Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

28.11.2019
A+
A-

Vadesiz hesaplardan hesap işletim ücreti almayan bankalar, tükecilerin banka tercihini olumlu yönde etkileyerek müşterilerine avantaj sağlıyor. Neredeyse tüm bankalar vadeli işlemler için hesap işletim ücreti ya da farklı isimler adı altında hesabınızdan para kesiyor.

Yıllık Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileri?

Öğrenciden ya da vadesiz hesaplardan ücret almayan bankalar, genellikle devamlı para akışı olduğu için hesap işletim ücreti almıyor. Maaş hesabından ise birçok bankanın ücret kesmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu listedeki tüm bankaları açıkladıktan sonra hesap işletim ücreti ödememek ve bazı durumlarda iade almak için neler yapmanız gerektiğini de anlatacağız.

Türkiye’de vadesiz, emekli ve öğrenci banka hesaplarından hesap işletim ücreti almayan bankalar şunlardır:

 • Yapı Kredi Bankası
 • QNB Finansbank En Para ve Katılım
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Albaraka Bankası
 • Garanti Bankası
 • HSBC Bankası
 • ING Bankası
 • Fibabanka
 • Vakıfbank Katılım
 • Burgan Bank

Hesap işletim ücreti kalktı mı? sorusunun cevabını da verelim. Yukarıdaki bankalar almasa da halen bazı bankalar senelik işletim ücreti alıyor. Yani kalkmadığını söyleyebiliriz. Halen muammalı noktalar mevcut ancak geri iade talebinde bulunmak da mümkün. Kesintileri geri almak konusunu birkaç alt başlıkta anlattık. Şimdi tek tek vadesiz hesaptan yıllık ücret kesmeyen bankaları inceleyeceğiz.

1. Yapı Kredi Bankası Hesap İşletim Ücreti Ödemeden Hesap Nasıl Açılır?

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Öğrenci belgesiyle açtırılan hesaptan hesap işletim ücreti kesilmez. Bunu öncelikle netleştirelim. Yapı Kredi, Türkiye’de öğrenciden hesap işletme ücreti almayan ilk bankalardan bir tanesi. Yapı Kredi Play öğrenci hesaplarından, SGK emekli maaş hesaplarından, çalışan maaş hesaplarından ve bazı anlaşmalı vadesiz banka hesaplarından senelik aidat kesmiyor.

2. QNB Finansbank Hesap İşletim Ücreti Olmadan Hesap Açmak

Hesap İşletim Ücreti olmayan Bankalar

En Para hesap işletim ücreti alıyor mu? sorusunu sormanın anlamı yok diyebiliriz çünkü En Para müşterilerine tamamen interaktif bir bankacılık hizmeti sunuyor. QNB Finansbank‘ta ise durum biraz farklı. Finansbank kendi vadesiz hesaplarından ücret alabiliyor ancak Katılım şubelerinin müşterilerinden senelik hesap aidatı almıyor. Aynı zamanda maaş kartından da aidat kesmiyor.

3. TEB Hesap İşletim Ücreti Olmayan Banka Hesabı

yıllık Hesap İşletim Ücreti kesmeyen Bankalar

ÜniversiTEB, okul ödemesi bulunan vadesiz hesaplar, TEB Yıldız Bankacılık hesapları ve 2 adet otomatik fatura ödeme talimatı vermiş olan tüm hesaplar Türkiye Ekonomi Bankası tarafından hesap işletim aidatından muaf tutuluyor. Öğrenciden hesap işletim aidatı kesmeyen bankalardan bir tanesi de TEB diyebiliriz.

4. Kuveyt Türk Yıllık Hesap İşletim Aidatı Olmayan Hesap

 İşletim Ücreti çekmeyen Bankalar

Ticari kartlardan ve hesaplardan hesap işletim parası kesmeyen bir banka ile daha karşınızdayız. Hesap işletim ücreti almayan bankalar listemizin en bonkör bankası Kuveyt Türk Katılım‘dır diyebiliriz. Bu banka ticari potansiyeli bulunan müşterileri için elinden gelen kolaylığı sağlıyor.

5. Albaraka Bedava Vadesiz Banka Hesabı Açtırma

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Albaraka bankası yıllık hesap işletim aidatı kesiyor mu? sorusunun cevabı çok net. Bu banka yıllık olarak hiçbir ücret kesmeden müşterilerine vadesiz hesap kullanma fırsatı sunmaktadır. Albaraka kart işletim ücreti de almadığından dolayı birçok müşteri bu bankayı öncelikli olarak tercih etmektedir.

6. Garanti BBVA Bankası Ücretsiz Banka Hesabı Açmak İçin İdeal

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar 2019

Garanti Bankası hesap işletim ücreti almayan bankalar listemizin bir diğer konuğu. Bu banka 2 otomatik fatura talimatı verenlerden, anlaşmalı maaş hesaplarından ve büyük ticari işlem hacmine sahip olan şirket hesaplarından yıllık aidat kesmiyor.

7. HSBC Yıllık Hesap İşletim Ücreti Ödememek İsteyenler İçin İdeal

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar güncel liste

HSBC birçok vadesiz hesabından hesap işletim ücreti almıyor. Bu konuda ayrıntılı bilgi sahibi olmak istiyorsanız ilgili bankanın çağrı merkezini arayabilirsiniz. Maaş alıyorsanız ya da öğrenciyseniz hesabınızdan yıllık aidat alınmayacağından emin olabilirsiniz.

8. ING Bankası Yıllık Ücret Olmayan Hesap Açtırma

kesinti yapmayan bankalar

ING bankasında da hesap işletim ücreti yok diyebiliriz. Hesap işletim ücreti kesmeyen bankalar listemizin bu kısmında ING Turuncu Hesap kampanyasına yer vereceğiz. Otomatik fatura talimatları ve düzenle ödeme garantisiyle ING bankası da bazı müşterilerinden hesap açılış ve işletme ücreti kesmemektedir.

9. Fibabanka Aidatsız Mevduat Hesabı Hizmeti Veriyor mu?

fibabanka yıllık aidat

Hesaptan yıllık işletim ücreti almayan bankalar arasında Fibabanka da bulunuyor. Bu banka müşterilerine belli mevduat sınırları sunarak, o limitin üzerindeki hesaplardan para kesintisi yapıyor. Fibabanka’nın bir diğer güzelliği ise hesap işletim ücreti kesintisi yapsa bile kaç hesabınız olursa olsun tek bir hesabınız varmış gibi işlem yapması.

10. Vakıf Katılım Hesap İşletme Ücretsiz Hesap

vakıfbank hesap işletim ücreti alıyor mu

Vakıfbank hesap işletim bedeli almayan bankalardan bir tanesi. Katılım fonuna üye olan müşterilerinden hiçbir şekilde kesinti yapmayan banka, ticari kart sahiplerine de güzel kampanyalar sunuyor. Ticaret yapıyorum ve hesap işletim ücreti olmayan banka arıyorum diyorsanız Vakıf Katılım tam size göre.

11. Burgan Bank Banka Hesabı İşletme Ücreti Olmayan Hesap

burgan bank

Yıllık hesap işletim ücreti almayan bankalar listemizin son adımında ismi pek bilinmeyen bir bankayı misafir ediyoruz. Burgan Bank birçok müşterisinden hesap işletim ücreti almıyor.

Öğrenciden Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Öğrenci hesaplarından kesinti yapılmadığını belirtmiştik. Normal maaş alan müşteri ile öğrenci hesabı arasında büyük farklılıklar oluyor. Öğrencilerden hesap işletim ücreti olmayan bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Şeker Bank
 • İş Bankası

Bu yukarıda gördüğünüz bankalar maaş alanlardan hesap işletim ücreti kesen bankalar olsalar bile, öğrenci hesaplarından ve emekli maaşı alanlardan yıllık aidat almıyorlar. Üniversite öğrencisiyseniz ve banka hesabı açtırmak istiyorsanız, en uygun bankalar bu dördüdür diyebiliriz. Hesap işletim ücretsiz banka hesabı başvurusu için öğrenci belgeniz ve kimliğiniz ile banka şubesine gidebilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti, Yıllık Hizmet Bedeli ve Hesap Bakım Ücreti Farkları

12 aylık hesap işletim ücreti çekmeyen bankalar listemizde bir de yıllardır süren bir kafa karışıklığına son vermek istiyoruz. Hesap işletim ücret, yıllık hizmet bedeli ve hesap bakım ücreti tamamen farklı şeylerdir. Dilerseniz bu 3 kavramın ne anlama geldiğini anlatalım.

Hesap İşletim Ücreti Nedir? Yılda Kaç Kez Alınır? 

Banka giderlerinin karşılanabilmesi için müşterinin vadesiz hesabından çekilen paradır. Kredi kartından çekilmez. Bazı bankalar bunu yılda 4 kez bazıları da sadece bir kez almaktadır. Bu taksite benzetilebilir. Bankalar hesap işletme bedelini tek seferde değil de birkaç parçada alır.

Banka Yıllık Hizmet Bedeli Nedir? Ne Kadardır?

Yıllık hizmet beledi her senenin başında müşterinin vadesiz hesabından tahsil edilen ücrettir. Bunu hesap işletim ücretinin yıllık olan versiyonu olarak düşünebilirsiniz.

Hesap Bakım Ücreti Nedir? Neden Kesilir? 

Hesap bakım ücreti bankanızdan bağımsız olarak alınan bir hizmet bedelidir. Bu ücreti Merkezi Kayıt Kuruluşu alabilir. Şikayet ve iade talebi için ilgili kuruma müracaat etmeniz gerekmektedir.

Bankalar Geçmiş Hesap İşletim Ücreti İadesi Yapar mı? Geri Ödeme Nasıl Alınır?

Hesap işletim ücreti nasıl geri iade alınır? sorusuna oldukça net bir cevap vereceğiz. İşletim ücretinin iadesi elbette mümkün. Son çıkan haberlere göre vatandaşlar doğru şekilde iade başvurusu yaptıkları takdirde, bankalardan son 10 yılın kesintilerini alabiliyorlar. Hesap işletim ücreti iadesi almak için tek yapmanız gereken bir dilekçe yazmak.

para iadesi alma

Bankalardan geçmiş kesintileri geri almak için başvuru yapmanız gerekiyor. Durumunuzu anlatan bir para iade dilekçesi yazarak, bankanızın herhangi bir şubesine başvuru yapabilirsiniz. Bu süreçte bankalar sizlerin başvurusunu geri çevirebilir. Bu durumda ne yapmanız gerektiğini anlatmadan evvel, sizlere bankadan geçmişe dönük hesap işletim ücreti iadesi almak için yapabileceğiniz diğer başvuru çeşitlerini sıralamak istiyorum. Bankada kalan yıllık işletim ücreti geri alma yöntemleri:

 • İhtarname çekebilirsiniz.
 • İadeli taahhüt talebinde bulunabilirsiniz.

Baktınız hiçbir şekilde banka geri ödeme yapmıyor, bu durumda hemen tüketici hakem heyetlerine başvurmanız gerekiyor. Hesap işletim ücreti almayan bankalar genellikle tüketici hakem heyetine erişen başvuruları anında kabul ediyor ve iade edilen para ilgili bankadaki vadesiz hesabınıza yatırılıyor.

Öğrenciden Kesilen Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Öğrenciler bu noktada çok daha kolay bir prosedüre tabi tutuluyor. Öğrencilik bitmeden öğrenci hesabınızın olduğu bankaya giderek ekinde öğrenci belgesi olan bir dilekçe sunmanız yeterli. KYK kredi ve PYBS burs kartlarından kesilen hesap işletim bedelleri bu şekilde iade alınabiliyor.

Yıllık Hesap İşletim Ücreti Ödememek İçin Yapılması Gerekenler

 • Bankada hesap açtırırken dikkatli olmak, bu ücreti ödememenin en garanti yolu. Bankalarda vadesiz hesap açtırırken mutlaka hesabın size yansıtılacak olan işlem bedellerini öğrenin.
 • Bankanızla iletişime geçin ve yıllık hesap işletim ücreti kesilmemesi için şartları öğrenin. Bazı bankalar 2 otomatik fatura ödeme talimatını şart koşmaktadır.
 • Bankanın kesinti yapmaması için yapılması gerekenler arasında gereksiz hesapların kapatılması da yer alıyor. Kullanmadığınız yani boşta duran kartları ve hesapları kapattırarak ücret yaptırımlarından kurtulabilirsiniz.

Yıllık Hesap İşletim Ücreti Alan Bankalar ve Kesinti Tutarları

Meraklıları için bankaların hesap işletim ücretleri ne kadar? sorusuna da cevap vereceğiz. Özel durumlar haricinde bazı bankaların belli başlı vadesiz hesaplardan aldıkları yıllık işletim kesintileri şu şekilde:

 • Ziraat Bankası / Mevduat Müşterisinden (Maaş alan, fatura ödeyen hariç) / Yıllık 3 x 7.5 USD
 • İş Bankası / Maaş almayan, fatura talimatı vermeyen müşterilerden / Yıllık 2 x 54₺
 • ING Bank / Fatura ödemeyen ve maaş hesabı olmayandan / Yıllık 10.5₺

Hesap işletim ücreti tutarları 10₺’den 180₺’ye kadar çıkabiliyor. Burada bankanın koyduğu kurallar ve hesap sahibinin yaptığı işlemler büyük önem arz ediyor.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.