ANASAYFA / Devlet Desteği / Kredi Borcu Olanlara Devlet Desteği Geliyor!
devletten kredi borcu olanlara müjde

Kredi Borcu Olanlara Devlet Desteği Geliyor!

Geçtiğimiz dönemlerde Cumhuriyet Halk Partisi tarafından TBMM’ye kredi borçlarının silinmesi ve faiz affının uygulanması için kredi kartı borçlularının desteklenmesi için teklifte bulunulmuştu.  Çok fazla kredi borcu olan vatandaşlar borç kapatma kredisi yani transfer kredi çekebiliyor. Meclis kredi borcu silme kararı ne durumda? ve kredi borcu olanlar nasıl yapılandırmalı borç kapatma kredisi (borç transfer kredisi) kullanabilir?

Kredi Borçlarının Silinmesi Teklifinde Son Durum

Her yıl bu gibi teklifler meclise sunulmaktadır. Kredi borçlarının silinmesi, kredi faizlerinin silinmesi ve vatandaşlara sicil affı müjdesi verilmesi her dönemin ekonomi başlıkları arasındadır. Günümüzde de meclise sunulan birkaç teklif bulunuyor. Bu tekliflere karşın henüz Türkiye Büyük Millet Meclisinden resmi bir karar çıkmadı.

Kredi borcu olanlara müjdenin tam olarak ne zaman verileceği bilinmiyor. Tek bilinen gerçek Türkiye’de kredi borcu olanların sayısı milyonları aşmış durumda. Türkiye halkı şu anda büyük bir borç batağının içerisinde. Global ekonominin hareketli olmasıyla birlikte başta konut kredisi olmak üzere güncel kredi faizleri düşürülmeye çalışılıyor. Şu anda kesin bir şey olmasa bile meclisten kredi borcu olanlara müjde gelebilir. Kredi borçlarının tamamen silinmesi kesinlikle mümkün değildir. Bu nedenle her vatandaş üzerinde bulunan borcu düzenli olarak ödemelidir.

  Çiftçiye Ödenen Anaç Manda (Sığır) Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

Kredi Borcu Olanlara Devlet Desteği Nasıl Olacak?

Borçlu olanlara devlet desteği elbette kısıtlı olacaktır. Yani hiçbir devlet yapısı oturup da vatandaşın borcunun tamamını üstlenmez. En iyi ihtimalle kişilerin faizleri silinebilir. Faiz borcunuz silinir ve siz kalan ana parayı ödemek durumunda kalırsınız. Kredi borcu olanlara devlet tarafından verilebilecek bir diğer müjde ise kredi notu sicillerinin sıfırlanması olacaktır. Kredi notu sicil affı sayesinde adına kredi çıkmayanlar da kredi çekebilir.

Kredi borcu olup zor durumda olanlar illa ki devletin vereceği kararı beklemek zorunda değil. Kredi borçlarını tek bankada toplamak isteyenler, transfer borç kapatma kredisi çekebilir.

Transferli Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Birkaç farklı bankaya kredi borcunuz varsa, bu borcu tek bir banka çatısı altında toplayabilirsiniz. Birçok banka müşterilerine tüm bankalardaki borçlarını kapatabilmeleri için borç kapatma kredisi sunmaktadır. Borç kapatma kredisi veren bankalar sizin adınıza diğer bankalara olan tüm borçları öderler ve tüm bu harcamayı taksitlendirip tek bir kanaldan ödeme yapmanızı sağlarlar. Bu sayede;

 • Kredi taksitlerini ödemekte zorlanmazsınız.
 • Tüm kredilerinizi tek kaynaktan rahatça ödersiniz.
 • Düzenli ödeme yaptığınız için kredi notunuz yükselir.
 • Yorucu olsa bile kredi borçlarınızı uzun vadede kapatırsınız.
  Ev Alanlara Yeni Evlenen Çiftlere 40.000₺ Devlet Desteği

Borç kapatma kredisi özellikleri tüm bankalarda şu şekildedir:

 • Borç kapatma kredisi başvuruları genellikle banka şubelerinden alınmaktadır. Aynı mantıkta kredi kartı borcu olanlar için de hizmet verilmektedir.
 • Borç kapatma kredileri de temelde birer ihtiyaç (tüketici) kredisidir. Bu nedenle borç kapatma kredisi 60 aya kadar taksitlendirilir.
 • Borç transfer kredisi faiz oranları diğer ihtiyaç kredilerine nazaran daha yüksek olabilir. Bu kredilerin faiz oranı yaklaşık olarak %2 seviyesindedir.
 • Borç kapatma kredisi çekmek elinize nakit para verileceği anlamına gelmez. Siz borçlarınıza karşılık gelen parayı göremezsiniz, banka adınıza olan tüm borçları kendisi öder.

Kredi Borcu Yapılandırma (Borç Kapatma) Kredisi Veren Bankalar

 • Ziraat Bankası
 • QNB Finansbank
 • Garanti Bankası
 • İş Bankası
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Akbank
 • HSBC Bankası
 • Kuveyt Türk
 • Ziraat Katılım
 • Burgan Bank

Yukarıdaki bankalar en uygun faiz oranlarıyla borç kapatma kredisi veren bankalardır. Bunlara ek olarak hemen her banka da kendi bünyesinde müşterilerine borç transfer kredisi sunar. Bu krediyi kullanmak için maaş aldığınız bankaya başvurmanız çok daha faydalı olacaktır.

  Emekliye Faizsiz Avans Kredi Müjdesi SGK'dan Geldi!

Emekliye Borç Kapatma Kredisi Müjdesi

Kredi borcu olanlara devlet desteği hemen her gruptan vatandaşı koruması altına alıyor. Emekliyseniz ve kredi borcunuz aşırı fazlaysa, kredi borcu kapatma kredisi çekerek tüm borçlarınızı tek bir bankada toplayabilirsiniz. Emeklilere verilen kredi borcu devlet desteği özellikleri başlıca şu şekildedir:

 • Bankalar emeklilere borç transfer kredisi verirken, maaşlarını da kendi bankalarına taşımalarını isterler. Bu nedenle emeklilerin borç kapatma kredisi çekmek için öncelikle kendi maaş aldıkları bankaya gitmeleri önerilir.
 • Emekliye verilen borç kapama kredisinin özellikleri diğerleriyle aynıdır.

Asker, polis ve öğretmen gibi kamu kurumlarından emekli olanlara borç kapatma kredisi daha kolay verilir. Emekli maaşına ek olarak düzenli kira benzeri geliri olan vatandaşlar, bu hizmetten daha kolay yararlanabilir.

Borç kapatma kredilerinin verilme amacı vatandaşı borç yükünden az da olsa kurtarmaktır. Diyelim ki iki bankaya aylık 1.000₺ kredi taksitiniz var. Borç kapatma kredisiyle bunu tek bir bankaya daha uygun taksitlerle ödersiniz. Daha fazla faiz ödeyecek olsanız bile, bu yöntem birkaç bankaya kredi ödemenize göre çok daha mantıklı olacaktır. Aylık daha az parayı bankalara verirsiniz. Daha rahat geçinirsiniz.

HAKKINDA Erkan Akkuş

Güncel ekonomi ve devlet destekleri üzerine devamlı araştırmalar yapıyorum. Bu yaptığım araştırmaları da okurlarımla paylaşıyorum. İletişim : erkanakkus@bayfinans.net

ÖNERİLENLER

kosgeb kredisi çekenler

KOSGEB Hibe Çiftçi Kredisi İle Süt Tesisi Kurdu!

Girişimcilere karşılıksız kredi sunan devlet kurumu KOSGEB, bir kadının daha hayallerine kavuşmasına yardımcı oldu. KOSGEB …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir