İcralık Emekli Kredi Çekebilir Mi? Emeklilere Özel Kredi

07.04.2020

İcralık emekli kredi çekebilir mi? ya da hacizlik oldum kredi çıkar mı? bu soruları sizinle birlikte binlerce emekli daha soruyor. Aslında doğrusunu söylemek gerekirse kısa süre öncesine kadar bende soruyordum. Yakın bir zaman dilimine kadar hacizlik, icralık, takiplik ya da kara listede olanlar kredi çekemiyordu. Ancak geçtiğimiz yıllarda hayatımıza giren emekli maaşı taşıma yöntemi ile birlikte icralık olan emeklilerinde kredi çekmesine imkan tanındı. 

İcralık, hacizlik olan emeklilerin maaş taşıma kampanyaları ile birlikte faydalanabileceği yeni ihtiyaç kredisi kampanyalarının tamamında en önemli nokta maaşın diğer banka ya da aracı kuruma geçmiş olmasıdır. Yani maaşınızı Ziraat Bankası’ndan alıyordunuz. Kredi çekebilmek için Vakıfbank’a taşıdınız. Bu durumda 30 gün beklemeli bir sonraki maaşınızı aldıktan sonra kredi başvurusu yapmalısınız. 

İcralık Emekli Kredi Çekebilir Mi?

İcralık emekliye kredi veren bankalar

İcralık Emekliye Kredi Veren Bankalar

İcralık emekliye kredi veren bankalar için icralık durumundan daha önemlisi borcun kapatılmış olmasıdır. Şimdi diyeceksiniz ki borcum olmasa zaten kredi çekerim… Olay aslında hiçte öyle değil. Bankalarda kullanılan sistemler yapay zeka ağırlıklı yazılımsal kodlardan oluşan ve belli başlı kriterleri olan sistemlerdir. Kaç gün ya da kaç hafta onca icralık olduğunuzun bu sistemler için bir önemi yoktur. 

Kredi başvurunuz sisteme girildiğinde eğer adınıza bir borç ya da haciz yok ise kredinizi otomatik olarak onaylayacaktır. Buradaki önceliğiniz çevrenizdeki aile bireylerinden ya da akrabalarınızdan hacizlik olan borç rakamınız kadar borç toplamak yani borcu borç ile kapatmaktır.

Yapılacak borç kapatma işlemi sonucunda banka siciliniz temiz olacak ve maaşınızın neredeyse 30, 40 katına kadar kredi alabileceksiniz. Akraba ya da eş dosttan borç para alma durumunuz bulunmuyorsa, senetle para veren yerler yazımıza bir göz atmanızı öneririm.

PTT İcralık Emeklilere Kredi

Maaşını PTT’den alan emekliler icralık durumda olmalarına rağmen kredi alabilirler. Burada dikkat etmeniz gereken, maaş taşıma işlemini nasıl yapacağınızdır. Yani icralık, hacizlik durumdayken maaşınızı PTT’den alıyorsanız, kesinlikle maaşınızı Ziraat Bankası ya da Vakıfbank’a taşımalısınız. 

Hacize konu olan borçlarınızı ödeseniz dahi maaşınızı zaten aldığınız bankadan kredi başvurusu yaparsanız, alabileceğiniz kredi tutarı maaşınızın 20 katı civarındadır. Bu durumda elinize daha az para geçmekte, eşinizden dostunuzdan aldığınız borçları dahi ödeyememe imkanı doğmaktadır. 

Maaşınızı Ziraat Bankası ya da diğer bankalardan alıyorsanız, bu durumda icralık borcunuzu kapattıktan sonra maaşınızı PTT’ye taşıyabilir ve maaşınızın 30, 40 katına kadar kredi alabilirsiniz. PTT icralık emeklilere kredi verme işlemini 4 banka üzerinden gerçekleştirir. Kredi başvurunuz sırasında PTT personeline tüm bankalara başvuru yapmasını söylerseniz, daha fazla bankadan kredi alma şansınız artacaktır. 

Ziraat Bankası İcralık Emeklilere Kredi

Ziraat Bankası icralık emeklilere kredi veren, özellikle borç kapatma kredisi kullanmak isteyen emeklilere büyük kolaylık sağlayan bankalardan biridir. Borç rakamınız yani borcunuzun ne kadar olduğunu önemsemeyen Ziraat Bankası, maaşını taşımak isteyen tüm emeklilere farklı kolaylıklar sağlamaktadır. 

Düşük faiz oranı ile emeklilere özel kredi seçeneği sunan Ziraat Bankası’ndan kredi çekmeniz için altın kural, borcunuzun kapanmış olması gerekliliğidir. İcralık emekliye kredi veren Ziraat Bankası, maaşın 50 katına kadar kredi verme imkanına sahiptir. Emekli değilseniz ancak icralıksanız kredi almak için icralık olanlara kredi veren bankalar listemize göz atabilirsiniz.

Emekli maaşınızı Ziraat Bankası dışında bir kurumdan alıyorsanız, icralık olan borçlarınızı kapatıp maaşınızı Ziraat Bankası’na taşıyabilirsiniz. Maaş taşıma işleminin ardından yapacağınız ihtiyaç kredi başvuruları olumlu sonuçlanmaktadır. Genellikle aynı gün içerisinde sonuçlanan başvurular icralık olan emekliye aynı gün içerisinde kredi imkanı sunmaktadır.

İcralık Olan Emekliler Nasıl Para Bulabilir?

İcralık olan emekliler borçlarını kapatmak, kredi çekmek için para arayışında bulunabilir. Çoğu zaman eşimizden dostumuzdan para almak yerine bankalardan kredi çekmek, tefecilere düşmek daha cazip gibi görünmektedir. Tefecilere bulaşmak aslına bakılırsa bankalara bulaşmaktan daha kötüdür. 

Kredi ile telefon almak, borç para bulmak için ilk yönteminiz olabilir. Vatan computer ya da Media Markt kredi ile elektronik cihaz alabilir, sonrasında bu cihazları internetten ya da bir telefoncuya satarak nakit para elde edebilirsiniz. Burada bir faiz ödeme yüküne katlanmış aslında yeni bir kredi çekmiş olacaksınız. 

Elektronik cihaz almak için kredi kullanabileceğiniz bankaların personelleri genellikle bu teknoloji mağazalarında bulunmaktadır. Mağazaya gittiğinizde direkt olarak kredi başvurusu yapabilirsiniz. 

Halkbank İcralık Borcu Olan Emeklilere Kredi 

Halkbank icralık, hacizlik olan ya da idari takibe düşmüş olan emeklilere kredi veren bir diğer kamu bankasıdır. Halk Bank’tan ihtiyaç kredisi almak için Ziraat Bankası’nda olduğu gibi güncel bir hacizlik borcunuzun bulunmaması gereklidir. Hacizlik ya da gecikmede olan bir kredi ya da kredi kartı taksitiniz varsa öncelikle bu borcu ödemelisiniz. 

İcralık olan emeklilere özel ihtiyaç kredisi faiz oranı oldukça düşüktür. Maaşını Halkbank’a getiren emeklilere özel olarak verilen kredilerden biri olan borç kapatma kredisi ile diğer bankalara olan tüm borçlarınızı kapatabilirsiniz. 

Maaşınızı Halkbank’a taşımak için tek yapmanız gereken size en yakın Halkbank şubesine uğramak, hesabınızı açtırmaktır. Yapacağınız başvurunun ardından eğer eski bankanızda bir taahhütünüz bulunmuyor ise maaşınız Halkbank’a taşınmış olacaktır.

Maaş taşıma işleminizin ardından maaşınızın 30 katına kadar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Halkbank’a yapılan kredi başvuruları genellikle aynı gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.