Komi Şefi Maaşı Ne Kadar? Komi Şefleri Güncel Maaşları

04.08.2020

Komi şefi maaşları ne kadar? Komi şefleri güncel maaşları kaç lira? Mutfağın görünmeyen kahramanları komiler hakkında bugün daha önce hiçbir yerde duymadığınız enteresan bilgileri sizlerle paylaşacağız. İnsanların en büyük zevklerinden olan yeme-içme faaliyetleri için onlarca hizmet personeli çalışır. Aşçılar, garsonlar, komiler, komi şefleri ve şef garsonlar karşımıza gelen yemeklerin perde arkasındaki hummalı çalışmayı yürütürler. Dilerseniz komi şeflerinin aldığı maaş başta olmak üzere garson ve aşçıların da maaş durumlarını gözden geçirelim. 

Kominin görevleri ve sorumlulukları birçok insan tarafından basit ve gereksiz görünse de, tüm mutfak yükünü o meslek grubunun çektiğini asla unutmayın. Ayrıca hiçbir aşçı komilik yapmadan ve o tezgahlarda dirsek çürütmeden gerçek bir sanatkar olamaz. Haydi gelin tıkır tıkır bıçak seslerinin geldiği o esrarengiz ortamın parasal durumunu konuşalım. 

Komi Şefi Maaşı Ne Kadar? 

komi şefi maaşları 2020

Komiler aylık ne kadar maaş alır? sorusunun cevabı bu işe gönül verenler tarafından pek önemsenmese de, biz işin maddi kısmını konuşmaya devam edelim. Yeni başlayan kominin maaşı kurumsal restoranlarda genellikle asgari ücret olmaktadır. Asgari ücretle çalışan garsonlar ve aşçılar da bulunmaktadır. Komi aylıkları ve günlük yevmiyeleri restoran kalitesi arttıkça yükselmektedir. En düşük komi maaşı günümüz şartlarında 1.000₺ civarında seyrederken. En yüksek komi şefi maaşı ise 4.000₺ bandına kadar çıkabilmektedir. Komi şefi diğer tüm komileri organize eden kişidir. Bu nedenle komi şefinin aldığı maaş nispeten diğer personele göre daha fazla olabilir. 

komi aylıkları güncel

Çocuk yaşta mesleği öğrenmek için komi olanlara ise daha düşük maaşlar ödenmektedir. Mutfak yardımcısı maaşları küçük yaşlardaki çalışanlar için haftalık 100-150₺ olabilir. Bu rakamlar hoşunuza gitmemiş olabilir ve daha fazlasını hak ettiğinizi düşünüyor olabilirsiniz ancak bu sektörde aza sabrederek çoğu bulabileceğinizi söylemek isteriz. Kimse deneyimsiz bir komiye yüksek maaş ödemez. Yıllar boyunca çalışmalı, paradan önce tecrübeye önem vermeli ve bu bilinçle hareket etmelisiniz. 

Komi Ne İş Yapar? 

komi görevleri

Kominin görev ve sorumlulukları sandığınız kadar karmaşık ve zor değildir. Standart bir mutfakta iki tür komi personeli bulunur. Bunlardan ilki servise girmez ve mutfakta yani aşçılarla birlikte çalışır. Diğer komilerin görevleri ise tamamen servis sahası üzerindedir. Onlar da işleyen bir restoranda garsonlarla birlikte çalışır. Kominin yapması gereken işler şu şekilde sıralanabilir: 

  • Komi mutfak işleyişinde üstlerinin verdiği görevleri yerine getirmekle yükümlüdür. Çalıştığı servis sahasına göre garsonlardan veya aşçılardan emir alarak, mutfağın genel işleyişini sürdürür. 
  • Servis komisi olanlar garsonların yaptığı servisi izler, denetler ve hataları giderir. Genellikle servis komileri garson maaşı ile aynı ücreti alır. Yapılan servisten sonra masayı toplamak, garsonlar meşgul olduğunda masalarla ilgilenmek gibi temel görevlere sahiplerdir. 
  • Mutfakta çalışan komilerin maaşları servis elemanlarına göre bazen daha yüksek olabilir. Mutfak yardımcıları aşçıların kendilerine verdiği işi yaparlar. Bu bazen domates doğramak olabilir. Bazen de bulaşık yıkayanlara yardım etmek olabilir. Özetle komi olmak istiyorsanız mutfaktaki her işe biçilmiş kaftan olmanız gerekir. 
  • Komi olacakların taşıması gereken özellikler ise oldukça belirgindir. Ben mutfak komisi olacağım, yetişeceğim ve sonrasında büyük bir aşçı olacağım diyorsanız sabırlı olmanız gerekir. Sabır, mutfağın en temel taşıdır. MasterChef gibi bir ortamda çalışacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Devamlı stres altında kendi benliğinizi kaybetmeden çalışmanız gerekiyor ki bu hiç kolay değil. 

Ünlü Restoranlarda Komi (Garson) İş İlanları Nasıl Bulunur? 

Komilik maaşları ve çalışma şartları hoşunuza gittiyse artık iş aramaya başlayabilirsiniz. Merak edenler mutlaka olacaktır. Komi olmak için gereken şartlar oldukça kolay. Okuduğunuz okulun, diplomanın ve diğer resmi ıvır zıvırların bu süreçte pek de etkili olmadığını söyleyebiliriz. Mutfakta yetenekli biriyseniz ve tecrübeniz varsa bu sektörde kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Elbette 4 yıllık gastronomi eğitimi aldıktan sonra büyük restoranlarda iş bulma şansınız daha da çok artacaktır ancak çok da belirleyici bir etken olduğunu söyleyemeyiz. Mutfakta el becerisi olan işi kapar! 

komi iş ilanları

Komi iş ilanları değişken maaş aralıklarıyla iş ilanı sitelerinden kolayca bulunabilir. Nusret gibi büyük restoranların alımları ise genellikle restoran personelinin çevresi üzerinden olmaktadır. Bu nedenle iş başvurusu yapmak istediğiniz restorana gitmeyi deneyebilirsiniz. Sizi yetenekli bulan ve sizdeki ışığı gören bir aşçı sizi ekibine dahil etmek isteyebilir.

İlk kez komilik yapacaksanız ve acemi işi arıyorsanız mutlaka esnaf lokantalarına gidin derim. Esnaf lokantaları gastronominin merkezidir ve birçok ustayı okullardan daha iyi şekilde yetiştirir. Kaliteli restoranlara göre öğreticilik payları çok daha yüksektir. İyi bir başlangıç için esnaf lokantalarını tercih edebilirsiniz. 

şef garson erkek kadın iş ilanı

Devlette komi veya garson olmak da mümkündür. Gerek Devlet Personel Daire Başkanlığı alımlarını takip ederek gerekse de İŞKUR üzerinden devlete bağlı hizmet sahalarında kadrolu garsonluk veya komilik yapabilirsiniz. Devlet bu tarz çalışanları genellikle orduevlerinde ve öğretmenevlerinde istihdam etmektedir. Aynı zamanda KPSS ile garson ataması da yapılmaktadır. Eğitiminiz ve tecrübeniz yeterliyse yine KPSS ile aşçı ataması yapan kurumlara da başvurabilirsiniz.

2020 Güncel Garson Maaşları Ne Kadar? Garson Ne İş Yapar? 

Öncelikle garsonla kominin  arasındaki farktan bahsedelim. Garson ya da komi olmak ve bu sektörde çalışmak istiyorsanız size en uygun olan alanı tercih etmelisiniz. Unutmayın profesyonel bir garsonun aldığı maaş birçok restoranda baş aşçının maaşından bile fazladır. Komi mutfak ile garson arasında çalışır ve müşteriyle kesinlikle iletişime geçmez. Garson müşteriyle olan iletişimin öncüsüdür. Tüm restoranın izlenimini ve hizmet kalitesini temsil eder. Bu nedenle birçok kaliteli restoran için garsonlar daha önemlidir. Garsonla kominin farkı anlaşıldıysa gelin garson maaşları ne kadarmış ona bakalım.

komi maaşları

Garson maaşları tam zamanlı çalıştıkları takdirde 2200₺’den başlamaktadır. Yeni başlayan garson maaşı genellikle iki bin liranın altına düşmezken esnaf lokantalarında haftalık yevmiye de verilebilir. Bu gibi sahalarda ise en düşük garson maaşı 1.000₺ civarındadır. Şef garson maaşları aynı komi şef maaşı gibi diğer mutfak personelinden biraz daha fazla olur. Bunun sebebi yaptıkları işin daha zor olmasıdır. 

Garsonluk yapmak isteyen birisinin taşıması gereken özellikler şu şekilde sıralanabilir: 

  • Güler yüzlü ve sabırlı olmak. 
  • Düzgün bir diksiyona sahip olup, iletişim kurmada problem yaşamamak. 
  • Fiziki olarak kötü bir görüntüye sahip olmamak. 
  • Bakımlı ve düzgün bir stile sahip olmak. 
  • İnsanlarla akıcı sohbetler kurabilmek ve onlara öneriler sunabilmek. 
  • Kalıcı insan ilişkilerinde öncü olmak.

Tüm bu yeteneklere sahip olduğunuzda çalıştığınız restoranın müşterileri sırf bu özellikleriniz için sizi tercih edecektir. Bu da zamanla büyüyen bir restoranın parçası olmanızı sağlar. Zamanla şef garson olarak, restoranın demirbaşları arasına girebilirsiniz. Bu şekilde hayatını sürdüren onlarca insan bulunmaktadır. 

Garsonun Görevleri Nelerdir? 

Gelelim “Garson ne iş yapar?” sorusunun cevabına. Garsonun işi yemek ya da yemeğin lezzeti değildir. Garson mutfaktaki aşçının sunduğu yemeği müşteriye pazarlamakla yükümlüdür. O yemeği en iyi şekilde pazarlamak, müşteriyle iyi bir diyalog kurmak ve restoranın imajını yere düşürmeyecek şekilde çalışmak garsonun görevidir. En basit haliyle garson müşteriden sipariş alır ve komiye iletir. Ardından gelen siparişleri belki bir sunum eklemesiyle müşterilere servis eder. Hesabı getirir ve ödemeyi tahsil eder. Birçok restoranda müşterileri garsonlar kabul eder ve garsonlar uğurlar. Özetle restoranın müşteriyle etkileşim halinde olan tek kısmı garsonlardır. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.