ANASAYFA / Ekonomi / Hurda Araç Teşviki Yıl Sonunda Sona Eriyor!
devlet hurda araç teşviki

Hurda Araç Teşviki Yıl Sonunda Sona Eriyor!

Hurda araba teşvik yasası kapsamında aracı hurdaya ayrılanlara devlet desteği veriliyor. Hurda araç teşviki uygulaması bu yılın son günü itibariyle bitecek. Hurda araç teşviki almak için son tarih 2019 yılının Aralık sonu olarak belirtildi.

31 Aralık 2019’dan sonra hurda araç desteği alınamayacak. Yıl sonunda sona eren hurda araba ödemesi, 15.000₺’ye kadar çıkabiliyor. Hurdayı satarak yeni araba almak isteyenler bu indirimden faydalanabiliyor.

Peki devlet hurda araç teşviki nasıl alınır? Hurda teşviki almak için araç yaşı ne kadar olmalı?

Hurda araç teşviki son tarih gitgide yaklaşıyor. Hurda araç teşviki 31 Aralık 2019 tarihinde son bulacak. Bundan sonra tekrar teşvik verilip verilmeyeceği ise bilinmiyor. Hurda teşviki ile araba yenilemek isteyenlerin acele etmesi gerekiyor.

Hurda Araç Teşviki Alma Şartları

Hurda Araç Teşviki İçin Araç Yaşı Kaç Olmalı? 

Bir aracın hurda niteliği taşıyabilmesi için 16 yaşından büyük olması gerekmektedir. 16 yaşından küçük olan araçlar için hurda teşviki alınamaz. Aracın kullanılabilir durumda olması ve parçalarının sağlam olması durumunda fiyat artış gösterir.

  Bakan Albayrak'tan Ülke Ekonomisine Dair Önemli Açıklama!

Hurda Araç Teşviki Başvurusu Nasıl Yapılır?

16 yaşından büyük aracı olan kişiler, hurda araç başvuru formu doldurarak toplama merkezlerine gidebilirler. Bu toplanma merkezleri üzerinden başvuru yaparak hurda araç devlet desteği alabilirler. Bu indirim sonrasında sıfır araç alma hakları bulunur.

Hurda Araç Toplama Merkezi Nerede ve Başvuru Formu Nereden Alınır?

Hurda araç ÖTV indirimi fırsatından yararlanmak istiyorsanız, ilk olarak ilinizde bulunan Trafik Tescil şubelerine gitmeniz gerekir. Trafik Tescil şubesi yani Emniyet binasında memurlar size yardımcı olacaktır. Hurda araç başvuru formu için yine Emniyet’ten bilgi alabilirsiniz.

Hurda Araç Teşviki Ne Kadar?

Son hurda araçların devlet tarafından kabul edildiği şu günlerde, insanlar bu ÖTV indiriminin ne kadar olduğunu merak ediyor. Hurda araç desteği kapsamında eski araçlarına 15.000₺’ye kadar indirim hakkı tanınıyor. Bu hak ile sıfır araç alımı yapabiliyorsunuz. Hurda araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken birkaç nokta bulunuyor.

  • Aracınız çok eskiyse ve antika değeri taşıyorsa bireysel satış yapınız.
  • Devlet aracınız değerli olsa bile 15.000₺’den fazla indirim olanağı tanımaz. Araç değerinizi iyice öğreniniz.
  • Sıfır araba almak için hurda teşvikinden yararlanmak istiyorsanız, öncesinde sıfır araç satanlar ile görüşünüz.
  • Hurda araçta yasal tedbir veya icra varsa, bu araç ile hurda teşviki yasasından faydalanamazsınız.
  • Hurda araba teşviki miktarı aracın durumuna göre artıp azalabilir.
  Konut Kredisi Faiz İndirimi Yapan Bankalar Listesi Açıklandı!

Devletin hurda araç desteği vermesinin temel nedeni geri dönüşüm sağlamaktır. 1997 ve daha eski modeldeki araçları trafikten çekerek, hava kirliliğinin önlenmesi amaçlanmaktadır. En fazla hurda teşviki alan araç modelleri başlıca şunlardır:

  • Tofaş Kuş Serisi (Doğan, Kartal, Şahin)
  • Fiat Modelleri
  • Toyota Modelleri
  • Ford Modelleri
  • Mercedes Modelleri

HAKKINDA Erkan Akkuş

Güncel ekonomi ve devlet destekleri üzerine devamlı araştırmalar yapıyorum. Bu yaptığım araştırmaları da okurlarımla paylaşıyorum. İletişim : erkanakkus@bayfinans.net

ÖNERİLENLER

hamsi kilo fiyatı

Hamsi Tezgahtaki Yerini Aldı!

Yasakların kalkması ile balıkçılık sezonu başlamış oldu. Karadenizli balıkçılardan edindiğimiz bilgilere göre müşterilere sezonun ilk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir