Kaymakamlık İş Yeri Açma Kredisi 2020

13.10.2019
A+
A-

Kaymakamlık iş yeri açma kredisi veriyor mu? sorusunu soran vatandaşların sayısı giderek artıyor. Devletin yeni işletme kuranlara verdiği destekler hızla çoğalırken, vatandaşların da bu desteklere olan ilgisi artış gösteriyor. Türkiye’deki tüm kaymakamlıklarda olmasa bile Sosyal Yardımlaşma Dernekleri ile anlaşma sağlayan bazı Kaymakamlıklar iş yeri açma yardımı yapmaktadır.

Yeni bir iş yeri açmak isteyen kişilere sıfır faizle 15 bin Türk Lirası 1 yıl geri ödemesiz kredi verilmektedir. KOSGEB iş yeri açma kredilerinde olduğu gibi yine bu kredide de belli başlı başvuru koşulları bulunmaktadır. Kaymakamlık işyeri açma kredisi her Kaymakamlık vermediği gibi her başvuru yapan vatandaşa da 15 bin lira ödeme yapılmamaktadır.

Kaymakamlıktan 15 Bin Lira Kredi

Aslında bu yardıma tam olarak kredi diyemeyiz. Devlet, vatandaşlarının daha iyi şartlarda iş kurabilmesi için bazı maddi olanaklar sağlamaktadır.

Kaymakamlıkların, Sosyal Yardımlaşma Dernekleri ile birlikte yaptıkları bu yardım da devletin verdiği iş kurma yardımları arasında yer alır. Adı halk arasında her ne kadar kredi olarak geçse de gerçek ismi devlet kredi desteğidir.

kaymakamlık iş yeri açma kredisi

Eğer kredi başvurusu esnasında tüm şartlarınız tutarsa ve bağlı olduğunu Kaymakamlık bu krediyi sağlıyorsa 15 bin liraya kadar işletme açma desteği alabilirsiniz. Kaymakamlıkların kredi vermesi konusunda herkesin yanlış bildiği bir nokta bulunuyor. Her kaymakamlık bu krediyi vermiyor. Kendi bağlı olduğunuz kaymakamlığın bu krediyi verip vermediğini Sosyal Yardımlaşma Derneklerine giderek öğrenebilirsiniz.

Kaymakamlık İşyeri Kurma Kredisi Şartları

Kaymakamlık dükkan açma kredisi alabilmek için bazı şartlara uygun olmanız gerekiyor. Devlet tarafından verilen bu faizsiz kredinin ön şartları şu şekildedir:

 • 18 yaşından büyük olmak.
 • Vatana ihanet ve benzeri ağır suçları işlememiş olmak.
 • Kredi başvurusu için en az 2 kamu çalışanını kefil olarak sunmak.
 • Güncel olarak bir yerde sigortalı olarak çalışmıyor olmanız gerekmektedir.

Kaymakamlıklar ve Sosyal Yardımlaşma Dernekleri tarafından verilen faizsiz krediler için bu ön şartlara uyuyor olmanız gerekmektedir. Bunlara ek olarak iş yeri desteği alabilmek için güçlü bir girişimcilik fikrinizin de olması gerekir.

Kaymakamlık İşletme Açma Desteği Proje Şartları

KOSGEB gibi işletme açan vatandaşlara destek veren tüm kurumlar belli başlı proje şartlarını barındırmanızı isterler. Kaymakamlıklar ile ortak çalışma yürüten Sosyal Yardımlaşma Dernekleri tarafından verilen yeni iş yeri desteğinde projenizin genel hatlarıyla şu özelliklere sahip olması gerekir.

 • İş yeri açacak olan kimsenin özgün bir ticari fikre sahip olması gerekir.
 • Sadece kuru bir fikir yeterli olmayacaktır. Sosyal Yardımlaşma Derneği kredi başvurusu esnasında bu ticari girişimcilik fikrinizi iyice açıklayan evrakları da hazırlamanız gerekiyor.
 • Fikrinizin çalıntı ya da diğer markalardan kopyalanmış halde olmaması gerekiyor.
 • Kaymakamlıktan iş yeri parası almak için projenizin kurul onaylarından geçmesi gerekiyor.
 • Projenizin uzun vadeli, yasal ve para kazandırabilecek potansiyelde olması gerekiyor.

Bu ve bunlara bağlı tüm niteliklerin proje dosyanızda yer alması gerekir. Kaymakamlık desteği almak için fikrinizi iyice anlatmanız gerekir. Gerekirse Kaymakamlık tarafından belirlenecek olan kurulun karşısında sunum yapabilecek potansiyelde olmanız büyük önem arz etmektedir.

Sosyal Yardımlaşma İş Yeri Kredisi Başvurusu

Halk arasında her ne kadar Kaymakamlık girişimcilik desteği olarak bilinse de asıl yükü SYD’ler taşımaktadır. Sosyal Yardımlaşma Dernekleri aracılığıyla kaymakamlık kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

 • Kredi veren kaymakamlıklar arasından birine gitmeniz gerekir.
 • Sonrasında kredi başvurusu için hangi Sosyal Yardımlaşma Derneğine gitmeniz gerektiğini öğreniniz.
 • Kaymakamlıklardan aldığınız bilgilere göre Yardımlaşma derneklerine kredi başvurusu yapmanız gerekmektedir.
 • Kredi başvurusu için derneğe gittiğinizde tarafınıza belli başlı formlar verilecektir. Onları doldurup kuruma teslim etmeniz başvuru için yeterlidir.

Kaymakamlık kredi başvuru sonucu tarafınıza kuruma verdiğiniz iletişim bilgileri üzerinden iletilecektir. Kurumun incelemeleri neticesinde eğer kredi veriliyorsa mutlaka olumlu ya da olumsuz geri dönüşler sağlanır.

Başvuruda Gereken Evraklar:

 • Kimliğiniz ve 3 adet kimlik fotokopisi
 • En az 5 adet vesikalık fotoğraf
 • Daha önce aldığınız tüm girişimcilik kurs belgeleri
 • Daha önce aldığınız tüm diplomaların beyanı
 • Daha önce aldığınız tüm devlet desteklerinin evrakları
 • İkametgah belgesi
 • Adli Sicil Belgesi (E-Devlet üzerinden alabilirsiniz.)

KOSGEB gibi kredi veren Kaymakamlıklar da belli başlı kurallara bağlı kalarak vatandaşlara hizmet vermektedir. Sosyal Yardımlaşma Derneği dükkan açma desteği almak istiyorsanız, daha önce KOSGEB desteklerinden faydalanmamış olmanız gerekmektedir. Daha önce devletten herhangi bir şekilde iş yeri kurma hibesi ya da kredisi alanlar bu yardımlara başvuru yapamaz. Yapsalar bile Kaymakamlık başvuruyu geri çevirecektir.

 

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.