Jandarma Uzman Erbaş Maaşları Ne Kadar? Nasıl Jandarma Uzman Erbaş Olunur?

05.10.2020
A+
A-

Son yıllarda yoğun şekilde temin yapılan alanlardan olan Jandarma Uzman Erbaşlık nedir? Nasıl Uzman Erbaş olunur? Maaş ve çalışma şartları nelerdir? Doğu görevlerinde maaş farkı ne düzeyde oluyor? Jandarma Uzman Erbaş emekli maaşları ne kadar? Jandarma Uzman Erbaş nasıl emekli olur? Gibi uzayıp giden sorularınızı yönetmelikler kapsamında ve edindiğim tecrübelerle cevaplamaya çalışacağım. İsterseniz sıralı bir şekilde gidelim.

Jandarma

Jandarma Uzman Erbaş Nedir? Uzman Çavuş İle Farkı ne?

Mevzuat tanımı olarak; 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu hükümlerine göre istihdam edilen uzman çavuş ve uzman onbaşıları kapsar. Aslında rütbe almış uzman erbaş, uzman çavuş oluyor gibi düşünülebilir. Peki neye göre seçim yapılır? Bilinen ön eleme sınavlarından önce kurum içerisinde daha çok mesleğe dayalı kadrolardaki eksikler araştırılır. Örneğin; aşçı, şoför, bilişim sistemi teknisyeni, motor uzmanı, tamir ustası vs. gibi. Bunlar ve daha birçok alanda belirlenen eksiklere göre bu pozisyonlarda görevlendirilmek üzere personel alımları açılır. Komutanlıktan yapılan duyuru kılavuzuna göre alımlar yapılır. Peki alım şartları nelerdir derseniz şöyle sıralayalım;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak.
 • Tespit edilen görev yerinde ihtisas sahibi olmak.
 • Sağlık durumunun Uzman Erbaşlığa elverişli olduğunu belirlenen hastanelerden alınan sağlık raporu ile kanıtlamak.
 • 26 yaşından gün almamış olmak.(Bu şart başvuru tarihinizi kapsar.)
 • Askerlik sırasında müracaat edenlerde askerliğin 6’ncı ayı ile askerlik sonrası dönemde devam eden 3 yıl içerisinde başvuru yapmak.
 • TSK ile daha önceden herhangi bir şekilde ilişiği kesilmemiş olmak.
 • Hiçbir cürümden hükümlü yahut soruşturma altında olmamak.

Bunlar sıralanabilecek ön şartlar. Bunlar haricinde hepimizin bildiği alım sırasında yapılan yazılı sınavı geçmek, istenen fiziki yeterlilik testlerini geçmek ve kılavuza belirtilen beden kitle endeksi şartlarını sağlamak şartları var.

Jandarma Uzman Erbaş Boy ve Kilo Şartları

boy ve kilo sınırları

Yukarıda uzman çavuş olmak isteyenlerin sahip olması gereken boy ve kilo endeksleri belirtilmiştir. Uzmanlık sınavında aranan boy ve kilo şartları bu şekildedir.

Uzman Jandarma 2020

Jandarma Uzman Erbaş Maaşları Ne Kadar?

Jandarma Uzman Erbaş maaşları çalışılan bölgeye ve sınıfınıza göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunları genel bir aralıkta toparlayacak olursak şu şekilde sıralanabilir.

 • Yeni Başlayan Jandarma Uzman Erbaş 2020 maaşı batı bölgelerinde görevli ise 6800₺ ile 7200₺ arasında değişiyor. Maalesef Komando Bröveniz olması Batı görevlerinde etki sağlamıyor.
 • Tampon bölgelerde görevli iseniz hem Komando Bröve farkı hem de riskli bölgede olduğunuz için yaklaşık olarak 8000₺ maaş elde ediyorsunuz.
 • Doğu birliklerinde görevli iseniz maaşınız 9000₺ civarına geliyor. Tabii Komando Bröveniz var ise bu ücret biraz daha artabilir.

Eğer OYAK üyesi iseniz emeklilik fonu kapsamında 300₺ civarında ve konut edindirme kapsamında 250₺ civarında bir kesintiniz oluyor.

Uzman Jandarma Nasıl Olunur?

Jandarma Uzman Erbaş Çalışma Saatleri ve Çalışma Koşulları?

Uzman Erbaşlar iki yıldan az beş yıldan fazla olmamak kaydı ile sözleşme yaparak göreve başlarlar. Devam  eden süreçte sözleşmeleri en fazla 52 yaşına kadar bulundukları görevin sağlık şartlarına uygunluklarına göre en çok beş yıl olacak şekilde yenilenmeye devam eder. Kışla içerisinde kendilerine verilen görevler veya yapılan farklı görevlendirmeleri yerine getirmekle yükümlüdürler. Vardiya saatleri haricinde evlerinde ikamet edebilirler fakat evde ikamet etmeyeceğini bildirenler sorumlu amirleri bilgisi olmadan birliklerinden yada gemiden(Sahil Güvenlik Komutanlığı Personeli) ayrılamazlar.

Jandarma Uzman Erbaş olarak göreve başladıktan sonra yönetmelik kapsamında şartları sağlayarak rütbe ilerlemeniz sağlanır. Fakat Uzman Erbaşlıktan Astsubaylığa geçiş için farklı bir prosedür izlenmektedir. Adımları şu şekilde gerçekleşir.

 • Uzman Erbaşlıktan Astsubaylığa geçecek personelin en az lise veya dengi okul mezunu olması,
 • Uzman Erbaş olarak en az bir yıl görev süresini doldurmuş olması,
 • Sözleşme süresi bitmeden başvuruda bulunması,
 • 25 yaşını bitirmemiş olması,
 • Astsubay MYO giriş sınavlarında başarılı olması,
 • Mesleki yeterlilik, sicil, ahlaki durum, sağlık yeterliliği, fiziki yeterlilik olarak mevzuatı sağlaması, gerekir.

Uzman Jandarma Emeklilik Ve OYAK

Jandarma Uzman Erbaş Emekliliği ve OYAK

Jandarma Uzman Erbaş olarak en fazla 52 yaşına kadar çalışabiliyorsunuz. Tabii zamanın getireceği yıpranma ile sağlık sebepleri ile daha erken ayrılırsanız diğer devlet memurluğu kadrolarında istihdam ediliyorsunuz. Bu durumda Uzman Jandarma Emeklisi olarak alacağınız ikramiye size yansıtılmıyor. Yalnız çalıştığınız her yıl için üç ay yıpranma süresi düşülüyor. Bu da bir kazanç tabii.

OYAK birçok kişinin dilinde. Aslında muhteşem bir yatırım planlaması sağlayan dayanışma kurumu. Kişinin emekliliği sırasında ekstra bir maaş fonlaması yapmasını sağlar. Aynı şekilde konut edindirme planı ile çalışma süresince cüzi kesintiler ile kişinin emekliliğinde konut parasının hazır olmasını sağlar. Aynı zamanda güncel süreçte anlaşmalı olduğu firmalar ile indirimli otomobil alımları imkanı sunar.

OYAK üyeliği isteğe bağlıdır. OYAK ile ilgili tüm sorularınızın cevabı için tıklayınız.

Jandarma Uzman Erbaş Alımı Ne Zaman?

Her yıl düzenli olarak uzman erbaş alımları yapılmaktadır. Jandarma tarafından yapılacak asker alımları resmi web siteleri aracılığıyla duyurulur. Jandarma Genel Komutanlığı Personel Temin sayfasında tüm alım duyuruları yayınlanmaktadır. JGK personel temin sayfası aracılığıyla güncel alım olup olmadığını öğrenebilir, en yakın alımın ne zaman olacağını sorgulayabilirsiniz.

Okurlarımızın Soruları

okurların soruları

Çocuğu olanlara ek ödeme veriliyor mu?

Evet, çocuğu olan uzman erbaşlara ek ödeme yapılmaktadır. Çocuk sayısına bağlı olarak kurum maaşa ek pirim yatırmaktadır. Bunun yanında engelli çocuğu olanlara daha çok yardım verilmektedir.

Jandarma uzman erbaşlar orduevinden yararlanabilir mi?

Evet, bazı personeller orduevi olanaklarından yararlanabilir. Uzman erbaş orduevleri belli başlı kentlerde hizmet vermektedir. Jandarma personeli için durum biraz farklı olabilir. Detaylı bilgi için ilgili mevzuatlara göz atınız.

Uzman erbaşlara zati/beylik tabancası verilir mi?

Hayır, verilmez. Bu kişiler istedikleri takdirde indirimli olarak kendilerine tabanca satın alabilirler. Bu konuda halen bazı düzenlemeler devam etmektedir.

Erbaşlar emekli olunca ne kadar maaş alır?

Jandarma uzman erbaş emekli maaşları 2.200₺ civarındadır. Bu maaş OYAK ile birlikte yükselebilir. Yapılan görev niteliğine ve süresine göre kişilerin emekli aylıkları değişmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.