Bayfinans

KOBİ Yurtdışı Pazar Destek Programı Başvuruları Başlıyor! Devletten KOBİ’lere 300 Bin TL Hibe!

KOBİ Yurtdışı Pazar Destek Programı Başvuruları Başlıyor! Devletten KOBİ’lere 300 Bin TL Hibe!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından KOBİ sahiplerine duyuru yapıldı. KOSGEB girişimci kredileri arasında yer alan yeni bir proje hayata geçiriliyor.

Yurtdışı pazar destek programı başvuruları 16 Eylül 2019 tarihi itibariyle başlıyor. 16 Eylül’de başlayacak olan bu yeni uygulama, KOSGEB KOBİ kredileri arasında oldukça büyük bir öneme sahip.

KOBİ boyutundaki işletmeleri hedef alan bu yeni proje 6 ile 24 ay arasında sürdürülecek. KOBİ yurtdışı desteği için hibe almaya hak kazanan her KOBİ sahibine 300.000₺ ödeme yapılacak.

300 bin liranın yüzde 70’i geri ödemesiz yani hibe KOBİ desteği olacak. Kalan kısım ise isteyen KOBİ sahiplerine faizsiz KOSGEB kredisi olarak verilecek. Global pazar kredisi adı altında başlatılan proje henüz deneme aşamasında ancak bakanlık talebe ve icraatlara bağlı olarak bu uygulamayı sürdürebileceklerini açıkladı.

KOBİ Yurt Dışı Pazar Destek Hibesi Neden Verilecek?

Ülkemizde 3 milyona yakın KOBİ bulunuyor. Bu küçük işletmelerin daha büyük ticaret hacmine ulaşmasını isteyen devlet yetkilileri, aşağıdaki masrafların karşılanması için yurtdışı destek kredisi (KOBİ ihracat hibesi) veriyor.

Bakanlık tarafından 2 farklı kalemdeki harcamalar için destek miktarı kesin olarak belirtildi. Destek miktarı belirlenen hizmetlerin yanında parantez içinde verilebilecek en yüksek destek miktarı yazmaktadır.

 • Personel alımı, (100.00₺)
 • Bilişim harcamaları ve teknoloji giderleri, (100.000₺)
 • Diğer işletmelerden alınan hizmetler,
 • Personel ödenekleri ve ek harcamalar,
 • İsteğe bağlı seyahat, fuar ve etkinlik desteği, (150.000₺)

için yurtdışı hibe desteği KOSGEB tarafından ödenecek. KOSGEB KOBİ destek kredisi ve hibesi almaya hak kazananlar tam 300 bin Türk Lirasına kadar para alabilecek.

Yurtdışı Pazar Destek Programı Hibe Destek Ne Kadar?

Bakanlık yetkilisi tarafından yapılan açıklamada yeni KOBİ KOSGEB destek kredisi için 300 bin liralık destek müjdesi verildi. 300 bin liralık desteğin yüzde 70’i hibe yani geri ödemesiz olacak.

KOSGEB yeni işletme kredisinde her şey yolunda gittiği takdirde 210.000₺’ye destek hibesi alabilirsiniz. Geriye kalan yüzde 30’luk kısım ise faizsiz kredi olarak KOBİ sahiplerine verilecek.

Yeni çıkan KOBİ devlet desteği kredisini çekmek elbette mecburi değil. Başvurular başladıktan sonra yeni KOBİ desteğinin şartları daha da net hale gelecektir. O aşamadan sonra şartlara uygun olan KOBİ sahipleri yukarıda belirtilen rakamlarda hibe destek ve faizsiz kredi alabilecekler.

KOBİ’lere 2019 Yılında 1.7 Milyar Lira Hibe ve Faizsiz Kredi Verildi!

KOSGEB KOBİ destekleri yeni başlatılan bir uygulama değil. Yurt dışı programı bu devlet desteklerinden sadece bir tanesi.

Global pazar desteği haricinde 2019 yılının başından, şu günlere kadar KOBİ sahiplerine devlet tarafından tam 1.7 milyon lira destek yapılmış. KOSGEB işletme kredileri hakkında açıklama yapan Bakanlık yetkilisi, oldukça pozitif ifadeler kullandı. Yapılan açıklamalara göre işini büyütmek isteyen KOBİ’ler için KOSGEB kredisi almak ilerleyen dönemlerde çok daha kolay olacak.

KOSGEB KOBİ Yurtdışı Destek Programı Başvuru Şartları

 • Yurtdışı ihracatı yapan KOBİ’ler için başvuru maratonu 16 Eylül 2019’da başlıyor.
 • Yurtdışı küçük işletme destek kredisi başvuruları KOSGEB aracılığıyla yapılacak. İsteyenler E-Devlet üzerinden de KOSGEB kredi başvurusu yapabilecek.
 • İlk kez yurtdışına mal verecek olan KOBİ hükmündeki işletmeler bu programdan faydalanabilecek.
 • Yurtdışına hali hazırda mal veren yani ihracat yapan KOBİ dengi işletmeler de bu 300 bin liralık destekten faydalanabilecek. Bu KOBİ’lerin amacının ise ihracat hacmini arttırmak olması gerekiyor.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olamayanlar bu yatırım desteğinden faydalanamaz.
 • Özgürlük kısıtı olanlar ve yüz kızartıcı suç işlemiş olanlar bu destekten yararlanamaz.

16 Eylül 2019 tarihinde yeni KOSGEB KOBİ girişimci desteği başvuruları başlayacak. Bu başvuruların tam anlamıyla başlaması ile birlikte başvuru koşulları daha da net hale gelecektir.

Yurt Dışı Pazar Programı Desteği kapsamında devletten kendi işletmesi için hibe destek kredisi almak isteyenlerin, 16 Eylül’den itibaren bayfinans.net adresini takip etmeleri faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bu sitede yayınlanan içeriklerin tamamı bilgi amaçlıdır. Kesinlik ya da doğruluğu güncel kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.