Kredi Çıkmayanlar Ne Yapmalı? Nasıl Para Bulabilir?

27.08.2019

Bankalar kredi vermiyor, kredi çıkmayanlar nasıl para bulabilir diye merak ediyorsanız, sizler için özenerek hazırladığımız makalemizi inceleyebilirsiniz. Kredi çıkmayanlara borç para veren, acil nakit ihtiyaçlarını karşılayan yasa içi ve yasa dışı bir çok kurum ya da kuruluş bulunmaktadır. Bizler kredi çekemeyene para veren yerler içerisinden sadece yasalara uygun olarak sizlere yardım edebilecekleri bu yazımızda paylaşacağız.

Hayatın insanlara ne gibi sürprizler sunacağı belli olmuyor. Her şey yolunda giderken, bir anda acilen para lazım olabilir. Adına kredi çıkmayan kişiler, bu gibi can sıkıcı maddi durumlarda ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. İsmine kredi çıkmayanlar için acilen nakit para bulma yöntemlerini derledik. Adım adım kredi çıkmayanlar için çözüm önerileri şu şekilde:

  • Kredi çıkmıyorsa kredi çıkarmanın yolları denenmelidir.
  • Kredi çekmeniz mümkün değilse, açıktan borç veren kişilere başvurulmalıdır.
  • Kredi kartınızın limitini arttırarak acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
  • Eş, dost ve akrabalardan borç almayı deneyebilirsiniz.

Bu dört adımı sırasıyla inceleyerek kendisine kredi çıkmayanların acil para ihtiyacına çözüm bulmaya çalışacağız.

Kredi Çıkmıyor, Ne Yapmalıyım? Nasıl Kredi Çıkarabilirim?

Adına kredi verilmeyen kişilerin genellikle sorunları ortaktır. Birisine bankanın kredi vermeme sebepleri genellikle şu şekildedir:

  • Banka kredi notu düşük olanlara kredi vermez.
  • Bankalar takibe düşen yani geçmişte çok fazla borcu olan ve bunları ödemekte zorlanan kişilere kredi vermez.
  • Bankaların kredi vermesi için aranan özellikler arasında muhakkak düzenli gelir şartı bulunmaktadır.
  • Maaşlı ve sigortalı olmayanlara bazı istisnalar haricinde bankalar kredi vermez.

Eğer bunlardan biri ile başınız dertteyse o sorunu çözmeye çalışmalısınız. Kredi notu düşük olup kredi çekmek isteyenler hiç kaçamağı olmadan o kredi puanını yükseltmek zorundadır. Kredi çıkmayanlar için kredi notu yükseltme taktikleri şunlardır:

· Kredi kartı ile düzenli harcama yapmak ve zamanında hiç aksatmadan bu borçları ödemek.

· Hesaplarda düzenli olarak belli bir seviyenin üstünde nakit para bulundurmak.

· İnternet bankacılığı gibi fatura ödenebilen mobil servislerden yararlanmak.

· Tüm kredi borçlarını tek bir banka çatısı altında toplayarak düzenli ödemeler yapmak.

· Özetle bankalarla olan ilişkileri düzenlemek.

Bu yöntemler ile kredi notunuzu uzun vadede yükseltebilir ve adınıza kredi çıkmasını sağlayabilirsiniz. Adına kredi çıkmayanların eğer düzenli bir işi, geliri ve sigortası yoksa bunların tek çaresi mal varlığı beyanıdır. Eğer üzerinizde bir mal varlığı varsa (örneğin ev, araba) bunu ipotek ederek kredi çekmeyi deneyebilirsiniz. İpotekle kredi çekme olanağı olmayanlar iyi bir kefille kredi çıkarma yollarını deneyebilir.

Kredi çıkmayan kişi kefil bulursa bankanın kredi verme ihtimali yükselebilir. Kefil olmanın yükümlülükleri şunlardır:

· Borcunuza kefil olan kişi “resmi olarak” borcunuzu ödememeniz durumunda tüm sorumluluğu üstlenen kişidir.

· Banka borcunuzu zamanında ödemez, geciktirir veya aksatırsanız o parayı kefilden temin eder.

· Kefil olmak kâğıt üzerinde olan bir durum değildir. Bilinçsiz kişilere kesinlikle kefil olunmamalıdır.

Bankadan kredi çekmek istediğinizde banka size kredi çekme imkânı vermese bile kefiliniz olduğu sürece belli limitlere kadar kredi alabilirsiniz. Elbette durumunuz vahimse ve kredi notunuz ciddi anlamda yerlerde sürünüyorsa, bu durumda kefil bile kredi çekmenize yardımcı olamaz.

Adına Kredi Çıkmayanlar Nasıl Toplu Nakit Para Bulabilir?

Kredi çıkmayanlar ne yapmalı? Sorusunu soranların çok zor durumda olabileceğini göz önünde bulundurarak, en kısa yoldan toplu nakit borç para alma yöntemlerini sıraladık. Kredi çekemeyen kişiler için kısa zamanda borç para bulma yöntemleri sırasıyla şu şekildedir:

· Açık Hesap Borç Verenler (Tefeciler): Her ne kadar hayatı tek düze yaşamak istesek de bazı durumlarda başımız belaya girebiliyor. Eğer nakit para ihtiyacınız çok acilse ve altından kalkamayacak kadar zor durumdaysanız tefecilerden kredi alma fikrine yönelebilirsiniz. Faizleri çok yüksek olan bu krediler resmi olmayan illegal alışverişlerdir. Ayrıca tefeciden alınan krediyi ödememek ciddi sorunlara yol açabilir.

· Kredi Kartının Limitini Arttırarak Nakit Para Bulma: İhtiyacınız kredi kartı limiti ile halledilebilir durumdaysa, mevcut kredi kartı limitinizi yükseltmeyi deneyerek bu işi halledebilirsiniz. Kredi çıkmayanlar eğer boş bir kredi kartına sahipse, bunun nakit avans özelliğini kullanarak kısmi nakit ihtiyaçlarını giderebilirler. Kredi kartından kredi çekmek isteyen kişilerin öncesinde muhakkak bankanın çağrı merkezi ile görüşmesi önerilir. Bu sayede borçlanma sonrasındaki taksitlendirme ve faiz oranları hakkında temel bilgileri henüz krediyi çekmeden öğrenebilirsiniz.

· Acil Para Lazım Ama Kredi Vermiyorlar! Diyenler Akrabaların Kapısını Çalabilir: Zor gününüzde sizlere destek olacak tanıdıklarınız varsa, mevcut nakit ihtiyacınızı onların kapısını çalarak gidermeyi deneyebilirsiniz. Burada tek dikkat etmeniz gereken şey “ödeyebileceğiniz” kadar borç almaktır. Bir insandan borç alıp, sonrasında onu ödeyememek ne yazık ki karşı tarafa büyük zararlar vermenize yol açacaktır. Ayrıca eğer başka birinden borç alırken bunu usulünce resmiyete dökerseniz, borcunuzu ödememeniz durumunda hukuki yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Yine borçlu kişinin menfaatlerinin korunması için de borçlanma süreci resmiyete usulünce ve şahitler eşliğinde dökülmelidir.

· Faturalı Hattın Üzerine Sıfır Telefon Alarak Kredi Çekmek: Her ne kadar önüne devlet kurumlarınca çeşitli engeller konulsa da günümüzde bazı telefoncular halen bu illegal krediye ortam sağlamaktadır. Siz gidiyorsunuz ve faturalı hattınızın üzerine sıfır telefon alıyorsunuz. Sonrasında bu telefonu değerinin daha altında bir fiyata yine aynı telefoncuya satıyorsunuz. Bir nevi telefon faturasına ek taksitli kredi çekmiş oluyorsunuz. Bu alışverişte fırsatçılık yapan telefoncular, genellikle ürünleri çok düşük fiyatlara satın alıyor. Burada dikkatli olmakta fayda var.

Adına kredi çıkmayan kişiler nasıl nakit para bulabilir? Sorusuna etraflıca cevap vermeye çalıştık. Bu yöntemleri denemeden önce muhakkak tüm bankalar ile görüşünüz. Bir bankanın kredi vermediği kişiye, bir diğer alternatif banka kredi verebilir.

Bankalardan Başka Kredi Veren Var Mı?

Bankadan kredi çekemeyenlerin aklına genellikle ilk olarak bu soru geliyor. Bankadan kredi çıkmayan kişiler için elbette illegal kredi sağlayan kişiler bulunuyor. Bu kişilere bulaşmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz tefeciler bu gruba dahiller diyebiliriz.

Yine bazı illerde kuyumcular da kredi notuna bakmadan borç para veriyor ancak durumunuz aşırı acil değilse bu işlere bulaşmamanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Ülkemiz yasalarına göre kişilerin ekonomik destek kredilerini edinebilecekleri tek yasal kurumlar bankalardır. Bu kurumlar dışında illegal faiz işleterek borçlanmaya neden olmak hem alıcı hem de satıcı açısından suç teşkil etmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.