Hasta Kabul Elemanı Maaşları

20.08.2020

Hasta kabul elemanı maaşları ne kadar? Hasta kabul sekreterliği maaş miktarı kaç lira? Bir yıl özel hastanelerde görev yaptıktan sonra devlete atanan bir hasta kabul elemanı olarak bugün sizlerle hasta kabul işi hakkında bilinmesi gereken her şeyi paylaşacağım. Bu mesleğe hasta kabul elemanı diyenler de oluyor tıbbi dokümantasyon sekreterliği de. Siz ne derseniz deyin hepsi hemen hemen aynı  kapıya çıkıyor. Hastanelerde gelen hastayı karşılayan ve evrak işlerini yürüten kişilere hasta kabul personeli denir. Hastane personeli açısından yaptığımız iş büyük önem taşır çünkü doktor ve hemşireler hastaya müdahale ederken o hastanın yasal evrak yükümlülüklerinin birçoğunu bizler hallediyoruz. Bu da rahat bir çalışma ortamı ve iş akışı sağlıyor. Devlette hasta kabul elemanı nasıl olunur sorusu başta olmak üzere gelin bu meslekle alakalı akıllara takılan tüm sorulara cevap bulalım.

Herhangi bir özel hastaneye ya da devlet hastanesine gittiğinizde randevu almak için vezneye yönelirsiniz. Orada sizlere randevu veren vezne memuru bizlerin meslek grubundandır. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik mezunu olan vatandaşlar hastanede vezne memuru olarak istihdam edilebilir. Bunların yanı sıra hastanede porter adı altında çalışan farklı bir grup daha vardır. Bizlerin yani hastane kabul personelinin görevi porterlar ile aynı değildir. Bizim işimiz evrak takibidir. Bizler hastayla pek muhatap olmayız. Meslek devamlı evraklarla ilgileneceğiniz için diğer birçok alana göre daha kolay. Buna göre de hasta kabul elemanı maaşları diğer birçok meslek grubuna göre daha düşük oluyor. Devlette çalışan ancak kıdem aldıkça makul kazançlar elde edebiliyor.

Hasta Kabul Sekreteri Nedir? Ne İş Yapar?

Hasta kabul sekreteri ne iş yapar

Hasta kabul elemanı olmak için 2 yıllık “Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik” bölümünü bitirmeniz gerekir. Bunun yanı sıra hasta kabul sertifikası alarak da bazı özel hastanelerde resepsiyon görevlisi olarak çalışabilirsiniz. Hastanelerde danışma personeli yani memuru olmak için bu bölümü bitirip ilgili sınavlara girmeniz gerekir. Devlette hasta kabul elemanı olmak için KPSS önlisans sınavına girmelisiniz.  Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik KPSS atama taban puanları 2020 yılı itibariyle 78 puandan başlamaktadır. İnsanların pek bilmediği bir bölüm olduğundan güncel olarak mezun sayısı fazla değildir. Bu nedenle 75 ve üzerinde puan aldığınızda devlette hastane memuru olarak görev alabilirsiniz. Atama rakamları ne durumda diye soracak olursanız bu konuda net bir şey söylemek mümkün değil. Ataması garanti olan iki yıllık sağlık bölümleri arasında ilk olarak anestezi sonrasında da tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik geliyor. Günümüzde atama durumları iyi olsa da bundan beş yıl sonra durumlar tam olarak ne olur bilemeyiz.

Gelelim hasta kabul elemanı ne iş yapar sorusunun cevabına. Hasta kabul personeli görevleri ve iş tanımı şu şekilde açıklanabilir:

 • Hastaneye gelen hastayı hangi bölüme ve hangi doktora gideceği konusunda yönlendirmek. Hastanın bir engeli veya sorunu varsa ona uygun ulaşım imkanları sağlamak.
 • Doğum olduğunda yeni doğan bebeğin evraklarını hazırlamak ve adına dosya açıp internet üzerinden gerekli işlemleri gerçekleştirmek.
 • Ölüm olaylarında ihtiyaç varsa ölüm evrakı için doktora yardımcı olmak, defin evraklarını hazırlamak ve dosyayı yasal prosedürlere uygun olarak kapatmak.
 • Hastanede hali hazırda tedavi gören hastaların gerekli evraklarını hazırlamak, dosyalarını takip etmek, arşive yönlendirilmesi gerekenleri götürmek ve dosya güvenliğini sağlamak.
 • Hastaneye tedavi için getirilen mahkumların işlemleri için kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak ve onların öncelikli olarak hastanede hizmet almasını sağlamak.
 • Engelli vatandaşların sağlık hizmetlerinden tam anlamıyla yararlanabilmesi için gerekli tedbirleri almak ve gerekli personelle yönlendirmeleri sağlamak.
 • Kat görevlisi olarak çalışılan alanlarda gelen hastanın kaydını yapmak ve istenen testlerle ilgili olarak sisteme giriş yapmak.
 • Özel hastanelerde hasta kabul ücretlerini almak, kasa kontrolü yapmak ve para trafiğini kontrol etmek.

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü ne iş yapar? sorusunun cevabı kabaca bu şekilde. Mesleğin zorluk durumu ise tamamen göreceli bir kavram. Sabahtan akşama kadar hastanede verilen göreve göre koşturmanız gerekecek. İşiniz gücünüz evrak ve bilgisayar olacak. Uzun süre boyunca bunlarla uğraşmak size zor gelmiyorsa ve işinizi severek yapacaksanız bu bölümü okumanızı tavsiye ederim. Yine bölümü okumak isteyen arkadaşların merakını gidermek için Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümünün DGS ile geçebileceği 4 yıllık bölümlerden de bahsedeceğim.

hasta kabul elemanı nedir

2 yıllık bölümü bitirdikten sonra geçebileceğiniz 4 yıllık bölümler gayet kısıtlı. DGS ile lisansa geçiş yapacaksanız “Sağlık Yönetimi” bölümünü tercih etmenizi öneririm. Bu bölümde gayet iyi atamalar ve yönlendirmeler yapılıyor. Elbette dönem şartlarına da iyi bakmak lazım.

Hasta Kabul Görevlisi Maaşları

Devlet Hastanesi Hasta Kabul Memuru Maaşları

 • Yeni mezun hasta kabul görevlisi 4.000₺ gibi bir aylıkla işe başlar.
 • 5-10 yıl arasında tecrübe kazananlar ise 4.500₺ civarında maaş alır.
 • 10 yılı aşkın süredir devlette çalışan, evli ve çocuklu hastane personelleri ise 5.000₺’den fazla maaş almaktadır.
 • İşe yeni başlayanlar alamasa bile kıdem aldıktan sonra devlette çalışanlara aylık ek ödemeler yapılmaktadır. Yukarıdaki rakamlar en düşük maaş verileridir. Birçok devlet hastanesinde maaş durumu daha iyidir.

Özel Hastane Hasta Kabul Memuru Maaşları

özelde hasta kabul maaşı

Özel hastanede çalışan hasta kabul görevlisi maaşı 2.500₺ ile 3.000₺ arasında değişmektedir. Özel hastanede çalışan hastane personeli maaşları kıdem aldıkları takdirde 3.800₺ civarlarına çıkabilmektedir. Bu çalışan hastaneye ve iş yüküne göre değişkenlik gösterebilir.

Hasta Kabul İşi Zor Mu?

Hasta kabul personeli yaptığı iş itibariyle her gün yüzlerce insanla karşı karşıya geliyor. İnsan diyaloğu iyi ve çözümcül olmayan insanlar bu meslekte çok zorlanıyorlar. İş tam olarak zor diyemeyiz ancak uğraştırıcı dememizde bir sakınca yok gibi görünüyor. İnsanlarla iletişim kurmak konusunda sorununuzun olmaması ilk şart. Ilımlı ve yapıcı olmak sizlerin bu mesleği kolayca yapabilmesine vesile olacaktır. Aksi takdirde hem kendinizi yıpratırsınız hem de hastanın işlemlerini aksatırsınız.

Okurlarımızın Soruları

okurların soruları

[sc_fs_multi_faq headline-0=”p” question-0=”Hasta kabul personeli nöbet tutar mı?” answer-0=”Bazı durumlarda nöbet tutabilirsiniz. Poliklinik hasta kabul personeli nöbet tutmaz. Acil Servis görevlisi olan hasta kabul elemanları ise gece nöbeti tutabilir. Bu personele gece nöbeti ücreti ödenmektedir. ” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”p” question-0=”Hasta kabul görevlisi döner sermaye farkı alır mı? ” answer-0=”Bu meslek grubuna da döner sermaye ödemesi yapılmaktadır. Hastane sözleşme şartlarına göre tüm ek ödemeleri yapar. ” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”p” question-0=”EKPSS ile tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik ataması yapılıyor mu? ” answer-0=”Evet yapılıyor. Taban puanları için Sağlık Bakanlığı personel sayfasına göz atabilirsiniz. ” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”p” question-0=”Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik DGS ile hemşireliğe geçiş var mı? ” answer-0=”Tıbbi sekreterlik bölümünden hemşireliğe geçiş hakkınız bulunmamaktadır. Anestezi mezunu olanlar DGS ile hemşireliğe geçiş yapabilirler. ” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”p” question-0=”Hasta kabul elemanı temizlik vb. işler yapar mı? ” answer-0=”Devlette sadece sağlık memuru olursunuz ve hastane personeli olarak çalışırsınız. Yani temizlikle falan işiniz olmaz ancak özel hastanelerde durum farklıdır. Özelde farklı senaryolar gündeme gelebilir. ” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””]

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.