Komi Nedir? Komi Ne İş Yapar? Komide Aranan Özellikler

16.04.2020
A+
A-

Komi Nedir? Komi Ne İş Yapar? Ne olursa olsun, kıyamet de kopsa son ana kadar devamlılığını sürdürecek bir sektör varsa o da yemek sektörüdür. Bu sektörde genelde aşcılar ön planda olsa da arkalarında belki de hiç önemsemediğimiz gizli kahramanlar mevcut. Evet, Komiler! Bu yazımızda komi nedir, komi ne iş yapar, görev ve sorumlulukları nedir gibi merak ettiğiniz sorulara cevap verip sizleri aydınlatacağız. Gelin komiler hakkında bilmediklerinizi beraber öğrenelim.

Komi Nedir?

Komi Nedir? Hemen hemen hepimiz herhangi bir lokantanın önünden geçerken, cama yapıştırılmış ve üzerinde ”komi aranıyor” yazan ilanlarla karşılaşmışızdır. Peki hangimiz kominin ne olduğunu biliyor? Ya da ne kadar bilgiye sahibiz? Yemek sektörünün gizli kahramanı olan komiler genelde garsonlarla karıştırılır, komilerin ne iş yaptığı tam olarak bilinmez.
Komiler restoranlarda ve otellerde görev alan, servis elemanlarına servis öncesi ve servis sonrasında yardımcı olan kişilerdir. Yani komiler garsonlarla koordileri çalışarak servis sürecinde garsona yardım eden restoran veya otel personelidir. Özetle garsonun sağ kolu olarak görev yapan komiler genelde bu sektörde çalışmaya yeni başyalan genç bireylerden oluşmaktadır. Yani bir nevi garson çırağı gibi düşünebilirsiniz. Bunun dışında aşçılara da yardımcı olan komiler belirlenen kurallar ve standartlar doğrultusunda kendilerine verilen görevi en iyi şekilde yerine getirmekle yükümlüdür. Çalışma saati olarak da vardiyalı sistemde çalışmaları gerekebilir. Gelelim mesleğimiz hakkındaki ayrıntılı bilgilere.

Komilerin Görev ve Sorumlulukları

Hizmet sektörü için oldukça önemli bir meslek olan komilik, restoran içerisinde işin işleyisi açısından önemli bir yere sahiptir. Masanın servise hazırlanması ve müşterilerin taleplerinin eksiksiz karşılanması gibi görevleri vardır. Emir komuta zinciri olarak göz önüne alırsak en alt rütbede yer alan komiler, üstlerindeki garson ve şef garsonların emrine uygun hareket etmek zorundadırlar. Her ne kadar meslek içerisinde her kominin görevi az çok aynı olsa da restorandan restorana da komiden beklenenler farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle tam olarak bir görev kısıtlandırılması yapılmamalıdır. Bununla beraber kafanızdaki soru işaretlerini gidermek adına genelleme yaparsak komilerin görevleri şu şekildedir;

 • Müşteriler gelmeden masaları temizleyerek masanın servise hazır hale getirilmesini sağlamak. Masa örtüleri temiz değilse ve yıkanması gerekiyorsa örtüleri toplayarak yıkamak için götürmek,
 • Restoran açılmadan evvel etrafın temizliğini sağlayarak içeriyi düzenlemek de komilerin sorumluluklarındandır. Kısaca restoranda genel temizlikten komiler sorumludur.
 • Restoran temizliği yapıldıktan sonra masa örtülerini örterek masa üzerinde tuz, karabiber, şeker, peçete, küllük, kürdan vb eksikliklerin giderilmesini sağlarlar. Masada servis tabağı, çatal, kaşık, bıçak ve bardakların da temiz ve eksiksiz olmasını komiler sağlar.
 • Serviste ana yemek öncesi getirilecek olan ekmek, su, salata gibi ihtiyaçların servisini yapmak da komilerin sorumluluğundadır.
 • Yemeklerin mutfaktan çıkışı ve masaya kadar gelişi de komilerin işidir. Garsonun gerisinde durarak emirlerine uygun hareket ederler. Mutfağa geçip yiyecekleri ve içecekleri tepsiyle alarak garsona götürür ve servisinde yardımcı olsalar da komiler, tek başlarına servis yapmazlar. Zorunlu kalmadıkları sürece bir garsonun yardımcısı olarak servis yaparlar.
 • Masadaki yemekler yendikten sonra kalan boş tabak ve bardakları alarak mutfağa götürürler. Akabinde masanın temizliğini yaparak bir sonraki servis için müsait duruma getirirler.
 • Yemek sonrası masanın bir sonraki servise hazır hale getirilmesinde olduğu gibi restorandaki tüm servisler bittikten sonra restoranın temizliğini sağlayarak bir sonraki gün için restoranı hazır hale getirmekle de sorumludurlar. Kirlenmiş masa örtülerini ve bulaşıkları sırasıyla bulaşıkhane ve çamaşırhaneye götürürler.
 • Kına, nişan, düğün, doğum günü gibi özel organizasyonlarda mekânın ve masaların süslenmesi işini de komiler yapmaktadır.
 • Restoranlarda genel olarak düzen işiyle tamamen komiler ilgilenmektedir. Restoran şefi ve garsona bağlı olarak çalışırlar. Bundan dolayı onların emir ve görüşlerine uygun hareket ederler.

Komi ve Garson Arasındaki Farklılık

 

Çoğumuz için fazlaca karıştırılan komilik ve garsonluğun farklarına da ufaktan değinmekte fayda var. Garsonlar restorana gelen müşteriyi karşılayarak masaya kadar eşlik ettikten sonra siparişini alır dersek yanlış olmaz. Burada müşteriyle doğrudan müşteriyle iletişim içerisinde olanlar garsonlardır. Komiler ise garsonların verdiği bilgiler doğrultusunda siparişleri getirir, masalar servise kapandığında masaları toparlar ve temizlenip yeni servise açılmasını sağlarlar.

Komilerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Tüm mesleklerde olduğu gibi komilerin de sahip olması gereken özellikler vardır. İnsanla birebir içli dışlı olunan bu meslekte olmazsa olmaz özellikler şu şekildedir;

 • Direkt olarak müşterilerle iletişim içerisinde olunmasa da komiler düzgün bir diksiyona sahip olmalıdır. Bu komi için pek önemli görünmese de müessesenin müşteriye vereceği izlenim açısından son derece önemlidir.
 • Hitap edilecek kitlede devamlılık açısından müşterilere karşı güler yüzlü olmak son derece önemlidir. Bu nedenle komiler, asık suratlı durarak karşı tarafa negatif enerji vermemeli müşteri memnuniyetinin oluşması ve olumlu geri dönüşler sağlanması açısından insan ilişkilerinde başarılı kişilerden seçilmelidir.
 • Komilerin çalıştığı yerler oldukça hareketli ve yüksek tempo gerektiren mekânlardır. Bitmeyen bir müşteri sirkülâsyonu vardır ki müessesenin devamlılığı açısından olması gereken de budur. Bundan dolayı komilerin de enerjik, dinamik ve yüksek tempoya ayak uydurabilecek yapıda olmaları gerekmektedir. Bu nedenledir ki komiler genellikle genç bireylerden oluşmaktadır.
 • Bir nevi garson çıraklığı gibi de açıklanabilecek komilik görevi için öğrenmeye istekli olunması ve ekip çalışmasına uyum sağlayabilen bir karakterde olunması aranan özelliklerden biridir.
 • Komilerin dış görünüşlerine dikkat etmesi, kişisel bakımlarına özen göstermesi de hem kominin kendisi hem de müessesenin itibarı açısından önemli bir detaydır. Restoran içerisinde kendilerine sağlanan kıyafetlerin temizliğine gerekli özeni göstererek giymeleri ve kılık kıyafet kurallarına uymaları gerekmektedir.
 • Her işin olmazsa olmazı İş disiplini ve işini ciddiye alarak çalışmak komilikte de sahip olunması gereken başlıca özelliklerdendir.
 • Servis kalitesinin iyi olmasını sağlayarak müşteri memnuniyetini artırmak amacıyla komilerin görev ve sorumluluklarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmeleri ve şefleri ile koordineli bir şekilde çalışmaları gerekmektedir. Bundan dolayı komilerin bilinçli ve uyumlu bireyler olması gerekmektedir.
 • Turistik bölgelerdeki otel ve restoranlarda çalışan komiler için yabancı bilmek aranan bir niteliktir. Turistlerin sıklıkla uğradığı bu yerlerde çalışan komilerin yabancı dil bilmeleri büyük bir avantajdır.
 • Tecrübe sahibi olmak kriteri diğer mesleklerin aksine komilik için pek de aranan bir özellik değildir.

Saydığımız özelliklere sahip olan komiler, işlerinde rahatlıkla yükselebilir ve maddi olarak daha iyi bir pozisyona geçebilirler.

Bu yazımızda sizlere komilik hakkında bilmeniz gereken bilgileri verdik.

Farklı meslek dalları hakkında merak ettiğiniz herşey için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.