Kaymakamlık Yardım Parası Nasıl Alınır?

09.07.2020
A+
A-

Kaymakamlık yardım parası nasıl alınır? Kaymakamlıklar sorumlu oldukları bölgelerdeki halkın ihtiyaçlarını karşılamak için ellerinden geleni yaparlar. Devletin verdiği yardımların bir kısmı kaymakamlıklar vasıtasıyla vatandaşlara ulaşmaktadır. Kaymakamlık yardımları arasında çocuk parasından, erzak yardımına kadar birçok şeyi sayabiliriz. Gelin bu yardımlar nelermiş, nasıl başvuru yapılıyormuş hep birlikte öğrenelim.

Maddi durumum kötü ve yardıma ihtiyacım var diyerek herhangi bir kaymakamlığa gittiğinizde ya size güncel devlet yardımları hakkında bilgi verip başvuru alırlar ya da devletin yardım verdiği kurumlara yönlendirerek ihtiyaçlarınızı gidermenizi sağlarlar. Özetle durumu olmayan, fakir ve muhtaç insanlar yaşadıkları bölgenin kaymakamlığına giderek Sosyal Ekonomik Destek SED, Açık Kapı yardımları ve daha fazlası hakkında bilgi alabilirler. Ben de bir ara kaymakamlık para yardımı aldığımdan bu konuda tecrübeliyim diyebilirim.

Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar? Tek Seferlik mi Aylık mı?

Kaymakamlık yardım parası miktarı türüne ve talebe göre değişkenlik gösterebiliyor. Yardım talebi ilettiğiniz dönemde olan yardım türlerine ve durumunuza göre devlet kurumları size ödeme yapabiliyor. Şu anda kaymakamlık kira yardımı, kaymakamlık çocuk yardımı ve kırtasiye yardımı gibi ödenekler 500 ile 900₺ arasında değişkenlik göstermektedir. Vatandaşlar en çok devletin verdiği kira yardım paketinden faydalanmaktadır.

kaymakamlık yardım parası

Kaymakamlık maddi yardım başvurusu yapan vatandaşlara duruma göre tek seferlik ya da aylık (maaş gibi) ödeme yapıyor. Örneğin kirasını ödeyemeyenlere verilen kira parası yardımı aylık olarak yapılmaktadır. Her eğitim yılı başında ödenen okul parası, kırtasiye yardımı ve çocuk ödeneği gibi kaymakamlık kaynaklı devlet yardımları da tek seferlik olacak şekilde ödenmektedir. Özetle alacağınız sosyal yardım türüne göre bu soruların cevapları değişebilir.

Kaymakamlık Para Yardımı Dilekçesi İle Nasıl Yardım Başvurusu Yapılır?

Kaymakamlıkların verdiği devlet yardımları için başvuru yapmak istediğinizde bir dilekçe vermeniz gerekiyor. Hiç telaş yapmayın bu dilekçeyi zaten kaymakamlık binalarında size veriyorlar. En başta da söylemiştim, ben de kaymakamlık yardımlarından faydalandım. Sosyal yardım başvurusu yapmak için sadece kimliğimi yanıma alıp kaymakamlığa gitmem yeterli olmuştu. Zaten başvuru formunu doldururken kaymakamlık yardım şartları için uygun olup olmadığınız ortaya çıkıyor. Bu nedenle başvuru sürecinden korkmanıza gerek yok. Tüm işlemler yarım saat sürmeden bitiveriyor.

sosyal yardım başvurusu

Eğer kaymakamlıkların çocuklara verdiği sosyal yardımlar ve paralar için başvuru yapacaksanız çocuğunuzun da kimliğini yanınıza almayı unutmayın. Ayrıca sosyal yardım başvurusu için gerekli belgeler arasında çocuğunuzun öğrenci belgesi de istenebilir. Eğer böyle bir başvuru yapmak isterseniz öğrenci belgesi almayı unutmayın.

Kaymakamlık Para Yardımı (Maddi Destek) Alma Şartları

 • İşsizlere verilen sosyal yardımlar için başvuru yapacaksanız SGK kaydınızın olmaması öncelikli şarttır. Bunun yanı sıra üzerinize kayıtlı malların da olmaması gerekir. Ev, araba gibi mallara sahip olanlara kaymakamlık yardımı çıkmaz.
 • Engellilere verilen sosyal yardımlar için başvuru yapacaksanız %40 ve üzerinde engelli olmanız gerekir. Bunu devlet hastanelerinden alacağınız engelli raporu ile kuruma bildirmeniz gerekiyor.
 • Geçim sıkıntısı yaşıyorsanız ve evinizin durumu gerçekten kötüyse bu durumda kaymakamlıklardan ev bakım yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Bunun tek şartı evinizin kötü durumda olmasıdır.

Sosyal Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

kira yardımları sonucu

Gıda, erzak ya da yakacak yardımı için başvuru yaptığınızda yardım sonucu ortalama 2 hafta içerisinde kuruma bıraktığınız telefon numarası üzerinden tarafınıza bildirilecektir. Kaymakamlık yardım parası başvuru sonucu ise E-Devlet ile (internetten) kolayca sorgulanabiliyor. Tek yapmanız gereken buraya tıklayarak sosyal yardım başvuru sonucu sorgulama ekranına ulaşmak. PTT’den alacağınız şifre ve kimlik numaranız ile bu sayfaya giriş yapabilirsiniz.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

 • Gıda ve yiyecek kolisi destekleri
 • Eğitim, öğretim ve kırtasiye destekleri
 • Yakacak (odun, kömür, çıra) yardımları
 • Temel temizlik malzemesi destekleri
 • Kaymakamlık maddi yardımları (SED, aylık burs vs.)
 • İhtiyaç sahiplerine yönelik giyecek ve eşya yardımları

İnternetten Yardım Başvurusu Yapılır mı? (Açık Kapı Yardım)

Koronavirüs ile mücadele sürecinde devletin verdiği sosyal yardımlar da şekil değiştirdi. İnternetten sosyal yardım başvurusu yapmak şu günlerde mümkün diyebiliriz. Buraya tıklayarak açık kapı yardım başvurusu sayfasına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz E-Devlet dilerseniz de normal şekilde yardım başvurusu yapabilirsiniz. Aynı şekilde açık kapı sosyal yardım başvuru sonucu sorgulama ve takibi de aynı siteden yapılıyor. Başvurunuzu E-Devlet üzerinden giriş yaparak kolayca takip edebiliyorsunuz.

internetten açık kapı yardım başvurusu

Merak edenler için için koronavirüs pandemi sosyal destek başvurusu için bu siteyi kullanamayacağınızı söyleyelim. Korona yardımı olan 1.000₺ için E-Devletten ayrıca başvuru yapmanız gerekiyor. Bin liralık devlet yardımı başvurusu için de buraya tıklamanız yeterli.

Kaymakamlık Gibi Sosyal Yardım Veren Kurumlar Hangileridir?

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları SYDV
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı il müdürlükleri
 • Muhtarlık yardımları 
 • Hayırsever ve yardımsever iş adamları
 • KYK
 • Yerel dernekler ve vakıflar

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.