Kredi Başvuru Sayısı Sorgulama

08.04.2019
A+
A-

Kredi başvuru sayısı sorgulama, kredi ya da kart başvurusu yapmadan önce atılması gereken ilk adımdır. Bu adım sayesinde, fazla başvuru yapmaktan kurtulur, kredi notunuzun düşmesinin önüne geçebilirsiniz. Başvuru sayısı, sadece kredi ile anılıyor olsa da aslında tüm bankacılık ürünlerine yapılan başvuruların toplamını ifade etmektedir. Yani kredi için yaptığınız başvuru ayrı, kredi kartı için yaptığınız başvuru ayrı olarak değerlendirilmez.

Kredi başvuru sayısı sorgulama yöntemi olarak genellikle kredi risk raporu kullanılmaktadır. Findeks üzerinden ya da bankanız üzerinden alabileceğiniz KKB raporu, kredi başvuru sayısı öğrenmenin yanı sıra hangi bankaya ne kadar borcunuz olduğunu da sizlere gösterecektir.

Hepimiz belirli dönemlerde nakit sıkışıklığı yaşar, kredi ya da kredi kartlarına ihtiyaç duyarız. Bazen bu ihtiyaçlar öyle şiddetli olur ki, biran önce çözüm bulmak, nakit paraya ulaşmak için defalarca kredi, kredi kartı başvurusu yaparız. Yaptığımız bu başvuruların sayısı 6’ya ulaştığında ise bizler için sıkıntılı süreç başlamış olacaktır. Artık başvuru sayımızı gören bankalar kredi vermemeyi tercih edecek, ön onay alan krediler dahi olumsuz duruma düşecektir. Benzer bir durum ile karşı karşıya kalmamak için ilk adım olarak kredi notu öğrenme işlemi tamamlanmalı sonrasında ise başvuru yapılıcak olan banka tercih edilmelidir.

Başvuru Sayısı Sorgulama KKB Raporu Alma

Başvuru sayısı sorgulamak, kredi başvuru sayısını öğrenmek yaklaşık 3 dakikanızı alacak bir işlemdir. Öncelikle Findeks sistemine giriş yapmalı, ardından menü üzerinden KKB Raporu başlığına tıklamalısınız. Şuana kadar Findeks’e üye olmadıysanız, alacağınız ilk kredi risk raporu ücretsiz olacak, bu sayede ücretsiz kredi başvuru sayısı sorgulama tamamlanmış olacaktır. Alacağınız risk raporunda başvuru sayısının yanında diğer bankalara olan borçlarınızı, ödeme düzenliliğinizi, gecikmelerinizi de görebilirsiniz.

Bankaların başvuru sayısı fazla olana kredi vermeme nedenlerinin başında güvensizlik gelmektedir. Kredi alabilirlik durumunuz kredi başvurusu yaptığınız bankanın kredi değerlendirme kriterlerine uygun olsa dahi diğer bankaların size kredi vermemiş olması, başvurunuzu ret etmesi için yeterli olacaktır. Kredi risk raporu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak, daha bilinçli hareket etmenize imkan sağlayacaktır. Olumsuz sonuçlanan kredi başvurularının silinmesi uzun zaman alabilmektedir.

İnternet Bankacılığı Kredi Başvuru Sayısı Sorgulama

İnternet bankacılığı üzerinden başvuru sayısı sorgulamak, Findeks sisteminde olduğu gibi kredi risk raporu üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu verilerin tamamı, yani borçlarınız, kredileriniz, başvurularınız, bankacılık sistemi içerisindeki tüm işlemleriniz kredi kayıt bürosu tarafından kayıt altına alınmakta ve kredi risk raporu oluşturulmaktadır. Sizler bu raporu isterseniz Findeks üzerinden, isterseniz de çalıştığınız bankanın internet bankacılığı şubesi üzerinden alabilirsiniz.

Kredi notu raporu almanın ücreti bankalara göre değişiklik göstermektedir. Ancak yaptığım araştırmada ortalama 6 TL gibi bir rakama denk geldiğinide gönül rahatlığı ile sizlerle paylaşabilirim.

Findeks ve bankanız üzerinden alacağınız risk raporunuz tahmini teslim süresi ise 2 dakika civarındadır. Ödemenizin ardından risk raporunuzu bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirebilir, başvuru sayısınızın kaç olduğuna göz atabilirsiniz. Başvuru sayısının bu denli üzerinden durmamım, artmaması için elinizden geleni yapmanızı söylememin nedeni ise bazı durumlarda kredi notunuz iyi olsa dahi fazla başvurudan dolayı kredi alamayacak olmanızdır.

Kredi başvurunuzun değerledirilmesi sırasında hangi bankalara kredi başvurusu yaptığınız, bu başvuruların olumlu ya da olumsuz sonuçları, hangi tarihlerde başvuru yaptığınız, başvuru yaptığınız banka tarafından görüntülenmektedir. Başvuru yaptığınız banka sizlere kredi verecek olsa dahi, diğer bankaların bir risk görerek kredinizi vermediğini düşünecek, bu nedenle kendisi de risk almayı tercih etmeyecektir.

Kredi başvuru sayısı sorgulama, başvuru sayının yüksek olması halinde düşmesini beklemek, kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanma olasılığını yükseltecektir. Unutmayın ki, yapacağınız her kredi başvurusunun silinmesi yaklaşık 180 güne denk gelmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.