İhtiyacı Olanlara Yardım Yapan Dernekler Nelerdir?

08.07.2020

İhtiyacı olanlara yardım yapan dernekler nelerdir? Zor durumda olanlara maddi yardım yapan dernek, kuruluş ve vakıf sayısı oldukça fazladır. Birçoğu devlet destekli olmakla birlikte, her yıl bu kurumlar aracılığıyla milyonlarca ihtiyaç sahibine yardım yapılmaktadır. Fakir ve muhtaçlara yardımcı olan dernekler hakkında kafanıza takılan her soruya cevap vermeye çalışacağız.

2020 yılı itibariyle dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.219₺ olarak belirlenmiştir. Bu ve bunun altındaki tutarlarda geliri olan aileler fakir ve yoksul statüsüne girer. Günümüzde hizmet veren dernek, vakıf ve sosyal destek timleri de bu ailelere yönelik çalışmalar yapmaktadır.

İhtiyacı Olanlara Yardım Veren Dernekler Neye Bakar? Şartlar Nelerdir?

Sosyal Yardımlaşma Vakıfları gibi hizmet veren tüm özel ve devlet destekli dernekler, öncelikli olarak kişinin gelir düzeyine bakmaktadır. Hiç geliri olmayan ya da sadece devlet yardımlarıyla geçinen kişiler yardım verenlerin öncelikli hedefidir. Kamu gibi düzenli istihdam ve gelir sağlayan alanlarda çalışanlara dernek yardımı verilmez.

ihtiyaç sahiplerine yardım yapanlar

Yoksullara yardımcı olan dernekler ikincil olarak hane halkının yani ev halkının durumuna bakmaktadır. Evdeki kişilerin çalışabilirlik durumu ve sahip oldukları sosyal güvenceler bir bütün olarak ele alınır. Yani birinci derece yakınlarınız arasında maddi durumu ve sosyal güvencesi iyi olan birisi varsa yardım veren dernekler size yardımcı olmayacaktır.

vakıflar

Ek olarak sosyal yardım almak isteyen kişinin çalışma olanaklarını reddetmemiş olması gerekir. Yani çalışabilecek durumda olan ancak kendince bulduğu sebeplerden dolayı çalışmayanlara dernekler yardımcı olmaz. Maddi yardım veren vakıflar çalışamayacak durumda olan vatandaşlara öncelik tanımaktadır.

İhtiyaç sahiplerine destek olan kuruluşlar son olarak çocuklara ve engellilere öncelik tanımaktadır. Gelin size bunca bilgiye sahip olmama neden olan hikayemden bahsedeyim.

Durumu Olmayanlara Maddi Yardım Yapan Derneklere Nasıl Başvuru Yapılır?

Bir dönem işsiz kaldığım için  çok ciddi maddi sıkıntılar yaşadım. Bu süreçte işsizlere yardım eden kurum ve kuruluşlar imdadıma koştu diyebilirim. İşsiz olduğumu beyan ederek İstanbul merkezli iki yardımsever dernekten sosyal yardım alma hakkı kazandım. Kendimi tekrar toplayana kadar bu yardımlarla idare ettim. Derneklere yardım başvurusu yapmak için tek yaptığım şey kimliğimle birlikte şubelerine gitmekti. Eğer derdinizi doğru şekilde anlatırsanız tüm kurumların size yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

hayırsever dernekler

Dernek yardımı almak için yapmanız gerekenler gördüğünüz gibi çok kolay. Şimdi sizlerle durumu kötü olanlara yardımcı olan derneklerin listesini paylaşacağız.

Nakdi Yardım Yapan Dernek ve Vakıflar

Sosyal Yardımlaşma Vakfı (SYDV): SYDV devlet destekli bir yardım kuruluşudur. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından organizasyonlar yönetilmektedir. Nakit para yardımı, okul yardımı, kırtasiye desteği, bez parası yardımı, yakacak desteği gibi birçok temel ihtiyacınız için bu köklü kuruma başvuru yapabilirsiniz.

Deniz Feneri Derneği: Özellikle yetimlere yardım eden kurum ve kuruluşlar arasında başı çeken Deniz Feneri, yaklaşan kurban bayramında binlerce haneye destek olacak naçizane kurumlardan biridir. Web sayfalarındaki iletişim sekmesinden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

deniz feneri derneği

Türkiye Yardımseverler Derneği: Öğrencilere yardım eden ve onlara karşılıksız düzenli burs veren bir diğer dernekle devam ediyoruz. Yardımseverler derneği birçok alanda köklü destekler sağlıyor. İnternet sitelerinden şubelerinin  adreslerini öğrenip yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Yardımeli Uluslararası İnsani Yardım Derneği: Özellikle gıda ve insani yardım arayan vatandaşlarımızın başvurabileceği, ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında hizmet veren Yardımeli İnsanı Yardım Derneği; katılımcılarının sağladığı bağışlarla ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor.

fakirlere yardımcı olan kuruluşlar

Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü: Yine devlet tarafından teşvik edilen ve desteklenen derneklerin bulunduğu bu kurum, her yıl milyonlarca insana yardım eli uzatmaktadır. Eski adı Dernekler Dairesi Başkanlığı olan bu kuruma internetten ulaşabilir ve kendisine bağlı derneklerden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Ankara, İstanbul, Bursa ve Diğer İllerde Bulunan Yerel Dernekler: İhtiyacı olanlara yardım yapan derneklerin adları arasında daha fazlasını da sayabiliriz. Her ilde bulunan yerel yardım derneklerini araştırmanızı öneriyoruz. Bu küçük çaplı STK’ler vatandaşlara büyük katkılar sağlamaktadır. Google’da ilin ismiyle birlikte “yardım derneği” yazarak arattığınızda ilinizde bulunan sosyal yardım vakıflarına ulaşabilirsiniz.

İHH İnsani Yardım Vakfı: Çocuklara, engellilere ve fakirlere yardım veren dernekler arasında yer alan İHH, her yıl özellikle kurban bayramlarında 100’e yakın ülkeye ulaşmaktadır ve yoksullara yardım dağıtımı yapmaktadır. Binlerce bağışçısı bulunan derneğe internet sitesi aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Yardımsever Vakıf, Kuruluş ve Derneklerin Verdiği Yardımlar Nelerdir?

 • Bez, mama, bebek ve çocuklar için giyecek yardımları
 • Gıda, erzak ve temel temizlik ürünü yardımları
 • Yetişkinler için kıyafet yardımları
 • Okul çağındaki çocuklar için kırtasiye yardımları
 • Hali hazırda ilkokul, ortaokul veya daha üst düzeyde eğitim görenler için burs destekleri
 • İhtiyaç sahipleri için eşya yardımı
 • Evi kötü olanlara ev bakım ve tadilat yardımı
 • Yeni doğum yapan annelere yönelik süt ve doğum parası yardımı
 • Köy okulları için kitap ve temel ihtiyaç yardımları
 • Hayvan barınakları için mama ve sağlık yardımları
 • İhtiyaç sahiplerine ücretsiz sağlık yardımları

Zor Durumdakilere Yardım Eden Hayırsever Ünlü Kişiler

Haluk Levent: Sosyal medyadaki duyarlı tavırlarıyla son yılların en çok konuşulan isimlerinden olan Haluk Levent, bugüne kadar birçok insanın hayatına dokundu. Ciddi sorunlarınızı sosyal medyadan kendisine ileterek şansınızı deneyebilirsiniz. Kendisinin zor durumda olan birini gördüğünde yardım elini uzatmaktan çekinmeyeceğinden eminiz.

haluk levent yardımları

CZN Burak: Yine sosyal medyanın bizlerle tanıştırdığı bu genç isim, İstanbul ve çevre illerdeki birçok ihtiyaç sahibine karşılıksız yardımlar vermektedir. Sosyal medya hesaplarına gerçekten ihtiyacınız varsa ulaşarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

hayırsever kişiler

Esra Erol: İhtiyaç sahiplerine yardım eden ve maddi yardım veren bir diğer kıymetli isim de ünlü televizyon programcısı Esra Erol’dur. Hayırsever iş adamları ile işbirliği yaparak binlerce insanın hayatına dokunmayı başaran bu isim, birçok kişiyi dar boğazdan kurtarmıştır.

esra erol yardımları

 

YORUMLAR
 1. Abdullah yılmaz dedi ki:

  maddi ve manevi yardıma ihtiyacım var lütfen yardım edermisiniz

  1. bayfinans dedi ki:

   Merhaba Abdullah bey,
   Öncelikle yaşadığınız sıkıntılardan dolayı sizlere sabır diliyoruz. Devlet, sizler gibi yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlara birçok farklı yarım vermektedir. Devlet yardımlarından faydalanmak için en yakın sosyal yardımlaşma derneğine başvurabilirsiniz.