İstanbul’da Senetle Araba Satan Galeriler, Şirketler ve Satıcılar

03.10.2019
A+
A-

Peşinatsız senetle araba satışı yapan yerler gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Senetle araç alımı yapmak İstanbullu alıcılar için birçok farklı alternatif bulunuyor. Senet ödeyerek, herhangi bir peşinat olmadan kolayca araç sahibi olabiliyorsunuz. İstanbul’da bu işi yapan ili büyük firma var. Bunlardan bir tanesi Emin Otomotiv diğeri ise Wowwo Senetle Araç Satışı şirketi. Her iki firmadan da bahsetmeden önce bu sürecin nasıl işlediğini sizlere anlatmak istiyoruz.

Ön Ödemesiz Senetle Araba Satan Galeriler

Peşinatsız otomobil satın almak şu günlerde duyabileceğimiz en parlak fikirlerden bir tanesi. Yükselen vergi yükümlülükleri ve araç firmalarının Türkiye pazarındaki güçlü rekabete dahil olmak istemeleri, ister istemez sıfır ve ikinci el araba fiyatlarını yükseltiyor. Hele peşinatsız araba almak neredeyse imkansız.

Peşinat olmadan hiçbir marka müşterisine araç vermiyor. Bu durum acil durumda olanları veya peşinat ödemeden sıfır araba almak isteyenleri senetle satış yapan galerilere sevk ediyor. Bu sayede ufak bir peşinat niteliğindeki komisyonla senetle sıfır araba sahibi olabiliyorsunuz. Bankaların uyguladığı yüksek faizlerden de böylece yırtmış oluyorsunuz. Tabi senetle araba satanların da kurnazları var. Dikkatli olmanız gerekiyor.

Tek senetle araba satın almak büyük bir aptallıktır. Galerici ile anlaşma yapıp senet karşılığında araba satın aldığınızda senet sayısının vade sayısıyla eşit olduğundan emin olun. Ödenmeyen araba taksiti için galericinin elinde duran senedin tüm tutara eşit olmaması gerekir. Bu sayede galerici senetle dava açıp sizden para almak istediğinde, ödediğiniz taksitlerin senetleri sizde olur. Boştan yere senet borcu ödemek zorunda kalmazsınız.

Senetle araba alırken buna dikkat etmenizde fayda var. İstanbul’da senetle araba satan satıcılar arasında ne yazık ki bu kurnazlıkla insanları çıkmaza sokan birçok şirket var.

Senetle Binek Otomobil Satanlar

İşin içinde herhangi bir yasal sınır olmadığı için senetle araç satışı yapan firmalar oldukça farklı şartlarda ödeme kolaylıkları sağlamaktadır. Elbette kimse babasının hayrına iyilik yapmaz. Galericiler taksit sayısına ve araç bedeline göre senet tutarının üzerine komisyon eklerler.

Senetle araç satanların yaptığı bu uygulama, ne yazık ki senetli araç fiyatlarını tavan yaptırmaktadır. Bir aracı peşin ödeme ile 40.000₺’te satın alabiliyorsanız bu aracın senetle ödenecek olan fiyatı çok daha değişken olacaktır. 48 ayı aşan senet sayılarında galericiler 20.000₺’ye kadar araç satış komisyonu talep edebilir. Düşük komisyonlu senetle araç satanlar ise yazının en başında söz ettiğimiz kurumsal firmalardır.

Senetle Dolmuş, Okul Servisi Almak

Senetle araba almanın avantajları arasındaki en önemli madde taksit sayısını sizin belirliyor olmanızdır. Elbette bunu avantaja ve dezavantaja çevirmek de sizlerin elinde. Çok fazla taksitle senet ödemeye kalkarsanız, galericiye arabanın kendi fiyatı kadar komisyon ödemek zorunda kalırsınız. Bu nedenle senetle otobüs, araba veya okul servisi almak istediğinizde taksit sayısını makul tutmanız gerekir. Galeriler senetle şu tür araçların satışlarını yapmaktadır:

 • Otomobil
 • Klasik araba
 • Spor araba
 • Okul servisi
 • Minibüs
 • Dolmuş
 • Otobüs
 • Kamyon
 • Tır
 • Dorse
 • Traktör

Gördüğünüz gibi İstanbul’da senetle araç satışı yapan galeriler sayesinde birçok farklı tür aracı kolaylıkla satın alabilirsiniz. Eğer senetli sıfır araba satın almak istiyorsanız, bazı galeriler bu talep karşısında ipotek istemektedir. Yüksek tutarlı senet borçlarında ipotek göstermeniz gerekebilir. Bize kalırsa galericiler ile ipotek pazarlığına girmeyin. İstanbul dışında Ankara ve İzmir illerinde de senetle araç almanız mümkündür.

İstanbul Atatürk Sanayi Sitesi Senetle Araç Satışı

Özellikle oto satıcılarının bulunduğu Atatürk Sanayi Sitesinde kolaylıkla senetle araç satışı yapan firmaları bulabilirsiniz. Senetle araba alma ve rehin süreci hakkında bu firmalar farklı uygulamalar yapmaktadır. Bazı firmalar senetle araç satışı yapar yapmaz aracın devrini sizin üzerinize verir. Buna ek olarak aracın anahtarını da vererek sizi araçla baş başa bırakır.

Bazı satıcılar ise bu hakkı tanımaz ve aracı senet tutarının yarısı ödeninceye kadar galeride rehin tutar. Senetle alınıp rehin tutulan aracın başın galeride bir iş gelirse, bunun pek mantıklı bir açıklaması olmayacaktır. Bu nedenle İstanbul Atatürk Sanayi Sitesi senetli araç satıcıları ile anlaşma yaparken bu durumu da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yasal bir suç anlamına gelmese bile bu gibi ticari ilişkilerden uzak durmanızı öneririz.
 • İstanbul senetli araç satışı yapanlar arasında iyi bir araştırma yapın. İlk gördüğünüz satıcıyla anlaşmayın.
 • Daha önce senetle araba almış kişileri bulun ve senetle araba alanların ağzından süreci ilgili firma için dinleyin.
 • Senetle ikinci el araba almak istiyorsanız aracın boyasına, cilasına aldanmayın. Senetli araç satıcısından kendi bulduğunuz deneyimli bir ekspertiz firmasından rapor almak istediğinizi iletin.
 • Taksitle araç almanın da belli bir sınırı bulunuyor. Peşinatsız taksitli araç alımı yaparken senet işlerine bulaşıyorsanız, taksit sayısını ödeyeceğiniz komisyonun makul olması maksadıyla abartmayın.
 • Senetle alınan arabanın devrini üzerinize almadan senede imza atmayın.
 • Senetle araba satanlar arasında seçtiğiniz firmanın veya kişinin uzun süredir aynı sektörde olduğundan emin olun. Dolandırıcılara denk gelmemek için en başta da söylediğimiz gibi güzel bir araştırma yapın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.