Kanserden Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

17.02.2020

Kanserden ölen kişinin kredi borcu ne olur? Ölen kişilerin yakınları, kanserden ölen kişinin borcunu ödemek zorunda mı? Yakınınızı kaybetmenin acısına alışamadan sizi aramaya başlayan bankalar, kredi ya da kredi kartı borçlarını tahsil etmek için bin bir yola başvurur.

Ölen kişinin kredi borcu yargıtay kararı ile vasilere kalmıyor olarak görünse dahi, bankalar belirli koşullar altında kredi taksitlerini sizin ödemenizi talep edebilir. Babamı kaybettiğimde görünen ile gerçeğin bir birinden çok farklı olduğunu öğrendim. Kredi çektiği bankaları tek tek dolaşıp hangi bankaya ne kadar kredi borcu olduğunu ve sigortanın bu krediler karşısında ne yapacağını sordum. Aldığım cevap ise hep aynıydı… Biz size döneceğiz.

Kanserden olen Kisinin Kredi Borcu Ne Olur

Kanserden olen Kisinin Kredi Borcu Ne Olur

Sigorta Kanser Hastalarının Borcunu Öder Mi?

Sigorta kanser hastasının kredi borcunu tek şart ile öder. Bu şart kanser rahatsızlığı yaşayan kişinin rahatsızlığı kredi çektikten sonra yakalanmış olmasıdır. Bankalar kredi başvurusu yaptığınız sırada sizlere bir sürü form imzalatır. Bu formlardan birinde; her hangi bir rahatsızlığım yoktur, kanser hastası değilim vb. gibi pek çok cümle yer almaktadır.

Bu formları imzalayan herkes, bu rahatsızlıkları yaşamadığını açıkça beyan etmiş demektir. Peki, ölen kişi bu formu imzaladıysa ne olur? Bu durumda bankalar, müşterimiz bizden rahatsızlığını gizlemiş, yanlış beyanda bulunmuş, kanser hastaları kredi alamaz diyerek kendini savunuyor ve kalan krediyi sizin ödemenizi talep ediyor.

Kanserden ölen kişinin sigorta borcunu banka ödemez de denilebilir. Ölen kişinin hayat sigortası, rahatsızlığın kredi çekilen tarihten daha eski tarihli olması halinde devreden çıkar ve sadece kredi kullanımı sırasında boş yere para ödemiş sayılırsınız.

Ölen Kişinin Banka Borçları Nasıl Sorgulanır? Nasıl Ödenir?

Ölen Kişinin Banka Borçları Nasıl Sorgulanır? Nasıl Ödenir?

Ölen Kişinin Kredi Borcunu Taksitlendirme

Ölen kişinin kredi borcunu taksitlendirmek için tek yapmanız gereken, noterden aldığını vasilik belgesi ile banka şubesine uğramaktır. Kredi taksitlerinin yüksek rakamlı ya da ödeyemeyeceğiniz durumda olması halinde bankadan taksitlendirme talep edebilirsiniz. Taksitlendirmek istediğiniz bir kredi ise 48 aya kadar, kredi kartı ise 36 aya kadar taksit talep edebilirsiniz.

Ölen kişinin kredi, kredi kartı borçlarını ödemek tamamen vasilerin sorumluluğudur. Eğer borç ödenmez ise yasal temsilciler hakkında icra başlatılabilir. Vasi olan kişiler kredi ve kart borçlarından sorumlu tutulabilir.

Hayat Sigortası Ne Kadar Para Verir?

Kredi hayat sigortası ölen kişiye ödediği kredi kadar para verir. Küçük bir örnek ile açıklamak gerekirse; yakınınız 10.000 TL kredi çekmiş. Bu kredinin 5.000 TL sini ödediğinde vefat etti. Vefatın ardından bankaya sunduğunuz evraklar onaylandı ve hayat sigortası ödeme yapmayı kabul etti. Bu durumda hayat sigortası ölen kişinin bankaya ödemiş olduğu toplam 5.000 TL’yi size iade edecek, bankaya kalan 5.000 TL’lik kredi borcunu da ödeyecektir .

Kredi sigortaları, trafik sigortaları ile karıştırılmakta, ölen kişiler için tazminat alınabileceği kulaktan kulağa yayılmaktadır. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir.

Ölen Kişinin Banka Borçları Nasıl Sorgulanır? Nasıl Ödenir?

Ölen Kişinin Bankadan Parası Nasıl Alınır? Nasıl Sorgulanır?

YORUMLAR
  1. Ayşe Gülbeniz dedi ki:

    Çok teşekkür ederim söyledikleriniz çok işime yaradı