Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Neler Olur?

09.06.2019
A+
A-

Kredi kartı borcu ödenmezse eve haciz gelir mi? Kart borcu ödenmezse ne olur? Kredi kartı borcunu ödeyemedim, nakit para bulabilir miyim? Kredi kartı borcu nasıl ertelenir? Bunlar gibi onlarca soru, kredi kartı borcunu ödeyemeyen tüketiciler tarafından sorulmaktadır.

Kredi ya da kredi kartı borcu ödenmez ise ilk olarak idari takip sürecinin başlayacağını, sonrasında ise yasal takip sürecine geçileceğini olumsuz sicil bildirimi başlıklı makalemizde sizlerle paylaşmıştık. Bankalar, kredi kartlarını tüketicilerin kullanımına sunarken tahsis edilen limitin geri ödenebileceğini garanti altına almak ister. Ancak bazı ekonomik nedenlerden dolayı bu borçlar kimi zaman ödenmez, kimi zaman ise geç ödenir.

Kredi kartı borcu 1 ay ödenmezse banka tarafından standart takip prosedürü uygulanır. Bankaların kendi bünyesinde yer alan tahsilat ekipleri ya da anlaşmalı oldukları firmaların tahsilat ekipleri sizleri arayarak “ödeme sözü” almaya çalışır. Burada bahsedilen ödeme sözü, tüketicinin bir sorumluluk almasına yöneliktir. Kredi kartı borcu 2 ay ödenmezse, bu kez bankadan arayan çalışanlar biraz daha yaptırıma yönelik görüşme gerçekleştirir ve kredi kartı borcunun tahsilatını sağlamaya çalışır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmedi İcra Gelir mi?

Kredi kartı borcu ödenmezse icra durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz, ancak bu durum oldukça uzun soluklu bir süreçtir. Yasal takibin başlaması ile birlikte banka tarafından farklı yaptırımlar uygulanarak, kredi kartı borçları tahsil edilmeye çalışılmaktadır. Kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde ilk olarak banka tarafından aranılacağınızı ve bankanın borcunuzu size hatırlatacağını belirttik. Peki, bu aramalara rağmen kredi kartı borcunuzu ödemezseniz neler olur?

  • Kredi kartınız nakit çekim işlemlerine kapatılır.
  • Kredi kartınız kullanıma kapatılır.
  • Kredi kartınız tamamen iptal edilir.
  • Borcunuz avukatlık bürosuna devir edilir.

Kredi kartı borcunuzu 80 gün ve üzeri bir zaman diliminde ödemediğinizde sırası ile yukarıdaki işlemlerle karşılaştınız ve borcunuz banka tarafından avukata devir edildi demektir. Borcun avukatlara devir edilmesi ile birlikte banka artık sizlerle iletişime geçmez, muhatabınız tamamen avukatlar olacaktır.

Avukat Mesaj Attı İcraya Gelecekler

Kredi kartı borcunun avukata devir edilmesi ile birlikte artık sadece avukat çalışanları sizlerle iletişim kuracaktır. Hepsi olmasa da bazı avukatlık firmaları tüketicinin gözünü korkutmak, borcu tahsil etmek için zaman zaman hacize gelineceğine dair mesajlar atmaktadır. Bu mesajların amacı tamamen borçlu kişinin gözünü korkutmak, kredi kartı borcunu ve avutkatlık ücretlerini tahsil etmektir.

Avukatların elinde hacize gelmeleri için yasal olarak hakları bulunmaktadır, ancak unutmayın ki avukatlarda insandır. Kimse borcu olan bir kişinin evine giderek haciz işlemleri ile uğraşmak istemez. Bu nedenle çoğu zaman bu haciz gerçekleşmez.

Biz yinede avukatların icra memurları ile icraya geldiğini düşünelim. Bu durumda evinizde yaşamınızı devam etmenize engel olmayacak eşyalar haciz edilebilir. Örneğin, 2 televizyonunuz bulunuyor ise 1 tanesi haciz edilebilir.

Haciz demişken, evinizden bu televizyonlardan 1 tanesini alıp gideceklerini düşünebilirsiniz, ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Televizyonu kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak satamazsınız.

Ödeyemediğiniz Kredi Kartı Borcunu Taksitlendirin!

Dönem dönem maddi sıkıntı yaşayabilir, yaşanan sıkıntılar nedeniyle kredi kartı borcunuzu ödeyemeyebilirsiniz. Böyle bir durumda bankanızı arayarak kredi kartı borcunu taksitlendirebilirsiniz.

Bankanızın çağrı merkezini aradığınızda ve kredi kartınızı taksitlendirmek istediğinizi söylediğinizde, kredi kartı borcunuz size uygun aylık taksitler halinde 36 aya kadar vadelendirilecektir.

Bu vade seçeneği sayesinde kredi kartı borcunuzu aylık eşit ödemeler ile kapatabilir, avukat yada icra dairesine ödeme yapmaktan kurtulabilirsiniz.

Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi sonrasında kredi kartınız kullanıma kapatılacak, borcunuz bitene kadar da açılmayacaktır. Borcunuz bittiğinde ise kredi kartınızın açılıp açılmayacağına bankanız karar verecektir. Kredi kartınızın tekrar aktif hale gelmesi için kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi ise kredi notunu yükseltme başlıklı içeriğimizden detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ceza Evine Girer miyim?

Kredi kartı borcu ödenmez ise cezaevine girer misin?  Bu soru son zamanlarda çoğu internet sitesinde sorulmaktadır. Bazı siteler evet girersiniz derken bazı siteler ise hayır girmezsiniz şeklinde yanıtlar vermiş. Bu durumun internette bilgi kirliliği oluşturduğunu düşünerek sizlere detaylı olarak hangi durumlarda cezaevine girebileceğinizi, hangi durumlarda girmeyeceğinizi açıklayacağım…

Cezaevine girmenize neden olabilecek ilk husus mal beyanıdır. Mal beyanı, sizden alacağı olan kişi ya da kurumun, üzerinize kayıtlı olan mallarınızı, gelirlerini bildirmenizi isteyen bir yazıdır. Bu yazıya karşılık ilgili icra müdürlüğüne giderek mal beyanında bulunmalısınız. Mal beyanında bulunmazsanız, yakalama kararı çıkar ve siz yakalandığınızda ceza evine girersiniz, tabi avukatınız mal beyanında bulunduğu anda tekrardan özgür kalırsınız.

Kredi kartı borcunu ödemediğinizde ceza evine girmenize neden olacak ikinci unsur ise sözleşme imzalamanızdır. Avukatlar kredi kartı borcunuzunu taksitlendirdiğinde ya da sizlerden borcunuzu ödeyeceğinize dair bir söz aldıklarında icra dairelerine giderek ya da kendi ofislerine davet ederek, bir evrak imzalamanızı isteyebilir. İşte bu evrakı imzalarsanız ve ödemenizi zamanında yapmazsanız, ceza evine girersiniz.

Bu iki unsura dikkat ettiğiniz taktirde kredi kartı borcunuz nedeniyle ceza evine girmezsiniz. Kredi kartı borçlarında geçerli olan bu hususlar kredi borçlarında da aynı şekildedir. Yani arada herhangi bir fark bulunmamaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.