İkiz Bebeklere 4 Yaşına Kadar Devlet Desteği

04.04.2020
A+
A-

2020 yılında devlet ikiz bebeklere 4 yaşına kadar desteği sağlamaktadır. İlk defa 15 Mayıs 2015’ te devlet tarafından doğum yardımı yapılmaya başlanmıştır. Doğum yardımı 2020 yılında da hala yapılmaktadır Devlet yeni dünyaya gelen çocuklar için birçok yardım düzenlemekte bunlardan bir tanesi ise ikiz, üçüz gibi çoklu doğum yapan ihtiyacı olan ailelere Muhtaç Ailelere Çoklu Doğum Yardımı adı kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı anne adaylarına doğacak çocukları için her çocuk için 150 TL yardım yapmaktadır.

İkiz Bebeklere 4 Yaşa Kadar Devlet Desteği

İkiz Bebeklere 4 Yaşa Kadar Devlet Desteği

Çocuklar doğduğu andan itibaren 4 yaşına gelene kadar her ay düzenli olarak ödeme yapılmaktadır. Devlet desteğine başvuruda bulunmak isteyenlerim ilk olarak Sağlık Bakanlığı’nın çocukluk önemi aşı takviminde bulunan aşıları yaptırmaları gerektirmektedir.

2020 yılının gelmesiyle birlikte yeni doğum yapacak annelere doğum parası, süt parası, doğum rapor parası olarak toplam 9.287 TL yardımdan faydalanabilecek. Doğum parası maaşa göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin; asgari ücretle çalışan bir anneye yapılan ödeme 9.287 TL ‘dir. Bu miktar maaşın artışıyla değişkenlik gösterebilir.

  • Doğum parası birinci çocuk için 300 TL
  • İkinci çocuk için 400 TL
  • Üçüncü çocuk için 600 TL doğum parası yardımı yapılmaktadır.

İkiz çocuğa sahip olan bireyler için ilk ve ikinci çocuklarıysa 300TL ve 400 TL olmak üzere 700TL alabilir. İlk çocuğu 15 Mayıs 2015’ ten önce doğup ikici çocuğu bu tarihten sonra dünyaya gelen çocuklar için anne 400 TL almaktadır İkiz çocuklar için devlet desteği almak isteyenler için belirli kriterler bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve mavi kart sahipleri bu yardımdan faydalanabilecek. İkiz veya üçüz doğacak çocuklar için başvuran yardım talebini anne adayları yapabilecekleri gibi yeni sistemle artık baba adayları da başvuruda bulunabilirler.

Çocuk sahibi olan ailelerin giderleri oldukça fazladır ikiz çocuğu olan aileler için ise bu durum da giderler de katlanarak artmaktadır. Devlet yaptıkları yardımlarla ebeveynlerin yükünü hafifletmeyi amaçlamıştır.

İkiz Çocuklara 4 Yaşa Kadar Doğum Parası Yardımı

  • Muhtaç Ailelere Çoklu Doğum Yardım ücretini almak isteyen aileler yaşadığı ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüğüne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüğünde verilen formu eksik olmadan doldurmaları ve istenen evrakları da yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüğünün istediği evraklar Anneye ait kimlik bilgisi (annenin kimliği yoksa babanın kimliği de kabul edilmektedir) Çocuklara ait kimlik belgesi (eğer çocuklara ait kimlikler çıkartılmamış ise doğum belgesi yeterli olur) ve Doğum belgesi (Hastanenin sisteminden alınabilir) gereklidir.
  • Dünyaya gelen çoğul çocuklar için devlet 0 ile 2 yaş arasındaki bebeklere yardım ödeneğini ödemektedir. 2 yaşını aşmış çocukların aileleri devletin verdiği yardım ödeneğinden yararlanamamaktadır.
  • Devlet desteği olan bu düzenlemede yardım desteği sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmektedir.
  • İkiz çocuklar doğum parası yardımında her iki ebeveynin de Türk vatandaşı olması durumunda ödeme anneye, anne Türk vatandaşı değil ise yardım ödemesi babaya yapılır.

Bebeklerin bez ve mama masrafları ay sonunda yüksek bir rakama ulaşabiliyor. Devlet ise ailenin omuzlarındaki yükü hafifletmek ve dünyaya gelen bebekleri daha iyi şartlar altında sağlıklı büyüyebilmesi için destek sağlamaktadır. İkiz bebek her ay düzenli olarak 4 yaşına gelinceye kadar 300 TL devlet yardımda bulunmaktadır.

Üçüz ve Dördüz bebekler için bu yardım miktarı katlanarak artmaktadır. Her bebek adına 150 TL yardımda bulunmaktadır.

İkiz Bebek Doğum Yardımı

İkiz Bebek Doğum Yardımı

İkiz Bebek Doğum Yardımı

2020 İkiz bebek doğum yardımı aylık olarak her çocuk için 150 TL para yardımında bulunmaktadır. İkiz bebek ailelerine yapılacak olan bu yardım SMS ile ailelere bilgilendirilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüğüne başvuran aileler başvuru sonuçlarını müdürlüğe ulaştırdıkları telefon numaralarına SMS gönderilmektedir.

Gelen SMS ardından aile bireyleri ikiz bebek yardım ücretini alabilirler. İkiz bebek yardım ödeneği bakanlığın anlaşmalı olduğu bakalar ile ödenip ücret PTT şubelerinden yatırılır.

Yardım ücretleri anne veya baba adına yatırılır, yardım ücretini almak isteyen ebeveynler kimlik belgesi ile ilgili banka şubesine veya PTT şubesine giderek ücreti tahsil edebilirler. Vatandaşlara yardım olarak verilen ikizi çocuk yardım parası geri ödemesiz olarak verilmektedir. Ayrıca devlet ikiz çocuk yardım parasının yanı sıra;

Bu yazımızda ikiz bebeklere 4 yaşına kadar SGK ikiz çocuklara devlet desteği hakkında bilgiler yazdık, Devlet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüğüne başvuruda bulunan her aileyi değerlendirme kapsamına alıp yardımı muhtaç ailelere Muhtaç Ailelere Çoklu Doğum Yardımı ödeneği sağlamaktadır. Bu konu hakkında aklınıza takılan soruları ve fikirlerinizi yorum kısmına yazarak belirtebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.