İkiz Çocuklara Devlet Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

24.03.2019

İkiz bebek sahibi ailelere yapılan devlet yardımı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına tanınan sosyal yardımlar arasında yer almaktadır. Sosyal devlet anlayışı ile vatandaşların refahlarını ve insani şartlar altında yaşamalarını desteklemek amacıyla yapılan bu yardımlar, belirli şartları karşılayan kişilere karşılıksız olarak verilmektedir.

Söz konusu devlet tarafından vatandaşlara sunulan yardım hizmetleri; yiyecek, giyecek, yakacak gibi yardımları içerdiği gibi para desteği şeklinde de gerçekleştirilmektedir. Söz konusu maddi desteklerden biri de ikiz bebek sahibi olan ailelere yöneliktir. Bu yazımızda ikiz çocuklara devlet yardımı ne kadar, nasıl alınır sorusunun cevabını ve bu konuyla ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

İkiz Çocuklara Devlet Yardımı Ayda 300 TL

İkiz ve üçüz bebek sahibi ailelere devlet yardımı; Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürürlüğe geçirilen bir sosyal yardım uygulamasıdır. Bu yardım türünde amaçlanan, ikiz veya üçüz bebek doğumunun ardından ailenin karşılaşacağı bebek masrafları için yardım sağlamaktır. Böylece aileye bebeklerin bakımı sırasında maddi destek verilerek, bebeklerin daha sağlıklı büyümesi ve iyi koşullar altında yetişmesine katkıda bulunulmuş olunur.

İkiz bebekler için aylık 300 TL devlet yardımı 2020 yılında Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın başlatmış olduğu uygulama ile gerçekleşmektedir. Böylece ikiz bebek dünyaya getiren anne ve babaların yaşadıkları mutluluğa bir de sosyal yardım hizmeti eklenmektedir.

Bebeklerin mama ve bez gibi masraflarının aile bütçesinde neden olduğu yükü hafifletmek ve bebeklerin daha iyi şartlar altında bakım hizmeti alabilmesi için her ay düzenli olarak ikiz bebek sahibi anne ve babalara 300 TL tutarında devlet yardımı yapılmaktadır. Dolayısıyla çocuk başına yapılan 150 TL yardım, üçüz ve dördüz bebek doğumlarında da katlanarak artmaktadır.

İkiz ve üçüz bebeklerin ailelerine yapılan doğum yardımı parasından yararlanmak isteyen ailelerin ilgili yönetmelik tarafından belirlenen şartlara uygun olması gerekmektedir. Söz konusu şartlara yazımızın devamında değineceğiz. Genel olarak dünyaya ikiz ya da üçüz bebek getiren bütün aile bireyleri bu hizmetten yararlanabilmektedir.

İkiz ve üçüz çocuk sahiplerine yönelik devlet yardımı almak için öncelikle belirlenen şartlara uygun olunması gerekmektedir. Söz konusu şartları sağlayan ikiz bebek sahibi aileler, ikametgâhlarının bulunduğu ilde yetkili olan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunarak devletin vatandaşlara sunduğu ikiz çocuk yardım parası hizmetinden yararlanabilirler. Bu konuyla ilgili olarak ikiz çocuklara devlet yardımı ne kadar, nasıl alınır ve devlet para yardımına başvurular nasıl yapılır sorularının cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İkiz Çocuklara Doğum Yardımı Başvuruları

İkiz veya üçüz çocukların ailelerine verilen doğum parası yardımı için aile bireylerinden annenin ya da babanın şahsen yetkili devlet kurumlarına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu konuyla ilgili olan yönetmeliğe bakıldığında, ikiz veya üçüz çocuk dünyaya getiren bütün aileler bu maddi yardım hizmetinden yararlanabilirler.

Ancak başvuru yapılmaması durumunda söz konusu para yardımından faydalanmak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle aile bireylerinin kendi inisiyatiflerini kullanarak yaşadıkları ildeki Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüğüne başvuruda bulunmaları önem teşkil etmektedir.

Öte yandan bahsi geçen kuruma ulaşımın mümkün olmadığı durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu il veya ilçe müdürlüklerine de başvuru yapılabilir.

Başvuru sırasında aile bireylerinden birtakım belgeler talep edilmektedir. Bunlar;

 • Annenin nüfus cüzdanı ve 1 adet fotokopisi (annenin kimliği olmadığı durumlarda babanın kimliği de geçerlidir.)
 • Çocukların nüfus cüzdanları (nüfus cüzdanı henüz çıkmamış ise doğum belgesi)

İkiz Çocuklara Devlet Yardımı Başvuru Şartları

İkiz ve üçüz çocukların doğum parası devlet yardımı başvuru şartları şu şekilde belirlenmiştir:

 • Dünyaya gelen ikiz, üçüz veya dördüz doğumlarda devlet yardımı 0-2 yaş arası bebeklere ödenmektedir. Dolayısıyla 2 yaşını aşmış çocuklar maddi destek hizmetinden yararlanamazlar.
 • Sosyal yardım adı altında düzenlenen bu uygulama sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerlidir.
 • İkiz veya üçüz bebek dünyaya getiren ailenin mavi kart sahibi olmaları gerekmektedir

İkiz ve Üçüz Çocuklara Doğum Parası Yardımı İçin Ödemeler Nasıl, Ne Zaman Yapılır?

İkiz veya üçüz çocukların ailelerine doğum parası yardımı ödemelerinin zamanı, söz konusu doğum parasını alma talebiyle başvuruda bulunan ailenin, başvurusunun değerlendirilmesi akabinde olumlu sonuç alınmasıyla başlamaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yetkililer, başvuruyu ve ailenin durumunu detaylı bir şekilde inceledikten sonra eğer başvuru olumlu neticelenirse aileye doğum parası almaya hak kazandıklarını SMS yoluyla bildirir. Bu noktada, başvuru sırasında verilen cep telefonu numarası iletişim için kullanılmaktadır.

İkiz çocukların ailelerine tanınan doğum parası yardımı PTT şubeleri üzerinden ve kurumun anlaşmalı olduğu diğer bankalar aracılığıyla ödenmektedir. Doğum parası almaya hak kazandığı bildirilen aile fertleri, kimlikleri ile söz konusu parayı temin edebilecekleri kurumun şubesine şahsen müracaat ederek, ikiz çocuklar için yapılan doğum yardım parasını alabilirler.

Devlet Tarafından Verilen Doğum Yardımları Nelerdir?

Devletin yeni doğum yapmış ailelere yönelik düzenlediği doğum yardımları; Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın uygulamaya geçirdiği sosyal yardımlar arasında yer almaktadır. Bakanlık tarafından vatandaşların hizmetine sunulmuş ve sadece yeni doğum yapanları değil geçmiş dönemde doğum yapmış olan anneleri de kapsayacak şekilde düzenlenen doğum yardımları şunlardır:

 • Doğum yardımı parası
 • Süt veya emzirme parası
 • SGK doğum ödeneği
 • Çoklu doğum yardımı (konumuz olan ikiz veya üçüz bebek doğumlarında)

Bu yardımlardan sadece SGK doğum ödeneğinde, annenin sigortalı olarak çalışan olma şartı bulunmaktadır. Diğer doğum yardımlarında annenin sigortalı olup olmaması ya da çalışıp çalışmaması bir önem teşkil etmemektedir.

Doğum Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Doğum yardımı parası alma şartları, hem yeni bebek dünyaya getiren anneleri hem de 2015’ten sonra doğum yapmış anneleri kapsamaktadır. Çünkü söz konusu doğum yardımı hizmeti 15 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Dolayısıyla bu tarihten sonra doğum yaptığı halde ilgili devlet kurumundan doğum yardımı parası almayan anne veya babalar, şahsen başvuru yapmaları halinde geçmişe yönelik doğum paralarını da temin edebilirler.

Doğum parası yardımı tek seferlik bir yardımdır. Ancak söz konusu başlangıç olarak kabul edilen tarihten itibaren dünyaya getirilen her bebek için ayrı ayrı doğum yardımı parası alınabilir. İlgili yönetmelikte açıklanan doğum parası yardımı tutarları şu şekilde belirlenmektedir:

 • 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra ilk çocuklarını dünyaya getiren aileler 300 TL
 • 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra ikinci çocuklarını dünyaya getiren aileler 400 TL
 • 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelen üçüncü ve daha sonraki çocukların her biri için 600 TL ailelere doğum yardımı parası olarak verilir.

Bir örnek ile açıklamak gerekirse söz konusu tarihten sonra 2 çocuk dünyaya getiren bir anne ilk çocuğundan tek seferlik alacağı 300 TL’lik doğum yardım parasının ardından ikinci çocuğundan da 400 TL alacağı için toplamda 700 TL yardım desteği almaya hak kazanır. Bu yardımlarla ilgili olarak ikiz çocuklara devlet yardımı ne kadar, nasıl alınır konusunda daha detaylı bilgileri Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın halkla ilişkiler biriminden öğrenebilirsiniz.

İkiz Bebeklere 4 Yaşına Kadar Devlet Desteği

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.