Hemşirelik Okumak Mantıklı Mı? Hemşirelik Okuyanlar Ne Diyor?

27.10.2020
A+
A-

Hemşirelik okumak mantıklı mı? Hemşirelik mezunları bu bölümü öneriyor mu? Atamalar nasıl? Herkese selamlar. Hemşirelik mesleğine ilk adımı atmadan önce kafanızda dolaşan karmaşık soruları cevaplamaya geldim. Ben şu anda bir devlet hastanesinde hemşire unvanıyla görev yapmaktayım. Okulu bitirir bitirmez hemen KPSS’ye hazırlandım ve nasipte varmış hemen de atandım. Sizlere hemşirelik okuyan birisi olarak çok detay bilgiler ileteceğim. Hemşirelik okumak zor mu? sorusundan tutun da maaş durumuna varıncaya kadar atamalara da değinerek oldukça uzun bir yolculuğa çıkacağız. Hatta bölümler arasında karşılaştırma da yapacağız. Sıkı tutunun geleceğin hemşire adayları! ??‍⚕️??‍⚕️

hemşirelik okumak

Ben küçükken ufak bir sağlık ocağının yanında oturuyorduk. Oradaki genç hemşirelerin yaptıkları iş beni çok şaşırtıyordu. Bu nedenle daha çok küçük yaşlardan beri mesleğimi hayal ediyordum. Liseden sonra girdiğim üniversite sınavında Aksaray Üniversitesi Hemşirelik Fakültesini kazandım ve ardından da Kırıkkale’ye atandım. Benin çalışan olarak tek ve önemli bir yorumum var. Bu mesleği sevmeden asla yapamazsınız. İnsan bakımı sanıldığı kadar kolay ve zahmetsiz bir iş değildir. Hele ki zaten mesleğin içinde kitaplarda anlatılmayan çok fazla zorluk bulunuyor. Ne olur mesleğinizi severek bu yola çıkın. Aksi takdirde meslek hayatınız boyunca çevrenize ve kendinize büyük zararlar verirsiniz. ?

Hemşirelik Okunur Mu?

Hemşirelik bölümü ilgili detaylı bilgi vermeden kendi yorumumu sürdürmek istiyorum. Garanti iş istiyorum ve önceliğim devlete atanmak diyorsanız hemşirelik sizin çok pek uygun olacaktır. Günümüzde insanların baş belası haline gelen salgın nedeniyle ne yazık ki sağlık çalışanı ihtiyacı bir hayli arttı. Bu insanoğlu için olumsuz olsa da gelecekte sağlıkçı olacaklar için de büyük bir avantaj gibi görünüyor. Bu nedenle gerek özelde gerekse de devlette hemşire alımı bitmiyor. Salgın olmadığı zamanlarda da durum böyleydi. Salgın sadece bu ihtiyacı mecbur kılarak daha üst düzeye taşıdı.

hemşirelik okunur mu

Bazı senelerde en düşük hemşirelik atama puanı 68’lere kadar düşüyor. Mezun sayısına bakınca birkaç sene daha bu alımların bu şekilde ilerleyeceğini tahmin ediyorum. Uzak gelecekte atanmak için gereken en düşük puan 68 değil de 70 olabilir. Bu da aman aman bir puan değil. KPSS’ye ön hazırlık yapan herkes bu puanı rahatlıkla alabilir. Bu nedenle devlette hemşire olarak çalışmak için kafanızda herhangi bir soru işareti olmasın. Kaldı ki özel sektörde de sizleri birçok iş fırsatı bekliyor. Tüm özel hastaneler hemşireler için iş ilanları açıyor. Her ne kadar özel hastanede hemşire maaşları devlete göre daha düşük olsa da hiç yoktan iyi bir istihdam kapısı olarak değerlendiriliyor.

Hemşirelik okunur mu, okunur! Bence seven herkes bu mesleği tercih edebilir. Gelecekte maaş ve istihdam açısından herhangi bir sakınca görmüyorum. Sadece okul bittikten sonra KPSS hazırlığı için azimli olmanız gerekiyor. Hemşirelik kazanmayı başaran bir öğrenci de bu aşamayı geçecektir diye tahmin ediyorum.

Hemşire Maaşları

Devlette Kadrolu/Sözleşmeli Hemşire Maaşı

devlet hastanesi

Yeni atanmış hemşire maaşı 4.500₺ civarlarında hesaplanır. Kıdem alan hemşirelerin devletteki maaşı ise 5.400₺ seviyelerine kadar çıkmaktadır. Bunun yanında hemşirelere döner sermaye gibi ek ödemeler de yapılmaktadır. Gece nöbetine kalanlara ve özel kliniklerde çalışanlara da ek ödemeler yansıtılmaktadır. Sözleşmeli ya da üniversite hastanesi personeli olan hemşirelerin maaşları ise bir tık aşağıda olabilir. Bunun yanında sözleşmeli personelin özlük hakları da nispeten sorunludur.

Özel Hastane Hemşire Maaşları

özel hastane

Özelde hemşire maaşları çok değişken olabiliyor. Buna ek olarak özel hastanede çalışan hemşireye ödenen maaşla devlet memuru olan hemşireye ödenen maaş arasında büyük farklar olabiliyor. İlçelerdeki küçük hastanelerde ve kliniklerde hemşirelere asgari ücret ödeniyor. Elbette Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde işleyen, gelişmiş hastanelerde ise 4.500₺ civarında net maaş ödemesi yapılabiliyor. Benim size tavsiyem mutlaka devlete geçmeniz yönünde olacaktır. Kafanız daha rahat edecektir. ??

Hemşirelik Okumak Zor Mu? Hemşirelik Dersleri Nelerdir?

hemşirelik dersleri

Nedendir bilinmez hemşirelik tercih etmek isteyen öğrencilerin büyük bir çoğunluğu bu bölümü okumanın çok ama çok zor olduğunu düşünüyor. Bir Tıp okumak kadar zor olduğunu asla söyleyemeyiz. Evet, bazı dönemlerde alacağınız bazı derslerde çok zorlanacaksınız ama öteki türlü köklü bir problem yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Hemşirelik okuyan öğrencilerin yüzde doksan dördü sene uzatmadan ve alttan ders almadan okulu bitiriyor. “Hemşirelik zor bölüm mü?” sorusunun cevabı tamamen size bağlı. Eğer günü gününe ders çalışır, özveri gösterir ve hocalarınızın yaptığı yönlendirmelere kulak verirseniz bu süreç sizin için problemli olmayacaktır. Biraz da hemşirelik dersleri nelermiş onlara değinmek istiyorum.

Hemşirelik 1. Sınıf Dersleri

Anatomi, Biyokimya, Fizyoloji, Hemşirelik Felsefesi Temel Kavramları ve İlkeleri, İnsan Davranışı ve İlişkiler, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili 1, Yabancı Dil 1 / Farnakoloji, Hemşirelik Esasları, Mikrobiyoloji-Parazitoloji, Patoloji, Psikoloji, Türk Dili 2, Yabancı Dil 2, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 2

Hemşirelik 2. Sınıf Dersleri

Hasta Eğitimi, Hemşirelikte Etik, İç Hastalıklar Hemşireliği, İletişim Becerileri, Sağlık Tanımlaması, Beden Eğitimi 1, Güzel Sanatlar 1, Bilgisayar / Cerrahi Hemşireliği, İlk Yardım, Sağlığı Geliştirme, Sosyoloji, Beden Eğitimi 2, Güzel Sanatlar 2

Hemşirelik 3. Sınıf Dersleri

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Hemşireliği, Hemşirelikte Araştırma, Hemşirelikte Yönetim, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği, Mesleki İngilizce 1 / Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği, Bioistatistik, Mesleki İngilizce 2

Hemşirelik 4. Sınıf Dersleri

Epidemiyolojiye Giriş ve Bulaşıcı Hastalıklar Hemşireliği, Halk Sağlığı Hemşireliği, Hemşirelikte Eğitim, Mesleki İngilizce 3 / Mesleki Uygulama, Mesleki İngilizce 4

Hemşirelikte Seçmeli Dersler

Adli Tıpta Temel Kavramlar, Kadın Sağlığı ve Kültürü, Rehabilitasyon, İnsan Kaynakları Yönetimi, Liderlik, Afet Kültürü, Bilim Tarihi, Cinsel Sağlık… Bu seçmeli dersler okuldan okula değişkenlik gösterebilir.

Hemşirelik Kazanmak Zor Mu? YKS’ye Nasıl Çalışmalı?

Üniversite sınavında hemşirelik kazanmak isteyen öğrenciler için de birkaç taktik verelim. Şu anda en düşük hemşirelik Kafkas Üniversitesinde yer alıyor ve sayısal puan türünden olmak şartıyla 215.000 sıralama ile bünyesine öğrenci kabul ediyor. En yüksek puanlı hemşirelik ise Hacettepe Üniversitesinde yer alıyor. Bu okul ise 79.000 sıralama ile bünyesine öğrenci alımı gerçekleştiriyor. Her ne kadar düşük puanlı hemşirelik alternatifleri olsa da sizleri mutlaka yüksek puanlı olanlara yönelmeniz yönünde uyarmak istiyorum. Bu daha yararlı olacaktır. ?

yks sınavı

YKS’den hemşirelik kazanmak istiyorsanız bir sene boyunca düzenli olarak çalışmanız gerekir. Günlük 4-5 saatlik verimli bir çalışmayla sayısalda derece dahi yapabilir, istediğiniz üniversitenin istediğiniz bölümüne yerleşebilirsiniz. Yine hedef belirlemek isteyenler için Hemşirelik YÖK ATLAS sayfasını öneriyorum. Buradan tüm Türkiye’deki hemşireliklerin taban puanları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Hemşire Olmak İstiyorum Diyen Birinde Olması Gereken Özellikler

Hemşirelik mesleğinin gerek tanımı gerekse de görev detayları incelendiğinde bu işin tamamen insan ilişkilerine dayalı olduğu ortaya çıkmaktadır. İnsan ilişkileri kuvvetli olmayan ya da iletişimin sürdürülebilirliği açısından sorunlar yaşayan insanlar ne yazık ki hemşirelik mesleği içerisinde kalıcı bir yer bulamazlar. Hemşire olmayan isteyen birisinin sahip olması gereken temel beceri ve yetenekler şunlardır:

  • Hitap üslubunu yönetebilmek ve insan ilişkilerinde “Yapıcı” taraf olarak hasta ile tedavi arasındaki bağı tam olarak kurmak.
  • Hemşirelik unsurları ve Tıp dünyası ile ilgili devamlı araştırmalar yapmak ve mesleki bilgi birikimini güncel tutmak.
  • İnsanların sorunlarına çözüm üretirken yapıcı, çözümcül ve pratik olmak. Bir işi en kısa sürede en az enerjiyle halletmeyi hedeflemek.
  • Hasta veya engelli bireylere karşı toplum sorumluluğu olan ilgiyi göstermek ve onlara yardımcı olarak tedavi süreçlerini kolaylaştırmak.
  • Hastane ortamında başta kendi kişisel temizliği olmak üzere temizlik kurallarına uymak ve uymayan personeli de uyarmak.
  • Sabırlı ve tutumlu olmak. Tıp işlemleri esnasında kullanılacak olan tıbbi malzemeleri gerektiği kadar kullanarak kalanını ekonomik bir biçimde korumak.
  • Mesleki bilincin dışında “vicdana” sahip olmak ve olaylara bu çerçeveden yaklaşmak. Vicdanı ile hareket etmek. Can yakmaktan çekinmek ve en az algıyla operasyon gerçekleştirmek
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.