Kredi Çekerken Masraf Almayan Bankalar

30.11.2019
A+
A-

Toplu paraya ihtiyaç duyduğumuzda, aklımıza ilk olarak uygun kredi veren bankalar gelir. Bu kafa karıştıran süreçte dosya masrafı tehlikesine dikkat etmeliyiz yoksa çok ciddi ekonomik kayıplar yaşayabiliriz. Kredi çekerken masraf almayan bankalar listemiz yardımınıza koşuyor ve dosya masrafsız kredileri sizler için sıralıyor! 

Kredi dosya masrafı nedir? Bankaların, müşterilerinden kredi çekme ve hesaplama  sürecinde kullanılan ofis malzemeleri ve diğer bankacılık hizmet bedelleri için talep ettiği ekstra ücrete kredi dosya masrafı adı verilir.

Bu ücret yüz bin liralık kredide en fazla 500₺olabilir. Sigorta ve kredi ekspertiz masrafları bu ücrete dahil değildir. Bankalar bu ücreti sayfa başına ücret olacak şekilde hesaplamaktadır.

Kredi teklif ve değerlendirme ücreti nedir? Kredi başvurusu ücreti olarak bilinir. Müşteri ödemek zorunda değildir. Başvuru esnasında alan ve almayan bankaların öğrenilmesi için banka memuruna danışılmalıdır.

Bazı bankalar bu ücretleri alırken, dosya masrafsız kredi veren bankalar da bulunmaktadır.

Kredi Çekerken Masraf Almayan Bankalar

İhtiyaç, konut ve taşıt kredilerinin tamamında bankalar masraf alabilir. Özellikle konut kredilerinin dosya masrafları büyük olmaktadır. Kredilerde dosya masrafı kaç lira? sorusunun cevabı kredi tutarı arttıkça, doğal olarak artar.

Kredi tahsis ücreti ödememek için bankalar arasında hummalı bir ücretsiz kredi araştırması yapmalısınız. 2020 yılında kredi çekerken masraf, limit tahsis ve değerlendirme ücreti almayan bankalar şunlardır: 

 • QNB Finansbank En Para
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Şeker Bank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Yapı Kredi
 • Fibabanka

BSMV dahil olacak şekilde hesaplanan kredi tahsis ücreti istemeyen bankalar, bu şekildedir. Şimdi kredide dosya masrafı almayan bankaları tek tek inceleyeceğiz.

1. En Para Masrafsız İhtiyaç Kredisi

En düşük masraflı en uygun ihtiyaç kredisi En Para tarafınsan sağlanmaktadır. Kredinin faiz oranı vade sayısına bağlı olarak %1.25 ile %1.35 arasında değişir. En Para tüketici kredisinin faiz oranları aşağıdaki görselde yer almaktadır.

en para ihtiyaç kredisi faizleri

2. CEPTETEB Düşük Faizli Hoş Geldin Tüketici Kredisi

Şubeye gitmeden kredi çekmek isteyenler için bu krediyi önerebiliriz. Mobil uygulamadan başvuru yapmanıza olanak tanıyan banka, kredi tahsis ücretlerini almıyor ve ek masraf çıkarmıyor. Kredinin faiz oranı ise %0.99. Kredi limiti 10 bin TL ile sınırlı.

teb masrafsız ihtiyaç kredisi faiz oranları tablosu

3. Şeker Bank Emekliye Tahsis Masrafsız İhtiyaç Kredisi

Masrafsız ve faizsiz ihtiyaç kredisi çekmek isteyen emekliler için Şeker Bank oldukça avantajlı bir kredi kampanyası sunuyor. Bu emekli tüketici kredisinin faiz oranları %1.19 ile %1.29 arasında değişkenlik gösteriyor.

kredi çekerken masraf almayan bankalar

4. Ziraat Bankası Masrafsız Tüketici Kredisi

İcralık olanlara kredi veriyor olmasıyla bilinen Ziraat Bankası, aynı zamanda ihtiyaç kredisinde dosya masrafı almayan bankalar arasında yer alıyor. Ziraat bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı şu anda %1.25 ve kredi tutarına göre değişkenlik gösterebiliyor.

kredi çekerken masraf almayan bankalar 2019

Bu kredi kampanyasına ek olarak Ziraat Bankası tarafından engellilere özel faizsiz ve masrafsız tüketici kredisi fırsatları da sunuluyor. Engelli raporunuz ile Ziraat Bankası şubelerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Engelliler için düşük faizli kredi, ücretsiz EFT gibi birçok farklı kolaylık da bu başvurunuz ile birlikte sağlanıyor.

5. Vakıfbank Dosya Masrafsız İhtiyaç Kredisi

En uygun faizli ihtiyaç kredilerinden bir tanesiyle daha karşınızdayız. Vakıfbank’tan maaş alanlar dosya masrafı ödemeden kredi çekme şansına sahip oluyor. Şu anda kredinin güncel faiz oranı ise %1.25.

dosya masrafsız krediler

6. Halkbank Şehit/Gazi Yakınlarına Masrafı Olmayan Kredi

Şehit ve gazi yakınlarının çekebileceği uygun faizli ihtiyaç kredileri arasında Halkbank tarafından sunulan bu hizmet bir numara. Kredi tutarı 50.000₺ ile sınırlı ve vade (taksit) sayısı 60 aya kadar çıkabiliyor. Kredinin faiz oranı ise %1.05.

şehit gazi yakınlarına masrafsız faizsiz kredi

7. Yapı Kredi n11 Ücretsiz Online Alışveriş Kredisi

Masrafsız ihtiyaç kredileri listemizin sonuna doğru yaklaşırken bir diğer kampanyayı sizlere sunuyoruz. Kredi tahsis ücreti almayan bankalardan bir tanesi de Yapı Kredi. n11’de sunulan bu kredinin hiç masrafı yok ve faiz oranı sadece %1.45. Kredinin minimum tutarı 1.000₺, maksimum tutarı ise 15.000₺.

yapı kredi n11 kredisi

8. Fibabanka Dosya Ücretsiz Vatan PC Kredisi

Aynı n11 kredisinde olduğu gibi Fibabanka tarafından sunulan Vatan Bilgisayar ihtiyaç kredisinde de hiçbir kredi masrafı alınmamaktadır. Kredi çekme masrafı olmayan bankalardan bir tanesi de Fibabankadır ve oldukça uygun faiz oranlarıyla hizmet vermektedir.

Kredi Çekerken Masraf Almayan Bankalar

Konut Kredisinden Dosya Masrafı Almayan Banka Var mı?

Taşıt ve ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi ev kredilerinde de masraf ortaya çıkmaktadır. Faizsiz ve dosya masrafsız konut kredisi veren banka ne yazık ki bulunmamaktadır. Sıfır masraflı ev alma kredisi kampanyaları bir dönem yapılmış olsa da son ekonomik kriz nedeniyle bu kampanyaların da önü kapanmıştır. Hiç masrafı olmayan konut kredisi çekemeseniz bile en düşük dosya masraflı konut kredisini veren bankaları tercih edebilirsiniz.

kredi çekerken masraf almayan bankalar

En Düşük Konut Kredisi Dosya Masrafı Hangi Bankada? sorusunun cevabı olabilecek, en düşük dosya tahsis ücretli konut kredilerini veren bankalar şu şekilde: 

 • Ziraat Bankası / Dosya masrafı 100 bin TL için 500 TL.
 • Vakıfbank / Konut kredisi tahsis ücreti 100 bin TL için 500 TL.
 • Garanti BBVA Bankası / Konut kredisi masrafı 100 bin TL için 475 TL.

Bu ücret alınacak evin metrekaresine ve müşteri durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca konut kredisinin tüm masrafı sadece dosya ücreti değil. Bu kredilerde sigorta ve ekspertiz ücretleri de toplam tutara ekleniyor.

Kredi Masrafı Hesaplama ve Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

İhtiyaç, konut ya da taşıt kredisi çekerken ne kadar dosya masrafı ödeyeceğinizi merak ediyorsanız, bu masrafı hesaplama araçlarını kullanarak kendiniz hesaplayabilirsiniz. Bankanın çağrı merkezini arayarak da kredi dosya masrafı sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bir diğer kredi tahsis ücreti öğrenme yöntemi de bankaların web siteleridir. Bankaların kredi hesaplama araçlarına tıklayarak, bütçenize uygun krediyi kullandığınızda ne kadar ek masraf ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kafadan kredi dosya masrafını hesaplamak istiyorsanız, şu adımları uygulayınız.

 • Bankanızı arayarak ya da web sitesine girerek kredinin yüzde kaç kredi tahsis ücretiyle sunulduğunu öğrenin.
 • Sonrasında kafanızdaki kredi tutarını 100’e bölün ve bankanın verdiği yüzdelik oranla çarpın.
 • Hesaplama neticesinde ne kadar dosya parası ödediğiniz ortaya çıkacaktır.

Bankaya Ödenen Kredi Dosya Masrafını Geri İade Almak Mümkün mü?

Aynı hesap işletim ücreti ve kredi kartı aidatı gibi, bankaların bize haksız bir şekilde direttiği bir başka masraf da kredilerle birlikte ödediğimiz dosya masraflarıdır. Kredi tahsis ücretini geri almak mümkündür. Kredi dosya masrafı iade alma dilekçesi örneği aşağıdaki görselde yer almaktadır.

dosya masrafı iade talebi dilekçesi

Dosya masrafını nasıl geri alırım? Zor mu?

Hayır, bu ücreti iade almak zor değil. Kredi tahsilat ücreti iadesi için banka müdürlüğüne basit bir dilekçe yazıp göndermeniz yeterli. Ardından banka yasal işlemleri takip ederek size ödediğiniz gereksiz masrafları geri iade ediyor. Süreç 60 gün kadar sürebiliyor.

Kredi masraflarını geri almada zaman aşımı var mı? 

2014 yılında oraya çıkan bu meselede, kredi dosya masrafı geri alma zaman aşımı 10 yıl olarak belirlenmiştir. Bundan 10 yıl öncesine kadar çektiğiniz tüm krediler için masraf iadesi alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.