İngilizce Öğretmeni Maaşı MEB Devlet Okulunda Kaç Lira? Atamaları Nasıl?

11.10.2020

İngilizce öğretmeni (Yabancı Dil) maaşı devlette ve özelde ne kadar? İngilizce öğretmenliği atamaları iyi mi? Herkesi selamlayarak yazıma başlamak istiyorum. Çukurova Üniversitesi’nde “İngilizce Öğretmenliği” bölümünü bitirip ardından KPSS ile hemen atanmayı başaran şanslı bir İngilizce öğretmeni olarak sizlerle mesleki tecrübelerimi paylaşacağım. Ben üç sene önce atanmıştım. İlk girdiğim KPSS’de şansım yaver gitti ve yapılan ilk öğretmen atamasında Antalya’ya atandım. Bugün sizlere bu meslekle alakalı hemen her şeyi anlatacağım. Elbette nihai durağımız güncel öğretmen maaşları olacak. İngilizce öğretmenliği maaşları devlette, özelde ve özel ders piyasasında ne kadarmış hep birlikte öğreneceğiz. Aynı zamanda “Nasıl İngilizce öğretmeni olunur?” sorusuna da cevap vereceğim. Son olarak İngilizce öğretmenliği KPSS atama durumuna göz atıp yazımızı sürdüreceğiz. Dünyanın en eğlenceli dersinin öğretmeni olmak isteyenler, sıkı tutunun! ???

ingilizce öğretmenliği hakkında bilgi

İlk önce kendi hikayemden bahsetmek istiyorum. Çevremde herkes “Öğretmenlik nasıl bir meslek? İyi mi?” diye soruyor. Ben iyi mi kötü mü bilmem. Ben ilkokuldan beri hayalini kurduğum mesleği yapıyorum. Bu nedenle mesleğimi çok seviyorum ve zevk alarak yapıyorum. Elbette bu herkes için aynı olmayabilir. Birçok insan sadece maddi emeller uğuruna bu mesleği seçiyor ve sevmese de yapmak zorunda kalıyor. Bana kalırsa sevmeyen birisi İngilizce öğretmeni olamaz. İnsan ilişkilerini, öğrenmeyi ve öğretmeyi seven herkes de bu meslekte çok iyi noktalara gelebilir. Neticede mesleğimizin en büyük parçası çocuklar ve bilgi öğrenme becerileri.

İngilizce Öğretmeni Kimdir? Nasıl İngilizce Öğretmeni Olunur?

En basit tanımıyla İngilizce dilini aldığı eğitim düzeyine göre basit, orta ve üst seviyede karşısındaki öğrencilerine öğreten kişiye “İngilizce Öğretmeni” adı verilir. Devlette çalışan İngilizce öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygun görülen müfredatı anlatmakla yükümlüdür. Bu müfredata göre öğrencilerin yaşı ve sınıfı da göz önünde bulundurularak çeşitli becerilere yönelik öğretme çalışmaları yapılır. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma bu becerilerin en temel sınıflandırılmasıdır. Özelde çalışan öğretmenlerin ise eğitim stratejileri genellikle çalıştıkları öğrencinin talebine göre şekillenir. YDS, YökDİL, IELTS gibi sınav odaklı eğitim veren üst düzey İngilizce Öğretmenleri de bulunmaktadır.

nasıl ingilizce öğretmeni olunur

İngilizce öğretmeni olmak için bitirilmesi gereken bölümler bulunmaktadır. Yani iki farklı bölümden birini bitirerek İngilizce öğretmeni olabilirsiniz. Dilerseniz bu iki bölümü sırasıyla ele alalım.

İngilizce Öğretmenliği: İngilizce öğretmeni yetiştiren, mezun olur olmaz öğretmenlik yapabileceğiniz, puanı diğer bölüme göre nispeten daha yüksek olan bölümdür. Bu bölümde formasyon almak gibi bir derdiniz yoktur. (Konuya yabancı olanlar için formasyonu anlatayım. Formasyon bir bilimi “anlatabilme” yeteneğine sahip olduğunuzu gösteren eğitim türüdür. Formasyon almadan öğretmenlik resmi kurumlarda yapılamaz.)

ingiliz dili edebiyatı vs ingilizce öğretmenliği

İngiliz Dili ve Edebiyatı: İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunları da gerekli şartları taşıdıkları takdirde öğretmenlik yapabilmektedir. İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan birisinin öğretmenlik yapabilmesi için formasyon alması gerekir. Formasyon başvuruları 2.5 not ortalamasını geçen kişiler için açılır. Formasyon eğitimi veren üniversitelere başvurulur ve ücret ödenerek formasyon eğitimi alınır. Formasyon alındıktan sonra herkes atamalara dahil olabilir. Aynı zamanda özel sektörde de öğretmenlik yapılabilir. Formasyon ücreti ise günümüz için iki bin lira civarındadır. İngilizce Öğretmenliği bölümü bu eğitimi hali hazırda verdiği için puanı dil/edebiyata göre daha yüksektir. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü okumak daha eğlencelidir diyebilirim. İngilizce Öğretmenliği mezunlarına göre çok daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu bölümde İngiliz Edebiyatı da mercek altına alındığından efsane bir bilgi birikimine sahip olursunuz.

İngilizce öğretmeni olmak isteyenlerin izlemesi gereken yol bu şekilde özetlenebilir. Her iki bölümde de yabancı dil hazırlık uygulaması bulunuyor. Bu hazırlık sınıfını muafiyet sınavını geçenler atlayabiliyor. Muafiyet sınavına girmeyenler ve geçme taban puanını alamayanlar ise bu eğitimi bir sene süreyle almak zorunda kalıyor. Hazırlıkla birlikte İngilizce öğretmenliği bölümü 5 sene oluyor diyebiliriz.

İngilizce Öğretmenliği YKS Taban Puanları ve En Düşük Sıralamalar7

taban puanlar ve sıralamalar

En Düşük İngilizce Öğretmenliği: Muş Alparslan Üniversitesi / 22.000 DİL sıralaması / 370 DİL puanı

En Yüksek İngilizce Öğretmenliği: Boğaziçi Üniversitesi / 3.000 DİL sıralaması / 469 DİL puanı

Not: Yukarıda 2019 YKS esas alınarak oluşan sıralamalar ve taban/tavan puanlar gösterilmiştir. 2020 ve diğer yıllara ait YKS sınav istatistikleri zamanla sisteme yüklenecektir. En güncel sıralamaları İngilizce Öğretmenliği YÖK ATLAS sayfasından kolayca bulabilirsiniz. İngilizce Öğretmenliği kazanmak isteyen birisi hem TYT hem de AYT sınavına girmelidir. Bir senelik ciddi bir çalışmayla herkes bu bölümü kazanabilir.

Merak edenler için İngiliz Dili ve Edebiyatı YÖK ATLAS sayfasını da buraya bırakıyorum. Taban puan ve sıralamalara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İngilizce Öğretmenliği KPSS Atamaları Nasıl?

kpss taban puanlar

İngilizce branşı diğer birçok öğretmenlik alanına göre çok daha şanslı diyebilirim. Her yıl daha da üstüne düşülen bir branş olduğundan devamlı süren büyük bir istihdam açığı bulunuyor. Elbette bu açık devasa niteliklerde değil. Sadece düzenli bir şekilde KPSS ve ÖABT çalışması yapan öğrenciler kısa vadede atanma fırsatını yakalayabiliyor. Dilerseniz biraz kadrolardan ve en düşük atama puanlarından söz edelim.

Son Atamada Açılan Kadro Sayısı: 1.739

KPSS En Düşük Taban Atama Puanı: 67

En Düşük Mülakat Puanı: 66 civarında.

İngilizce öğretmeni açığı da yine bu mesleği seçmek isteyenlerin kafasını karıştırıyor. Bu mesleğin ölmeyeceğini ve devletin devamlı alım yapacağını öngörüyorum. Elbette burası Türkiye ve her şey değişebilir ancak pek de umutsuz olmamanız gerektiği görüşündeyim.

İngilizce (Yabancı Dil) Öğretmeni Maaşları

Devlette İngilizce Öğretmenliği Maaşı

devlette öğretmen maaşları

Yeni atanmış, işe yeni başlayan öğretmen maaşı branştan branşa değişkenlik göstermektedir. İngilizce yani yabancı dil öğretmenleri işe yeni girdiklerinde 4.100₺ maaş alırlar. Bu haftalık 18 saat süren derslerin karşılığı olarak ödenmektedir. Devlette öğretmen maaşına ek olarak girilen her ek ders için 17₺ ödenmektedir. Ek ders ücreti girilen ek ders sayısıyla çarpılarak brüt maaşa eklenir ve ay sonunda hesaba yatacak olan para ortaya çıkar. Ek ders ücretleri yine zam alarak yılbaşında artacaktır. Zamlı ek ders ücreti fiyat beklentisi 20₺ civarındadır. Kıdem alan ve belli bir meslek yılını dolduran İngilizce öğretmen maaşı ise 5.000₺ civarında olmaktadır. Emeklilikte de verilen hizmet göz önünde bulundurularak emekli ikramiyesi verilmektedir. Emekli İngilizce öğretmeni maaşları ise devlet okulları için 3.200₺ civarındadır.

Almanca Öğretmeni Maaşı Devlette Ne Kadar? Özel Okulda Ne Kadar?

Özelde İngilizce Öğretmeni Maaşları

Özel okullarda İngilizce öğretmeni maaşları asgari ücret ile 6-7 bin lira arasında değişkenlik gösteriyor. Basit bir ilçedeki yerel bir dershanede çalışan yabancı dil öğretmenine kurum asgari ücret öderken, büyük şehirlerdeki ünlü kurs merkezlerinde veya kolejlerde eğitim kalitesi yüksek olduğu için daha yüksek maaşlar ödeniyor. Elbette kişinin nitelikleri, tecrübesi ve referansları göz önünde bulundurularak seçim yapılıyor. Yani yeni mezun bir öğretmenin üst düzey eğitim kurumlarında yüksek maaşlarla görev yapması pek de mümkün değil. Bunun yanı sıra YDS ve Yök DİL gibi sınavlara hazırlanan öğrencileri kabul eden öğretmenlerin de maaşları yer yer 4.5 bin lirayı bulabiliyor.

Branş Branş Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Kadrolu ve Sözleşmeli Derece/Kademe Tablosu

İngilizce Saatlik Özel Ders Ücretleri

özel ders ücretleri

Her sektörde olduğu gibi eğitim sektöründe de kalite ve referanslar fiyatı belirliyor. Örneğin büyük bir üniversiteden mezun olan, yurt dışı deneyimine sahip, kendisini yetiştirmiş bir İngilizce hocasının saatlik ders ücreti 200-300₺ olurken; basit ilkokul ve ortaokul görevleri haricinde kılını kıpırdatmamış bir İngilizce hocasının özel ders fiyatı saatlik 50 liraya kadar düşebiliyor. Burada da kalite ve gelişmişlik seviyesi fiyatı belirleyen faktör oluyor. Ne gariptir yabancı dil özel ders saatleri öğrenci grubunun yaşı azaldıkça artıyor. Bundan birkaç ay evvel küçük çocuklara İngilizce öğreten bir arkadaşım saatlik ücret olarak 500₺ aldığını söylemişti. Pazarını bulup gerçekten kaliteli eğitim verdiğinizde emeklerinizin karşılığını öyle ya da böyle alabiliyorsunuz.

YORUMLAR
  1. asude dedi ki:

    merhaba ilk tercihte antalya açılıyor mu? siz neresinde görev yapıyorsunuz ve puanınız kaçtı acaba 🙂 sınava ne kadar sürede çalıştınız?