı ile karşılaşmaktadır. Durum böyle olunca kredi skoru düşük kişiler farklı arayışlara girmekte, kimi zaman fazla sayıda başvuru yapmakta, kimi zamanda farklı yollara başvurmaktadır. Kredi notunu yükseltmek, ilerleyen zamanlarda oluşacak acil nakit ihtiyaçlarınızın karşılanabilmesi içinde oldukça önemli bir noktadır.

1. Ödemelerinizi Düzenli Yapın

Kredi ya da kredi kartı borçlarının son ödeme tarihinde ya da son ödeme tarihinden önce ödenmesi, kredi skorunun yükseltmesi için atılması gereken ilk adımdır. Kredi skorunda en fazla puan artış ya da düşüşü kredili ürünlere gerçekleşmektedir. Kredi kartı ödemenizi geciktirdiniz, ancak kredi taksitinizi zamanında ödediniz. Bu durumda kredi notunuz cüzi bir rakamda da olsa artacaktır.

İmkanınız bulunuyor ise kredi taksitinizi ya da kredi kartı ekstre borcunuzu zamanında ödeyebilirsiniz. Yapacağınız zamanında ödeme kredi skorunuzu gözle görünür oranda yükseltecektir. Kullandığınız bir kredi ya da kredi kartı bulunmuyor ise ön ödemeli kredi, kredi kartı alabilirsiniz.

2. Kredi Kartınızdan Fazla Harcama Yapmayın

Kredi kartınızdan yapılan harcamalar ve bu harcamaların zamanında ödemenin kredi puanını yükselttiğini düşünebilirsiniz. Böyle bir durum söz konusu değildir, aksine kredi skorunuz düşecektir. Hem kredi kartınızdan harcama yaptınız, hem de zamanında ödediniz. Peki, kredi skorunuz nasıl düştü?

Kredi kartı limitinizin tamamını harcamak ve son ödeme tarihinde tüm ekstre borcunu ödemek, bankaların kredi kartı olmadan yaşayamayacağınızı daha doğru bir deyiş ile kredi kartına bağlı olarak yaşamınızı sürdürdüğünüzü düşünmesine neden olacaktır. Yani kredi kartınız olmasa yaşam standartlarınız değişecek gibi düşünülmekte, bu nedenle de kredi puanınız düşmektedir. Kredi skoru neden düşer? sorusu daha önce cevaplamıştı.

Özellikle kredi kartı limitinizin %70’ini kullanmalı ve son ödeme tarihinde ekstre borcunuzu ödemelisiniz. Bu şekilde hareket ettiğiniz de kredi notunu yükseltmek için doğru adımlar attığınızı gözlemleyebilirsiniz.

3. Ek Hesap Kullanın

Hemen her banka müşterilerine kredili mevduat hesabı açmaktadır. Bu hesapların ismi kimi bankada “elma hesabı” kimi bankada ek para, esnek hesap, artı para gibi adlandırılmaktadır. Bu hesaplar ismi ne olursa olsun kredi skorunu en fazla etkileyen, bir anda skorun düşmesine ya da yükselmesine neden olan hesaplardır.

Kredili mevduat hesabı kredi skorunu etkiler dedik. Nedeni ise bu hesabın bir kredi ürünü olarak geçmesidir. Esnek hesabınızdan her para çektiğinizde bir kredi kullanmış, yaptığınız her ödemede de kredi bakiyenizi kapatmış gibi görünürsünüz. Çalıştığınız bankalardan herhangi birini tercih ederek düşükte olsa kredili mevduat hesabı açtırabilirsiniz.

4. Kredi ve Kredi Kartı Limitlerine Dikkat Edin

Bankalardan kullanılan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının toplam limitleri, limit kontrol sistemi altında kayıt altına alınmaktadır. Limit kontrol sistemi, tüketicinin gelirine göre belirlenen, Türkiye’deki bankaların tamamından alınabilecek maksimum kredili ürün limitidir. Açıklamak gerekirse; Limit kontrol sistemi içerisinde belirlenen limitiniz 20.000 TL ise kullanacağınız kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının toplam limiti maksimum 20.000 TL olabilir. Bir banka sizlere 19.000 TL kredi verdiğinde alabileceğiniz maksimum kredi kartı ya da yeni kredi limiti 1.000 TL’dir.

Kredi raporu içerisinde limit kontrol sistemi tarafından belirlenen limitiniz görünmektedir. Kullandığınız kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı limitlerinizi toplayarak ne kadarlık bir kredi ya da kredi kartı kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

5. Fazla Başvuru Yapmaktan Kaçının

Yeni bir kredi ya da kredi kartı almak istediğinizde yaptığınız başvurular, kredi puanını düşüren nedenler arasında yer almaktadır. Başvuru sayınızın arttığını gören bankalar nakit arayışı içerisinde olduğunuzu görecek ve kredi başvuruları artık otomatik ret sonuçlanacaktır. Kredi raporundan görebileceğiniz başvuru sayısı, 5’in altında ise krediniz başvuru nedeniyle ret olmaz ancak 5’in üzerinde ise bu nedenle ret cevabı alabilirsiniz.

İnternetten, mesajla, Atm üzerinden yada şubelerden yapacağınız tüm başvurular kayıt altına alınmakta, her başvurunuzda başvuru sayınız 1 puan daha artmaktadır. Buradaki artış skorunuzu eksi yönde etkilemektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda başvuru sayısına bakmadan kredi alabileceğiniz bankalardan kredi başvurusu yapmayı deneyebilirsiniz.

6. Borçlarınızı Bir Araya Toplayın

Bankalara olan kredi ya da kredi kartı borçlarınızı ödemekte zorlanıyorsanız, bu nedenle kredi skorunuz düşüyor ise borç kapatma kredisi kullanabilirsiniz. Bu sayede bankalara olan tüm borçlarınızı tek banka çatısı altına toplayarak ödemelerinizi yeniden planlayabilirsiniz.

Borçlarınızı bir araya toplamak için kullanabileceğiniz kredilerden biri olan Ziraat Bankası borç kapatma kredisi şuan için faiz oranı ve kullanım kolaylığı açısından değerlendirebileceğiniz bir seçenektir. Borçlarınızı bir araya toplamadan önce kredi vadesini ve aylık taksitlerinizi göz önünde bulundurmalı, ödeme gücünüzü aşmayacak rakamlarda vadeyi tercih etmenizi öneririz.

Bu adımları detaylı bir şekilde izlediğinizde kredi notunu yükseltmek için gerekli kriterleri yerine getirmiş, kredi puanını artırmak için çalışmaya başlamışsınız demektir. Kredi puanı yükseltme adımları uygulandığında genellikle 3 ay gibi kısa bir sürede kredi skorunuz istediğiniz seviyelere gelecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.