Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar

12.06.2019
A+
A-

Kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar listemize başlamadan önce kırmızı kalem durumu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Kırmızı kalem; Bankalardan kullanılan kredi, kredi kartı ya da ek hesap ütünlerinin ödemesinin 87 gün boyunca yapılmaması halinde yasal takibe düşülmesine verilen isimdir.

Yasal takibe düşen kişilerin “kırmızı kalem yedim” demesinin nedeni ise banka ekranında müşteri bilgilerinin üzerinde çıkan kırmızı çizgidir. Kırmızı kalem yiyenlere kredi veren banka ya da bankalar bulunmaktadır. Ancak kredi almaları için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu şartlara yazımızın devamında ulaşabilir, kırmızı kalem yemenize rağmen nasıl kredi alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Yasal takibe düşünlere kredi veren bankalar, genellikle ipotek ya da teminat ile kredi vermeyi uygun görmektedir.

Kırmızı kalem yedim kredi çıkmıyor diyorsanız, kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar ile iletişim kurmadan önce bir ipotek ya da kefile ihtiyacınızın olduğunu aklınızdan çıkartmamalısınız. Kefil ya da ipoteğiniz bulunmuyor ise yine kredi alabileceğiniz alternatif yöntemlere yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Çıkar Mı?

Kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar belirli şartlara tabii olarak kredi başvurularını onaylamaktadır. Bu şartlardan ilki çekilmek istenen kredi tutarına karşılık bankaya ipotek verebilmektedir. Tapusu kendi adınıza olan bir eviniz, tarlanız ya da  arsanız bulunuyorsa bu taşınmazlardan herhangi birini ipotek olarak gösterip kredi çekebilirsiniz. Üzerinize kayıtlı bir taşınmazınız bulunmuyor ise bu durumda kefil bulmanız ve bulduğunuz kefilin hem kredi notunun yüksek hemde ipotek verebileceği taşınmazının olması gerekmektedir.

Kredi çekebilmeniz için ipotek ya da kefil bulmanız da yeterli olmayacaktır. Yasal takibe düşmüş olduğunuz, yasal takibe düşmenize neden olan kredi ya da kredi kartlarına ait borçları kapatmış olmanız, icralık durumda bir borcunuzun olmaması gerekmektedir.

Hacizlik Olan Emeklilere Kredi

Yasal takibe düşüldüğünde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biride yasal takibe düşmenize neden olan kredi ya da kredi kartı dışında var olan kartlarınıza ya da kredilerinize düzenli ödeme yapılmasıdır. Bir kredi kartına olan borcunuzu ödemeyerek yasal takibe düştünüz ve elinizde var olan diğer kredi kartlarınıza ödemelerinizi düzenli yapmaya devam edebiliyorsanız, kredi notunuz kısa süre içerisinde yükselecektir. Yasal takibe düşen kişilerin kredi alamamasının en büyük nedeni yasal takibe düştükleri sırada ya da sonrasında aktif olarak kullandıkları bir kredi ya da kredi kartı olmamasıdır.

Kırmızı Kalem Sonrası Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Yasal takibe düştükten sonra kredi notunu yükseltmek için yapılması gerekenler oldukça basittir. Kullanmakta olduğunuz bir kredi kartınız ya da ek hesabınız bulunuyor ise her ay kredi kartı ya da ek hesabınızdan düzenli harcama yapar, son öndeme tarihinden önce de borcunuzu öderseniz, kredi notunuz hızlı bir şekilde yükseltecektir. Yasal takibe düşen çoğu tüketici, kırmızı kalem sonrasında kredi kartı alamamaktan şikayet etmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda teminatlı kredi kartı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Teminatlı kredi kartı Türkiye’de bulunan tüm bankalar tarafından verilmektedir. Bu kredi kartına sahip olmak için öncelikle bankaya nakit olarak bir tutar yatırmanız gerekmektedir. Hesabınıza 1.000 TL yatırdığınızı ve teminatlı kredi kartı istediğinizi varsayalım. Banka 1.000 TL’lik tutara bloke koyacak ve sizlere 700 TL ile 800 TL arasında limiti bulunan bir kredi kartı verecektir. Bu kredi kartını düzenli olarak kullanarak kredi notunuzu yükseltip farklı bankalardan da kredi kartı alabilirsiniz. Farklı bir bankadan kredi kartı almanızın ardından teminatlı kredi kartınızı iptal edebilir, bloke konulan 1.000 TL’lik paranızı iade alabilirsiniz.

yasal takibi olanlara kredi

yasal takibi olanlara kredi

Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Verenler

Kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar genellikle ipotekli kredi seçeneği ile karşınıza çıkacaktır. İpotekli kredi için ev, arsa, araç, tarla ya da arsa ipoteği kabul edilebilmektedir. Alacağınız kredi tutarı ise ipotek gösterilen taşınmazınıza göre değişiklik gösterecektir. Belirlenen kurallar kapsamında ipotek gösterdiğiniz taşınma bir ev ya da iş yeri ise ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi çekebilirsiniz. İpotek için verilen teminat bir arsa ise yine ekspertiz tarafından belirlenen değerin %60 ile %70’i arasında bir kredi çekebilirsiniz.

1. Ziraat Bankası İpotekli Bireysel İhtiyaç Kredisi 

Ziraat Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi, 60 ay vade ve %1.19 faiz oranı ile tüketicilere sunulmaktadır. İhtiyaç kredisi için belirlenen üst limit ise 99.000 TL‘dir. Faiz oranı bakımından diğer kredilerin bir adım önünde yer alan Ziraat Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi  başvurusu sadece Ziraat Bankası şubelerinden yapılabilmektedir. Şube dışında yer alan kanallardan (internetten, telefon bankacılığından, sms) yapılan kredi başvuruları standart ihtiyaç kredisi başvurusu olarak değerlendirilmektedir. Başvurunun standart ihtiyaç kredisi olarak değerlendirilmesi, kırmızı kalem yiyen biri için ret olarak sonuçlanmasına neden olacaktır.

Ziraat Bankası ipotekli finansman kredisi, özellikle maaşınızı Ziraat Bankası aracılığı ile alan emeklilere daha hızlı bir şekilde onaylanmaktadır. Emekliyseniz ve maaşınızı Ziraat Bankası dışında bir bankadan alıyorsanız, öncelikle maaşınızı Ziraat Bankası’na taşıyabilir, sonrasında ipotekli kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası ipotekli finansman kredisi için istenilen evraklar; Kimlik belgesi, gelir belgesi, ipotek konulacak taşınmaza ait tapu, sigortalı olarak çalışıyorsanız, sigorta hizmet dökümü.

2. Akbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Akbank ipotekli ihtiyaç kredisi faiz oranı, Ziraat Bankası’ndan biraz daha yüksektir. Kredi kullanımı için sunulması gereken evraklar Akbank ve Ziraat Bankası’nda aynı olmasına rağmen Akbank farklı evraklar da talep edebilmektedir. Akbank ipotekli finansman kredisi faiz oranı %1.30, maksimum vade ise 60 aydır. Akbank’tan kullanabileceğiniz ipotekli ihtiyaç kredisi üst limiti ise 99.000 TL ile sınırlandırılmıştır.

Akbank Bankası ipotekli finansman kredisi için istenilen evraklar; Kimlik belgesi, gelir belgesi, ipotek konulacak taşınmaza ait tapu, sigortalı olarak çalışıyorsanız, sigorta hizmet dökümü.

İpotekli kredi kullanmak istediğiniz banka Akbank ise kredi başvurunuzu Akbank şubelerinden yapmalısınız. İpotekli kredi başvuruları sadece şubelerden alınmaktadır.

3. Türkiye İş Bankası İpotekli Finansman Kredisi

Türkiye İş Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi diğer bankalara göre bazı farklılıklara sahiptir. Bu farklardan ilki kredi için belirlenen bir üst limitin olmamasıdır. Maksimum vade sayısı 60 ay ile sınırlı olmasına rağmen, İş Bankası aracılığı ile kullanacağınız ipotekli ihtiyaç kredisi için bir üst limit belirlenmemiştir. Diğer bankalarda olduğu gibi gösterdiğiniz ipoteğin ekspertiz tarafından belirlenen değerinin belirli bir oranında kullanabileceğiniz krediniz için size en yakın İş Bankası şubesini ziyaret edebilirsiniz.

4. Vakıfbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Vakıfbank bireysel ipotekli ihtiyaç kredisi faiz oranı %1.30, maksimum taksit sayısı ise 60 ay olarak belirlenmiştir. Gösterilen taşınmaz ile birlikte ipotekli kredi kullanmanıza imkan sağlayan Vakıfbank ipotekli ihtiyaç kredileri üst limiti 50.000 TL olarak sabitlenmiştir. İhtiyacınız olan kredi tutarı 50.000 TL üzerinde ise Vakıfbank yerine diğer bankaları tercih edebilirsiniz.

Vakıfbank ipotekli finansman kredisi için talep edilen evraklar; gelir belgesi, kimlik belgesi ve tapudan oluşmaktadır. İpotekli finansman kredisi için sunulan teminatın kredi kullanmak isteyen kişinin ismine kayıtlı olması ya da kefile ait olması gerekmektedir. Başka birine ait taşınmaz ile o kişi size kefil olmadan bir kredi başvurusunda bulunamazsınız. Vakıfbank internet sitesi üzerinden kredi detaylarını inceleyebilirsiniz.

İpotekli Kredi Çıkmayanlar Ne Yapmalı?

Bankaların olumsuz sicil bildirimi yaptığı bazı durumlarda ipotek olarak bir ve ya daha fazla taşınmaz gösterseniz dahi kredi alamayabilirsiniz. Bankaların kredi vermemesinin ana nedeni ise verilen kredi tutarına karşılık gösterilen ipoteğin haciz işlemleri ile uğraşmak istememesidir. Ödenmeyen her kredi, haciz konulan ya da satışa çıkarılan her taşınmaz banka için farklı maliyetlere neden olmaktadır. Gösterdiğiniz teminata haciz koymak için avukatlarına ödeme yapmak, çoğu zaman harç ücreti ödemek zorunda kalabilirler. Ek maliyetlere katlanmak istemeyen ve verdiği krediyi nakit olarak geri almayı hedefleyen bankalar, bu nedenlerden dolayı ipotekli kredi onaylamayı tercih etmeyebilirler. Benzer bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, Senetle Para Veren Yerler 2020 (Faktoringler, Kuyumcular, İkrazatçılar) ile ilgili kısa bir araştırma yaparak sizin için uygun firmayı tercih edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.