Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

21.02.2020

Kredi kartı borcu taksitlendirme; ödenmesinde güçlük çekilen kredi kartı borcunun ilgili banka ile sağlanan anlaşmalarla, aylık plan olarak ödenmesiyle kredi kartı borcunun kapatılmasıdır.

Kredi kartı kullanımının epey yaygın olduğu tüketim çağında, bu kartlar her ne kadar bize avantajlar sağlasa da bazen can sıkıcı durumlara yol açabiliyor. İşte bu yazımızda; altından kalkmakta zorlandığımız kredi kartı borcumuzu nasıl taksitlendireceğimizi anlatıyoruz!

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Yine ay sonunda ödenmeyi bekleyen kredi kartı borcunuz varsa dert etmenize gerek yok. Çünkü kredi kartı borcunuzu 12 ay vade ile taksitlendirme imkânına sahipsiniz!  Eğer benim için 12 aylık taksitlendirme yeterli değil diyorsanız kredi kartı borcunu ödemek için ihtiyaç kredisi çekmek isteyebilirsiniz.  60 aya kadar vade söz konusu olabilir ancak kredi kartı borcunuzdan dolayı kredi notunuz düşmüş olabileceği durumuna karşın bu konuyu borçlu olduğunuz bankanızla bizzat görüşmeniz gerekmektedir.

Kredi kartı borcunu ödemekte sıkıntı yaşayan tüm kredi kartı kullanıcıları bu taksitlendirmeden faydalanabilir. Ancak her bankanın politikası farklılık göstermektedir. Bu sebeple taksitlendirmek istediğiniz borcunuzun bankası ile yüz yüze görüşmeniz size faydalı olacaktır.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Eğer birden fazla kredi kartınız varsa ve hepsini de taksitlendirme yaparak ödemek istiyorsanız aklınıza bir soru takılabilir. Birden fazla, taksitlendirilebilen kredi kartı borcu olabilir mi? İlgili bankayla görüştüyseniz ve olumlu yanıt aldıysanız elbette birden fazla borç taksitlendirmesi yapabilirsiniz!

Kredi kartı borcunuzda ödemede problem yaşıyorsanız ve kart borcunuzu yapılandırma talebinde bulunmuş olabilirsiniz. Eğer kredi kartı borcunuzu aylık olarak taksitlendirdiyseniz kredi kartınız, ödeme süresi boyunca kullanıma kapanmış demektir.

Kredi Kartı Taksitlendirme İle Borç Ödeme Süresinde Yeni Bir Kredi Kartı Çıkarabilir Miyiz?

Kredi kartı borcunuzu yapılandırma yoluyla ödemek istediyseniz ve kartınız kullanıma kapandıysa dert etmeyin! Çünkü eğer kredi notunuz yetiyorsa başka bir kredi kartına başvurabilirsiniz.

Yapılandırma ile ödeme yapmanız, taksitlendirilen kredi kartı borcunuzun olması yeni bir kredi kartınızın olmasına engel değildir.

Eğer bankanız kredi notunuzun düşük olduğu gerekçesiyle kredi kartı vermeyi reddediyorsa, kredi notu düşük olana kredi veren bankalara bir göz atmalısınız.

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar Listesi

Taksitlendirilen Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzu ödemek için kredi kartı borcunuzu yapılandırarak aylık ödeme planı oluşturmuş ancak çeşitli sebeplerle bu aylık ödeme planına uyamamış olabilirsiniz.

Bu şekilde olası bir ödeyememe durumunda, bankanızın yapacağı şey krediyi ödeyemeyen müşterilerine uyguladığı prosedürle aynıdır.

Ayrıca taksitlendirilmiş kredi kartı borcunuzu ödeyememeniz durumunda diğer kartlarınız ve kullanım haklarınız bundan etkilenmemektedir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nedir ?

Kredi kartı yapılandırması, kredi kartı borcu taksitlendirmesiyle aynı işlemdir.

Kredi kartı borcu yapılandırması borcunu ödeyememiş kredi kartı kullanıcısının, müşterisi olduğu banka ile görüşmelerini sağlayarak bankanın da onayı ile kredi kartı borcunu belirli bir vadede aylık olarak ödeme planı çıkarılmasına denir.

Ödeme planı çıkarılan kredi kartı kullanıma kapatılarak yalnızca borcunun ödenmesi sağlanır.

Kredi kartı borcundan kurtulmak isteyen kullanıcıların sıkça başvurduğu bir yöntemdir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nasıl Yapılır ?

Kredi kartı borcunuzu yapılandırmak için tek yapmanız gereken şey müşterisi olduğunuz bankanın size en yakın şubesine gitmek. Ve size en uygun aylık ödeme planının çıkarılmasıyla gerekli prosedürleri sağlamak. Artık kredi kartı borcunuzu rahatça aylık olarak ödeyebilirsiniz.

Eğer siz de artan dünya telaşesinde, dünyanın artan masraflarına dur diyemiyor ve kredi kartlarınızı çok da verimli biçimde kullanamıyorsanız bankanızla yapacağınız görüşme ile kredi kartı borcunuzu aylık ödeme planı ile tamamen ödeyebilirsiniz. Ödeme tamamlandığında bankanız kredi kartını tekrar isteyip istemediğinizi soracaktır.

Bu soruya olumlu cevap vermeniz halinde ödeme sırasında kapatılan kredi kartınızı tekrar kullanmaya devam edersiniz.

Enflasyonlar ve inişli çıkışlı piyasaların sırtımıza yüklediği ağır yüklerin yanı sıra, sırtımıza bir yük daha olan kredi kartı borcunun nasıl taksitlendirileceğini yazımızda inceledik. Eğer konuyla ilgili aklınıza takılan sorular olursa bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR
  1. Murat dedi ki:

    Kredi kartı yapılandırması yalnızca şubelerden mi yapılıyor ? Online bankacılık bu hizmeti sağlamıyor mu ? Cevap verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

    1. bayfinans dedi ki:

      Bankaların çağrı merkezi numaralarını arayarak da yapabilirsiniz. Ancak öncesinde taksit erteleme kampanyalarını incelemenizi öneririz