Klima Teknisyeni Maaşları

12.08.2020
A+
A-

Klima teknisyeni maaşları ne kadar? Nasıl klima teknisyeni olunur? İklimlendirme teknikeri maaşı kaç lira? Günümüzün en büyük gelir getiren sektörlerinden biri iklimlendirme sanayidir. On yılı aşkın süredir kurumsal bir klima markasının teknik servisinde çalışıyorum. İlk olarak klimacı çırağı olarak işe girmiştim. Şu anda ise usta olarak aynı markanın teknik servisinde çalışıyorum. Bugün sizlere klima teknisyeni maaşları hakkında bilgi vereceğim. Aynı zamanda klima teknikeri olmak isteyenlere de bu mesleği nasıl icra edebileceklerini anlatacağım. Sıcak ve soğuk havalarda daha konforlu yaşam sunan klimalar, emin olun deneyimli elemanlar olmadan hiçbir işe yaramıyor.

Adana, Gaziantep, Antalya, İzmir ve İstanbul gibi sıcak illerde klima teknikeri ihtiyacı çok daha fazladır. Bu gibi sıcak iklimlerde çalışmayı göze alıyorsanız bu mesleği seçebilirsiniz. Lise mezunu veya ön lisans mezunu birçok kişi herhangi bir alandan tekniker ya da teknisyen unvanı aldıktan sonra klima teknik servis iş ilanlarına başvuru yapmaktadır. Bu sektörde mezun olduğunuz okulun ve diplomanın önemi pek yoktur. El beceriniz ve saha tecrübeniz birçok farklı unsurdan daha önemlidir. Yine de klima ve iklimlendirme teknisyeni olmak için okunması gereken okul ve bölümlerden tek tek bahsedeceğiz.

Klima Teknisyeni Maaşları

klima teknisyeni maaşları

Her şeyden önce gelin bu meslek grubunun aylık kaç lira para aldığına yakından bakalım. Mitsubishi Electric, Gree, Daikin, Vestel, Bosch ve Arçelik gibi büyük firmaların hemen her ilde klime servisi bulunmaktadır. Bu gibi kurumsal şirketlerin teknik servis elemanı olduğunuzda aylık kazanç miktarı belli olacaktır. Yerel işletmelerde ise aylık maaş miktarı değişken olabilir. Birçok küçük klimacı iş ilanları açarken “günlük veya iş başı ücret” şartıyla istihdam sağlamaktadır. Dolgun maaşlı iş ilanı arıyorsanız mutlaka kurumsal klima markalarının teknik servis kadrolarına başvurmanızı öneririz.

Sektörde aktif olarak çalışan devamlı klima teknisyeni en düşük 2500₺ civarında maaş almaktadır. Kısacası en az alınan maaş aylık asgari ücret kadardır. O ayki iş yoğunluğunun fazla olması ve marka pirimleriyle klima teknikeri maaşları 4.00₺ seviyelerine kadar çıkabilir. Dediğimiz gibi bu maaşın miktarı sizin çalıştığınız yere ve çalışma şartlarınıza göre değişkenlik gösterecektir.

klima teknikeri maaşları

Klima teknisyeni sigortalı çalışma hakkına sahiptir. Sigortasız klimacı olarak çalışmak doğru değildir. İşe başlayacağınız kurumdan lütfen sigorta talebinde bulununuz. Riskli bir iş olduğundan olası bir kaza sonrasında sosyal haklarınızın ölmesine göz yummayınız.

Nasıl Klima Teknisyeni Olunur?

Klima teknisyeni olmak için en başta da söylediğimiz üzere özel bir bölüm bitirmenize gerek yoktur. İlla ki bu işi okulundan mezun olup yapmak istiyorsanız meslek liselerinin ilgili teknisyenlik bölümünden mezun olmanız yeterli olacaktır. Klimacı olmak için okunması gereken bölüm “Tesisat Teknolojileri ve İklimlendirme” olarak açıklanabilir. Bu ana dal üzerinden soğutma sistemleri, yapı tesisat sistemleri ve iklimlendirme sistemleri üzerine eğitim alınabilir. Meslek lisesi klima bölümü okumak isteyenler için en temel başlangıç noktasıdır. Bu bölümü bitirmeden önce yapacağınız stajlarla sahada iş tecrübesi kazanabilir, orada kurduğunuz ticari bağlarla mezun olur olmaz klima teknisyeni iş ilanları arasından kendinize düzenli bir gelir kapısı bulabilirsiniz. Kaldı ki el yeteneğiniz fazla  ve doğru yerde iş arıyorsanız işsiz kalmanız gerçekten de çok zor.

klima teknisyeni maaşları

Klima teknisyeni olmak isteyen birinde bulunması gereken kişisel özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Çalıştığınız markaların cihazlarını iyice tanımanız ve gerektiğinde hızlı çözümler üretebilmeniz gerekir.
  • Yeni çıkan klima modelleri ve iklimlendirme teknolojileri üzerine okumalar yapmanız gerekir. Bu sizin mesleki gelişiminize katkı sağlayacaktır.
  • Yine çalıştığınız klima markasının müşterilere sunduğu fiyatları, kullanım koşullarını ve model isimlerini öğrenmeniz gerekir. Bu da sabır ve çaba gerektirir.
  • Yükseklik korkusu olmayan kişilerin bu mesleği tercih etmesi daha uygundur. Yüksek binalara klima montajı yapılırken sorun yaşamamanız gerekir.
  • Müşterilerle olan diyaloğunuz güçlü ve güvenilir olmalıdır. Bu sayede daha tutucu bir eleman olabilir ve yerinizi garanti altına alabilirsiniz.
  • Çok sıcak ve çok soğuk havalarda hiçbir sağlık sorunu yaşamadan çalışabilir durumda olmanız gerekir. Özellikle yazın açılan klima teknisyeni iş ilanları yüksek hava sıcaklıklarında çalışmanızı gerektirir.
  • Ağır malzemeleri kaldırmak sizin için sorun olmamalıdır.
  • Teknik servis aracını kullanmanız gerekebilir. Bu nedenle ilgili sınıf ehliyetlere sahip olmanız gerekir.

Klima Teknisyeni İş İlanları

klima teknisyeni iş ilanları

Klima teknisyeni maaşları kaç lira? sorusuna cevap verdikten sonra gelin bir de teknisyen olarak iş arayanların hangi kaynaklara başvuru yapabileceğini anlatalım. Ülkemizde klima teknikeri iş ilanı açan illerin başında Akdeniz ve Ege illeri gelir. Bu yüksek istihdam oranının en büyük sebebi bu illerin yüksek yaz sıcaklarıyla boğuşuyor olmasıdır. Özellikle Alanya, Osmaniye, İzmir ve Bodrum gibi sıcak beldelerde klima elemanı iş ilanları her sezon devamlı olarak açılmaktadır. Klima teknisyeni iş ilanları için yerel işletmelere danışabilirsiniz. Klimacı çırağı olmak ya da kalfa olarak mesleği öğrenmek istediğinizde de yine herhangi bir klima bayisine giderek bilgi alabilirsiniz.

İnternetten iş ilanı bulmak isteyenler de çeşitli kariyer sitelerine bakabilirler. Bu sitelerde özellikle mayıs ve haziran aylarında klimacı iş ilanları açılmaktadır.

Klimacı Usta Maaşları Ne Kadar?

Teknisyen, çırak ve kalfa aylıkları merak edildiği kadar usta maaşları da merak ediliyor. Klima montaj ve teknik servis ekiplerinin başında bulunan kişilere “usta” adı verilir. Ustaların aylık gelirleri diğer çalışanlara göre birçok işletmede daha fazladır. Usta maaşları 3.500₺ ile 4.000₺ aralığında değişmektedir. Küçük işletmelerde çalışıyorsanız asgari ücretli iş ilanları da bulmanız mümkündür. Son olarak bu sektör hakkında hiç bilgisi olmayanlara nasıl bir yol izlemeleri gerektiğinden bahsedeceğiz.

klimacı usta maaşları

Genç yaşlarda yazın klimacıda çalışmak bu mesleği öğrenmek isteyenler için güzel bir başlangıç olabilir. Çırak haftalıkları ilden ile, markadan markaya değişkenlik göstermektedir. Ustanızla iyi geçinirseniz çok iyi gelirler elde edebilir, bunun yanında mesleği de rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Çırak haftalığı kaç lira sorusuna ortalama bir cevap verecek olursak haftalık 150₺ diyebiliriz. Bu işletmeden işletmeye değişebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.