Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

13.06.2019
A+
A-

Kredi kartı borcu yapılandırma ile ilgili çok sayıda soru geliyor. Bu sorulardan bir çoğu Taksitlendirilen kredi kartı tekrar açılır mı? yapılandırma borcu biten kredi kartı tekrar kullanılabilir mi? yapılandırılan kredi kartı için erken ödeme yapılabilir mi? yapılandırmada olan kredi kartı kullanılabilir mi? şeklindedir. Kredi kartı borcunu ödeyemeyen ve yapılandırma seçeneğini tercih eden tüketicilerin bir çoğu bu sorular ile karşı karşıya kalmaktadır.

Yapılandırma sonrasında müşterilerin bir bölümü borçlarını öderken, bir bölümü de maddi sorunlar nedeniyle kredi kartı yapılandırma sonrası taksit gecikmesi yaşamaktadır. Öncelikle yapılandırma işleminin ne olduğundan ve nasıl yapıldığından bahs edelim, sonrasında ise yapılandırma süreci sonrasında karşılaşacaklarınıza değinelim.

Kredi kartı yapılandırma işlemi, bankaların kredi kartı kullanan müşterilerine yönelik gerçekleştirdiği kredi kartı borcu taksitlendirme işlemidir. Yapılandırma işlemi banka tarafından ya da müşteri tarafından yapılabilmektedir. Ekonomik sorunlar nedeniyle kredi kartı borcunuzu ödeyemeyebilirsiniz. Böyle bir durumda bankanızın çağrı merkezini arayarak, kredi kartı borcunu taksitlendirmek istediğinizi belirtmeniz, yapılandırma işleminin gerçekleşmesi için yeterlidir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Taksit Gecikmesi

Kredi kartı yapılandırma sonrası taksit gecikmesi yaşamanız, sadece vadenizin uzamasına neden olacaktır. Ödeyemediğiniz aylık taksit tutarınızı bir sonraki ay gelen taksitiniz ile birlikte ödeyebilirsiniz. Yaşanan gecikmenin 80 günün üzerine çıkması halinde ise kredi kartı borç yapılandırma işlemi bozulacak, bankanız borcun tamamını ödemenizi isteyecektir. Yapılandırılan kredi kartınızın aylık taksit tutarlarını zamanında ödemeniz, yasal takibe düşmemeniz içinde oldukça önemlidir.

Yaşayacağınız ödeme gecikmelerinde, bankanız ile irtibat kurarak en azından asgari tutarın ödemesini yapmanız, sicilinizin olumsuz etkilenmemesi için önemlidir.

Yapılandırılan Kredi Kartına Erken Ödeme Yapmak

Kredi kartı borcunu yapılandıran tüketiciler, erken ödemenin kredi skorlarını artıracağını düşünmektedir. Ancak erken ödemenin kredi skorunuza bir etkisi olmayacaktır. Kredi skorunuzun etkilenmemesi için ödemelerinizi zamanında yapmanız yeterli olacaktır. Borcunuzu erken ödemek sadece ödemelerinizin erken tamamlanmasına imkan sağlayacaktır.

Yapılandırma yaptığınız kredi kartınıza erken ödeme yapmak yerine varsa geciken diğer ödemelerinizi bir düzene koymak, diğer borçlarınızı azaltmak, ilerleyen dönemlerde maddi açıdan daha rahat hareket etmenizin yolunu açacaktır. Yapılandırılan kredi kartınıza erken ödeme yaparak yapılandırma borcunun tamamını ödemeniz, kredi kartınızın tekrar kullanıma açılması için yeterli olmayacaktır.

Yapılandırmada Olan Kredi Kartı Kullanılır Mı?

Yapılandırmada olan kredi kartı kullanılır mı? sorusunu cevabı maalesef kocaman bir “hayır” dır. Kredi kartı borcunuzu yapılandırmanız bankanın gözünde ödemelerinizde zorlandığınız, gelirinizin düştüğü ve artık eskisi gibi harcama yapamayacağınız imajını yaratmaktadır.

Kullandığınız kredi kartı hangi bankaya ait olursa olsun, yapılandırma işlemi banka tarafından bir seçenek olarak sunulduysa borç bitse dahi kullanıma açılmayacaktır. Ancak taksitlendirme işlemi sizin tarafınızdan yapıldıysa, bazı bankalar borç bitiminde kredi kartını tekrar kullanıma açmaktadır.

Yapılandırma işleminin ardından borcunuz bitene kadar kredi kartınız kullanıma kapalı olacak, sadece ATM’ler üzerinden kredi kartı borçlarınızı ödeyebileceksiniz. Kredi kartınıza ödediğiniz aylık taksitler borç toplamınızdan düşülecek, ancak kredi kartınızda limit olsa dahi kullanmanıza izin verilmeyecektir.

Yapılandırılan Kredi Kartı Borç Bitince Açılır Mı?

Yapılandırılan kredi kartı borcu bitince tekrardan kullanıma açılabilir. Tabi kullanıma açılması için borcun müşteri tarafından yapılandırılması talep edilmelidir. Eğer kredi kartı borcunuzu ödeyemediyseniz ve bankadan arayarak kredi kartı borcunuzu taksitlendirmenizi istedilerse, yapılandırma işlemi sonunda kredi kartınız kapatılacaktır. Buradaki önemli nokta yapılandırmayı müşteri olarak sizlerin talep etmesidir. Aksi halde borcunuzu bitirseniz dahi kredi kartınız tekrar açılmayacaktır.

Kredi kartı borcunuz gecikmeye düşmeden önce yapacağınız taksitlendirme işlemi kredi notunuzun olumsuz yönde etkilenmesinin önüne geçecektir. Kredi notunu düşüren etmenler başlıklı içeriğimizde skorunuzun düşmesine neden olacak sebepleri inceleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Sicili Bozar Mı?

Kredi kartı borcunu yapılandırma kredi sicilini bozmaz, aksine düzenli yapılan ödemeler skorunuzun artmasına yardımcı olur. Kredi kartı taksitlendirmesi işlemini, kart borcunuzun tamamının banka tarafından ödenmesi, sonrasında size kredi kartı borcunuz kadar bir kredi tanımlama olarak düşünebilirsiniz. Önemli olan kredi kartını kart sahibi olarak sizin yapılandırmanızdır.

Kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar, eğer siciliniz kötü ise yani kredi skorunuz düşük ise borçlarınızı kapatabilmeniz için sizlere yardımcı olabilir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma İptal Edilebilir mi?

Kredi kartı yapılandırma iptal edilemez, geri alınamaz. Yapılandırma işlemi ancak borçlarınızı ödeyemeyeceğiniz ya da ödemelerinizin gecikeceği durumlarda yapılması gereken işlemdir. Kredi kartınızı kullanmaya devam etmek istiyorsanız, kredi kartı yapılandırma işleminden uzak durmalısınız.

Kredi kartı borcunuzu taksitlendirmek yerine kart borcunuz kadar bir kredi çekerek, kredi kartı borcunuzu kapatmak, kredi kartınızı aktif olarak kullanmanıza imkan tanıyacaktır. Kredi kartı borcunuzu kredi çekerek kapattığınızda dikkat etmeniz gereken kredi kartınızı geliriniz doğrultusunda kullanmaktır. Kredi çekip kart borcunuzu ödedikten sonra kredi kartınızı kullanmaya devam etmeniz, borcunuzun katlanmasına neden olacaktır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki müşterinin talebi ile yapılan kredi kartı yapılandırmasıdır. Ödemelerinin aksayacağını düşünen müşteriler, kredi skorlarının düşmemesi için bankalarının çağrı merkezlerini arayarak borçlarını taksitlendirmek istediklerini iletirler. Bu görüşme sırasında kredi kartı borcu müşteri talebi doğrultusunda 60 aya kadar vadelendirilir, kredi kartı kullanıma kapatılır.

Kredi kartı borcu yapılandırma banka tarafından da yapılabilir. Müşterilerinin takip altında tutan bankalar, ödemelerinde gecikme yaşayan, ekonomik olarak zorluk çeken müşterilerini tespit ederek yasal takip öncesinde borçlarını taksitlendirmelerini isteyebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.