İnşaat Mühendisi Maaşları 2020 Yılında Ne Kadar?

12.04.2020
A+
A-

İnşaat Mühendisi Maaşları 2020 Yılında Ne Kadar? Değişen ve sürekli gelişen dünyada meslek tercihini yapmadan önce fikir edinmek isteyen siz okuyucularımıza mesleki bilgi ve maddi getirileri hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz. İlerleyen günlerde mühendislik dalları hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmamız için diğer mühendislik alanlarının iş tanımları ve maaşları hakkında ayrıntılı bilgiler vermeye çalışacağız. Bu yazımızda bir inşaat mühendisinin iş tanımını, inşaat mühendisi maaşları 2020 yılında ne kadar oldu ve çalışma şartları hakkında bilgileri bulacaksınız.

İnşaat Mühendisi Nedir, Kimdir? İnşaat Mühendisinin Görevleri Nelerdir?

İnşaat mühendisiliği denilince insanoğlunun varlığından itibaren başlayıp devam eden bir mühendislik dalından bahsettiğimizi göz önüne almalıyız. Bu mühendisliğin insanların göçebe hayatı bırakarak yerleşik yaşamı tercih ettiği zamanlarda kendilerini korumak, güvenle yaşamak için barınak yapmaya yönelmeleriyle ortaya çıktığı söylenebilir. Taş ustalarının, zanaatkarların ve marangozların el emeğiyle ortaya çıkan sanat eserlerinin geliştirilerek inşaat mühendisliği alanının ortaya çıkmasının önü açılmıştır. Mühendisliğin atası olarak da bilinen inşaat mühendisliği, askeri mühendislikle beraber en eski mühendislik bölümünden biridir. İnşaat mühendisliğini kısaca tanımlayacak olursak proje yapımı, proje-plan koordinasyonu ile uğraşılan temel mühendislik dalıdır.

Mühendislikte hayli önemli bir bölüm olan inşaat mühendisliği, ülkemizde fazlasıyla ihtiyaç duyulan bir meslek gibi görünse de aslında durum sanıldığından farklıdır. Yapılacak olan tüm projelerde köprü inşaatı, konut inşaatı, baraj inşaatı, fabrika inşaatı ve aklınıza gelebilecek tüm yapıların inşaatında inşaat mühendisine ihtiyaç duyulsa da inşaat mühendisliği günümüzde fazlasıyla mezunu bulunan ve iş imkanı ahbap – çavuş ilişkisine bağlanan bir bölüm haline gelmiştir. Tüm bunlara rağmen kendinize güveniyorsanız ve inşaat mühendisi olmakta kararlıysanız öncelikle inşaat mühendisliği bölümünü kazanmak ve devamında mezun olabilmek için sayısal yatkınlığınızın çok iyi olması gerektiğini unutmayın.

İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar?

Gelelim İnşaat mühendisinin yaptığı işe. Yeri geldiğinde yapıyı inşaa eden, gerektiğinde de yıkan inşaat mühendisi, yapılması planlanan inşaatın projesini hazırlayarak kullanılacak malzemelerin belirlenmesi ve maliyetinin hesaplanmasından sorumludur. Mühendisin teknik konularda sorumluluğunun yanısıra çalışanlarının güvenliğinin sağlanması konusunda da sorumlulukları vardır. İnşaat mühendisleri genel olarak şantiyeci ve ofisci olarak ikiye ayrılır. Bazıarı ofiste çalışmayı tercih ederek proje çizimi üzerine uzmanlaşır, bazı inşaat mühendisleri de tercihlerini şantiyede çalışmaktan yana kullanarak projenin uygulanmasında rol alır. Erkekler için şantiyecilik rahat uyum sağlanabilir olsa da bu durum bayan mühendisler için zorlayıcı olabilir. Bayan mühendislerin şantiye harici genellikle ofiste proje çizimi, maliyet hesaplama, hakediş çıkartma gibi işlerle uğraşması halinde kendilerine uygun şartlar altında çalışmaları sağlanabilir. Ben şantiyede de yaparım diyorsanız tabi tercih sizin.

İnşaat Mühendisi Maaşları 2020 Yılında Ne Kadar?

Her meslek grubunda olduğu gibi inşaat mühendisi maaşları da değişkenlikler gösterebilmektedir. Özel sektörden kamu kurumlarına, ofis ve saha çalışmalarına göre, sahip olunan belgelenmiş vasıflardan evlilik durumu ve çocuk sayısına göre değişiklik gösteren bir yapısı vardır. İnşaat mühendisi maaşları 2020 ile ilgili bilmeniz gereken detayları aşağıda vereceğiz.

2020 Yılında Alınabilecek Maaşlar

 • Kamuda atanmış inşaat mühendisi maaşları kıdemine ve tabi olduğu kanuna göre 5000 ila 7700 tl arasında değişmektedir.
 • Uzman veya uzman yardımcısı olarak çalışan inşaat mühendislerinden Uzman yardımcıları yaklaşık olarak 6300 TL ve uzmanlar da 7500 TL maaş almaktadırlar.
 • Kamudaysanız ve sahada çalışıyorsanız alacağınız maaş 1000 – 2600 TL arasında değişen bir tazminatla daha da artacaktır.
 • İngilizce yeterlilik sınavlarından ( Yds Gibi ) A, B ve C seviyesinde geçer puan alanlar sırasıyla 680, 590 ve 310 TL dil tazminatı almaktadırlar.
 • Yüksek lisans mezunu bir inşaat mühendisi kamuda 305 TL ve doktora mezunu inşaat mühendisi 480 TL eğitim tazminatı almaktadır.
 • Evli ve eşi çalışmayan mühendisler 205 – 390 TL arasında eş harcırahı ve çocuk başına 20 – 125 TL yardım ve asgari geçim indirimleri almaktadır.
 • Kamuda müdür, müdür yardımcısı, başkan ve başkan yardımcısı olan mühendisler içinde maaşa ilave olarak ek maaş geliri verilmektedir.
 • Eğitim görevlisi olarak iş başı yapan bir inşaat mühendisi maaşı 4850 – 6100 TL arasında değişmektedir.
 • Kontrol mühendisi olarak alabileceği maaş 2000 – 3500 arasında değişebilir. 5 yıllık tecrübeye sahip mühendisin şantiyede alacağı maaş 4500 – 7000 TL arasında değişebilmektedir.
 • İSG uzmanı olarak ( uzmanlık sınıfı da alacağı maaşta belirleyicidir ) çalışırsa alınabilecek maaş 3000 – 6250 arasında değişebilir.
 • Yapı denetim firmalarında çalışan bir inşaat mühendisi maaşı 2350 – 4200 TL arasında değişmektedir. Bu diğer alanlara göre daha düşük bir maaş olsa da iş yükü açısından rahat bir alandır. Ayrıca tavsiye edilmemekle birlikte diplomanızı yapı denetim firmalarına kiralayabilirsiniz.
 • Proje şirketinde ofis çalışanı bir inşaat mühendisi maaşı 2350 – 3500 TL arasında değişmektedir.

Maaşlar hakkında özetlemek gerekirse  kamuda çalışan mühendislerin maaşları özel sektöre oranla daha yüksektir. Yeni mezunlar için kamuda çalışmak hem iş yükü olarak hem de maddi getiri olarak avantajlıdır. Tabi kamuda çalışabilmek için girilmesi gereken sınavları hesaba katmıyoruz. Ancak özel sektörde yeterince tecrübeli (5, 10 veya 15 yıllık) mühendislerin maaşları şantiyeler göz önüne alındığında 6000 – 9000 bandına çıkabilmektedir.

Bu yazımızda sizlere inşaat mühendisi nedir, ne iş yapar, inşaat mühendisi maaşları 2020’de ne oldu gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Merak ettiğiniz diğer meslek grupları için sitemizi inceleyebilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.