ANASAYFA / Devlet Desteği / KOSGEB Girişimci Desteği Miktarları Değişti
kosgeb girişimci desteği

KOSGEB Girişimci Desteği Miktarları Değişti

Ülkemizde birçok genç girişimcinin hayallerine kavuşmasını sağlayan KOSGEB, 2019 yılında hibe ve faizsiz kredi tutarlarını güncelledi. Girişimci destek kredisi miktarları tekrar düzenlendi.

KOSGEB eskiden kapısını çalan tüm girişimcilere projelerini mantıklı bulduğu sürece 50.000₺ hibe destek ve 100.000₺ faizsiz kredi olanağı veriyordu. 2019 güncel KOSGEB kredi miktarları düzenlemesi ile bu desteklerin maddi tutarı değiştirildi.

KOSGEB girişimcilik eğitimlerinde de bahsedildiği üzere girişimciler iki ayrı kategoriye ayrıldı ve destek miktarları bu kategorilere göre tekrardan düzenlendi. KOSGEB girişimci çeşitleri şu şekilde:

  • İleri Girişimci
  • Geleneksel Girişimci

Daha büyük sermayelerle iş yapan ve proje geliri diğer sektörlere göre daha fazla olan girişimcilere yeni KOSGEB yönetmeliği gereğince “ileri girişimci” adı verilmektedir. KOSGEB ileri girişimci türleri bulunmaktadır. İleri girişimci hibe destek kredileri bu 3 gruba göre ayrı ayrı hesaplanır. KOSGEB ileri girişimcilik alt dalları şunlardır:

  • Düşük Teknoloji
  • Orta-Yüksek Teknoloji
  • Yüksek Teknoloji

Girişimcilik yapmak istediğiniz sektöre göre bu teknoloji oranları belirleniyor. İleri Girişimcilik teknoloji statüleri ve faaliyet kodları için buraya tıklayabilirsiniz.

  Hane Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

İleri girişimci KOSGEB hibe miktarları şu şekildedir:

  • Düşük Teknolojili Faaliyet için 100.000₺’ye kadar hibe destek verilir.
  • Orta-Yüksek Teknolojili Faaliyet için KOSGEB 200.000₺’ye kadar hibe destek vermektedir.
  • Yüksek Teknolojili Girişimcilik Faaliyetleri için KOSGEB 300.000₺’ye kadar destek vermektedir.

İleri girişimcilik statüsüne giren tüm girişimci projelerine tamamen karşılıksız destek verilmektedir. 100.000₺ faizsiz kredi olanağı bu gruba sunulmamaktadır.

İleri Girişimci faaliyetleri dışında kalan tüm sektörler geleneksel girişimcilik adı altında sıralanır. Buraya tıklayarak geleneksel girişimci faaliyet listelerini ve sektör kodlarını bulabilirsiniz. KOSGEB 2019 yılında düzenleme yaparak geleneksel girişimci hibe devlet desteği miktarını en aza indirgedi. Eskiden 100.000₺ hibe kredi verilen geleneksel girişimciler, şu anda sadece 60.000₺ hibe yani geri ödemesiz devlet desteği alabiliyor.

KOSGEB girişimcilik kurslarında eğitim gören binlerce insan bu statüde yer alıyor. Düşük bütçeli, bilime dayanmayan, fazla teknoloji odaklı olmayan ve özgünlük problemi olan girişimcilik projelerine bu statüden devlet desteği veriliyor. İleri girişimci desteği alabilmek için teknolojiye daha çok ihtiyaç duyan sektörlerde var olmak gerekiyor.

  Ev Alanlara Yeni Evlenen Çiftlere 40.000₺ Devlet Desteği

KOSGEB Engelli Girişimciye 5.000₺

Devlet tarafından güvence altına alınan kişiler, (engelli bireyler, şehit aileleri ve gazi aileleri) KOSGEB hibe destek kredilerinden daha farklı şekilde istifade ediyor. KOSGEB hibe miktarları engelli girişimciler için değişkenlik gösteriyor.

Engelli vatandaşlar engelli raporları ile birlikte KOSGEB hibe desteğine başvurduklarında hangi faaliyet dalında olurlarsa olsunlar, iş yeri açılışında diğerlerinden 5.000₺ daha fazla para alıyorlar. Bu rakam sürecin ilerleyen dönemlerinde de değişkenlik gösteriyor.

KOSGEB hibe desteği kaç lira oldu? sorusuna en net cevabı KOSGEB danışmanlık ofislerinde bulabilirsiniz. Durmadan değiştirilen güncel hibe miktarları için en yakın danışmanlık ofisine gitmenizi öneririz.

HAKKINDA Erkan Akkuş

Güncel ekonomi ve devlet destekleri üzerine devamlı araştırmalar yapıyorum. Bu yaptığım araştırmaları da okurlarımla paylaşıyorum. İletişim : erkanakkus@bayfinans.net

ÖNERİLENLER

evde bakıcı çalıştırana devlet yardımı

Evde Bakıcı Çalıştıran Anneye Devlet Bakıcısı Parası Veriyor!

Yazı İçindekiler Evinde Bakıcı Çalıştıran Anneye Bakıcı Yardımı Parası Neden Veriliyor?Çalışan Anneye Verilen Bakıcı Parası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir