Komisyonla Kredi Veren Şahıslar – Borç Para Verenler

11.06.2019
A+
A-

Komisyonla kredi veren şahıslar ya da firmalar son zamanlarda hemen her yerde önümüze çıkmaktadır. Çıkarılan kredi üzerinden komisyon alanlar, faturalı telefon hattına kredi çıkartanlar, kredi çıkartmak için önden para isteyenler, uzayıp giden bir liste…

Komisyonla kredi çıkaranlar, kendi marifetlerini ve çevrelerini kullanarak sizlere kredi çekebilir. Ancak bu durum kesinlikle yasal değildir. Kredi notu düşük olan, bankalardan kredi alamayan tüketiciler, komisyonla kredi verenler ile iletişim kurma çabası içerisine girmektedir. 2020 yılı itibari ile özellikle Facebook üzerinde sık sık karşımıza komisyonla kredi reklamları çıkmaktadır.

Komisyonla kredi verenler, sizlere ait evraklar ile sizin adınıza başvuru yaparak kredinizi onaylatmaya çalışır. Kredinizin onaylanması halinde çekilen tutar üzerinden belirli bir oranda komisyon alırlar. Peki, normal şartlarda bankanın onaylamadığı kredinizi nasıl onaylatırlar? şapkadan tavşan çıkartmak bu kadar kolay mı? Gelin şimdi biraz daha derine inelim…

Bankalar dönemsel olarak kredi kampanyaları yapar ve müşteri sayısını, verilen kredi rakamını artırmak ister. Sizler nasıl kredi çekmek istiyorsanız, bankalarda aynı şekilde kredi vermek isterler. Ancak ufak bir fark ile… Siz hangi bankadan olursa olsun kredi çekmek isterken, bankalar sadece verdikleri krediyi geri alabilecekleri tüketicileri bulmayı hedeflerler. Aksi halde zarar edeceklerini bilirler.

Komisyonla Kredi Veren Şahıslar Sizi Kandırabilir

Komisyonla kredi veren şahıslar ve firmalar, krediniz onaylanmadan sizlerden ödeme yapmanızı isteyebilir. İstenen tutar 50 TL de olabilir, 500 TL’de. Krediniz henüz onaylanmadı ve sizlerden bir para istendiyse, bilmelisiniz ki dolandırılma aşamasındasınız. Bankalardan kredi alamıyorsanız, kredi çekmek için tek şansınız komisyoncular ise iki konuda dikkatli olmalısınız.

 1. Komisyonla kredi  veren şahıslar, krediniz için her hangi bir rakam harcamaz. Sadece evraklarınızı tanıdıkları banka çalışanına gönderir ve krediniz için onay almaya çalışır.
 2. Banka şubelerinin komisyon ile kredi veren kişi ya da firmalar ile çalışmaları, genel müdürlükler tarafından yasaklanmıştır.
 3. Kredinizin onaylanması halinde ödeyeceğiniz komisyon rakamı için öncede firma ile görüşerek ne kadar ödeyeceğinizi öğrenin. Sormanız gereken en önemli soru ise komisyon tutarını onaylanan kredi üzerinden mi ödeyeceksiniz, yoksa elinize geçen kredi tutarı üzerinden mi?
 4. Komisyonla kredi veren firmalar ile iletişim kurmadan önce internette kısa bir araştırma yaparak firma hakkında bilgi toplayın.
 5. Komisyonlar kredi veren firmalar asıl kazançlarını çıkan kredi üzerinden sağladıkları için müşterilerine kredi çıkması için çaba harcar. Bazı durumlarda müşteriyi ikna ederek borç kapatma kredisi kullandırırlar. Borç kapatma kredisinin ardından müşteriye ait tüm borçlar kapatılır ve kalan tutar müşteriye nakit ödenir. Böyle bir durumda eğer onaylanan kredi tutarı üzerinden komisyon anlaşması yaptıysanız, kalan tutarı da komisyon firmasına ödemeniz ve eve parasız dönmeniz gerekebilir.
 6. Komisyon firmalarında en fazla karşılaşılan durumlardan biri de “siz bu krediyi kullanın 2 ay sonra yeni kredi çekeriz” cümlesidir. Eğer 30.000 TL kredi istediyseniz ve 10.000 TL onaylandı ise siz bu rakamı kullanmak istemeyebilirsiniz. Komisyoncu ise bu rakamı sizlerin kullanmasını ve 2 ay sonra 20 bin daha kredi çekeceğini söyler. Ancak durum hiçte o şekilde olmaz. Çekilen kredi yeni olduğundan dolayı, kredi notunuz çok çok yüksek değilse, yeni bir krediyi bu kadar kısa sürede almanız mümkün değildir.

Komisyonla Kredi Verenler Nasıl Çalışır?

Kara listeye düşmüş ya da yasal takibi bulunan tüketicilerin zor durumda olmasını fırsat bilen çoğu şahıs ve firma, bankalardan kredi notu düşük olanlara kredi çekmektedir. Nakite ihtiyacım var ama kredi çekemiyorum diyenlere Facebook ve SMS reklamları ile ulaşan şahıs ve firmalar, çoğu zaman kredi kullanımını sağlamaktadır.

Komisyonla kredi verenler firma ya da kişilerin çalışma mantıkları, bankada çalışan tanıdığa bağlıdır. Bankalar, şubelerine her ürün için (kredi, kredi kartı, ek hesap) hedef vermektedir. Şubelerde toplu halde aylık olarak belirlenen hedefleri çalışanlara bölmekte, çalışanların bu hedefleri tutturmasını istemektedir. Üzerinde yoğun bir hedef baskısı olan banka çalışanı, oturduğu yerden kredi verecek müşteri bulamayınca ve sokak sokak gezerek kredi müşterisi aramak istemeyince devreye komisyoncular girer.

Sistem Nasıl İşler? 

 1. Komisyoncu ile iletişime geçtiğinizde kredi notunuzu ve size kredi çıkıp çıkmama ihtimalini öğrenir.
 2. Kredinizin çıkma ihtimali varsa sizlerden kredi için gerekli evrakları ister.
 3. Gönderdiğiniz evrakları, banka çalışanına gönderir ve beklemeye geçer.
 4. Banka çalışanı kredinin girişini yaparak, onaylanmasını bekler.
 5. Kredinin onaylanması halinde banka çalışanı komisyoncuya kredi ile ilgili bilgi verir.
 6. Komisyoncu sizleri arayarak kredinizin onaylandığını söyler ve kredi kullanımı için sizi davet eder.
 7. Komisyoncu firmadan bir çalışan ile birlikte banka şubesine kredi kullanmaya gider ve kredinizi kullanırsınız.
 8. Banka çıkışında komisyon için kabul ettiğiniz rakamı ödeyerek ayrılırsınız.

Komisyoncu Olmadan Kredi Çekilemez Mi? 

Komisyonla kredi verenlerin nasıl çalıştığına değindik. Peki, komisyoncunun yapmış olduğu işleri kendiniz yapamaz mısınız? Tabi ki de yapabilirsiniz. Öncelikle Findeks üzerinden kredi risk raporu almalısınız. Kredi notunuz 800 ve üzerinde ise kredi alma ihtimaliniz var demektir. Tabi ödemelerinizin düzenli olmasına özen göstermelisiniz. Kredi ya da kredi kartı ödemeleriniz düzensiz ise 2 ay ödemelerinizi düzenli yapıp sonrasında kredi arayışına geçebilirsiniz.

Kredi arayışınız sırasında başvuru sayınızın artmaması için bankaların kredi paketlerini iyi analiz etmeli, başvuru yapacağınız bankayı yapacağınız analiz sonunda belirlemelisiniz. Aksi halde başvuru sayınız artacağından dolayı, Başvuru Sayısı Fazla Olana Kredi Veren Bankalar tek çareniz olacaktır.

Telefon Kredisi Veren Komisyoncular

Bankaların telefon kredileri ile birlikte hayatımıza giren telefon kredisi veren komisyoncular, bankadan kredi veren komisyonculara göre biraz daha farklı çalışmaktadır. Kullandığınız şebeke operatörü, piyasa fiyatının çok üzerinde rakamlara, taksitle telefon almanıza imkan sağlamaktadır. Operatör şubeleri ile iletişime geçen komisyoncular, size müşteri getireyim bende payımı alayım diyerek olaya dahil olur.

Süreç Nasıl İşler?

 1. Telefon numaranız ve kimlik bilgilerinizi komisyoncuya iletirsiniz.
 2. Komisyoncu şube ile iletişime geçerek, size telefon çıkıp çıkmayacağını öğrenir.
 3. Telefon onaylanması halinde giderek telefon alımı için sözleşmeleri imzalarsınız.
 4. Sözleşmeleri imzaladıktan sonra telefonu telefoncuya geri satarsınız.

Zor duruma düşen, başka çaresi kalmadığını düşünen tüketicilerin tercih ettiği telefona kredi, oldukça fazla zarar edeceğiniz bir işlemdir. Onaylanan telefonun size maliyeti 7.000 TL ise siz bu telefonu telefoncuya 5.000 TL’ye geri satarsınız. Telefoncuda o telefonu tekrardan satmak için vitrine geri koyar.

Telefon kredisi çekmek için komisyoncuya ihtiyacınız bulunmuyor. Operatörünüz ne olursa olsun yetkili iletişim merkezlerine giderek size telefon çıkıp çıkmayacağını sorgulayabilirsiniz. Eğer telefon çıkıyor ise telefonu alır, bir tanıdığınıza ya da başka bir telefon bayisine satabilirsiniz.

Kredinizi Biz Çekelim Siz Ödeyin

Komisyonla kredi veren şahıslar genellikle “Kredinizi biz çekelim siz ödeyin” cümlesi ile karşınıza çıkar. Bu cümleyi ilk duyduğunuzda bir kişi ya da firmanın sizin adınıza kredi çekeceğini, sizin de aylık kredi taksitini o kişi ya da firmaya ödeyeceğinizi düşünebilirsiniz. Kredinizi biz çekelim ile anlatılmak istenen, sizin adınıza bankaya başvuru yapılması ve kredi için onay alınmasıdır. Yani yukarıda bahsetmiş olduğumuz komisyonculuk işleminin, komisyonla kredi verenlerin kendisidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.