İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

24.03.2020

İhtiyaç kredisi için yapılan dosya masrafının nasıl geri alınacağı son zamanlarda daha çok sorulmaya başlandı. Çünkü eskiden bankaların ihtiyaç kredisi için çeşitli masraflar adına ücret talebi olmaktaydı. Artık bu masrafların iadesini talep edebilme hakkına sahipsiniz.

Hepimizin zaman zaman konut, taşıt veya ihtiyaç kredisi için bankaya başvurmak istemişizdir ancak dosya masrafları, çektiğimiz kredinin yanında çok büyük bir meblağ olmasa da gözümüzü korkutmakta, aklımızda soru işaretleri bırakmaktadır.

Günümüzde ise 2014 yılında çıkan tüketicinin korunması hakkındaki kanun ile kredi kullanan kişiden alınan masrafların bazıları Haksız Şart grubuna girerek bu masrafların iadesi gerçekleştirilmektedir. İstediğiniz takdirde bu masrafların iadesini talep edebilirsiniz. Peki bunun için gereken şartlar ve başvurulacak yerler nelerdir?

İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Kredi Dosya Masrafı İadesi İçin Gerekli Evraklar

İlk olarak kredi çektiğiniz bankadan kredi dosya masrafını gösteren bir belge almanız gerekmektedir.

Bu belge yaptığınız ödemeyi gösteren bir ödeme planı veya dekont olarak olabilmektedir.

Bazı bankalar bu belgeyi müşteri hizmetlerinden veya şubeden talep etmeniz halinde ücretli olarak vermektedir.

Bu ücret dosya masrafının yanında cüzi bir miktardır. Sizden istenilen bu ücreti ödedikten sonra iadesini isteme hakkına sahipsiniz.

Kredi Dosya Masrafı İadesi Başvurulacak Yerler ve İade Süreci

Kredi tahsis ücreti olarak da bilinen dosya masrafı iade talebi için, eğer bankadan aldığınız kredi dosya masrafını gösteren belgedeki tutar, 3000 TL’den az ise ikametgahınızın bulunduğu ilçenin kaymakamlığındaki Tüketici Hakem Heyetine başvurmanız gerekmektedir.

Eğer belgedeki tutar 3000 TL’den fazla ise Tüketici Mahkemelerine başvurarak iade talebinde bulunabilirsiniz. Başvuru sonuçları genelde 1 ile 6 ay içerisinde heyet tarafından tebliğ edilmektedir.

Tüketici hakem heyeti, mahkemelerin yükünü azaltmak, sorunlara daha hızlı çözüm bulabilmek amacıyla kurulan heyetlerdir. Tüketici hakem heyeti tarafından verilen karara karşı yapılacak olan itirazlar, Tüketici Mahkemesinde değerlendirilmektedir.

Son kararın verildiği Tüketici Mahkemesinin kararı kesinlik hükmündedir.

Bireysel Müşteri Hakem Heyeti için başvuru formuna e-devlet sistemindeki hizmetler sekmesinden de ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden yapılan bu başvuruya geri dönüş, daha önceden sistemde kayıtlı olan e-posta üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden olumlu ya da olumsuz sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Başvurunuzu Tüketici Hakem Heyetlerine yaptığınız taktirde sizden hiçbir ücret talep edilmeyecektir fakat Tüketici Mahkemelerine başvurduğunuz takdirde gider masrafları davayı kazandığınızda karşı taraftan talep edilir.

Eğer banka Tüketici Mahkemesine itirazda bulunur, banka haklı görülürse o zaman mahkeme masrafları tüketiciden alınır. Fakat büyük ihtimalle bankaların aldığı dosya masrafının yasal bir dayanağı olmadığı için iade talebiniz olumlu sonuçlanacaktır.

İlgili bankanın geri ödeme yapmaması halinde mahkeme kararı ile birlikte icraya müracaat etmeniz yeterlidir. Yapılan icra takibinden sonra bankaya 7 gün içinde gerçekleştirmesi gereken bir ödeme emri bildirilecektir. Bu süre zarfında masraf iadesi yapılmaması durumunda haciz işlemleri başlatılmaktadır.

Yasal olarak alınabilecek dosya masrafı çekilen bireysel kredi tutarının en fazla binde 5 oranı kadardır. Ayrıca geçmiş zamanlara yönelik son 10 yılda ödemiş olduğunuz tüm dosya masrafları zaman aşımına uğramamış sayılmaktadır. Bu masrafların da iade talebinde bulunabilme hakkına sahipsiniz.

Dosya Masrafı Neleri Kapsamaktadır?

Dosya masrafının kapsamı bankadan bankaya değişse de faiz ve kâr payı dışında kalan bankanın kendi için aldığı tüm masrafları kapsar, şeklinde belirlenmiştir.

Ekspertiz ücreti, sigortalar, ipotek ücreti gibi masraflar direkt olarak bankalar tarafından alınmadığı için dosya masrafı içerisine dâhil edilmemektedir. Ancak bu masraflara dahil edilen, bankanın kasasına giren komisyon kısmını dosya masrafları içerisinde iadesini talep etme hakkına sahipsiniz.

İhtiyaç kredisi dosya masraflarını nasıl geri alabileceğiniz hakkında başvuru koşullarınızı, bu konudaki haklarınızı ve yapmanız gerekenleri bu yazımızda inceledik. Sormak istediklerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.