Hane Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

29.03.2019
A+
A-

Barınma yardımı almak, oturulamayacak kadar eski ve bakımsız, sağlıksız ortam oluşmasına sebep olabilecek evlerde yaşayan muhtaç vatandaşlar için mümkündür. Hane yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ayni ve nakdi yardımlar şeklinde yapılmaktadır.

Hane yardımı nedir, nasıl alınır sorularının cevabı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yönetmeliklerinde verilmiştir. Bu kapsamda yapılan hane yardımı, evlerinin bakımını yapamayacak olan ve kötü şartlarda yaşayan vatandaşlar için daha sağlıklı ve sıcak bir ev hayatına kavuşmaları için verilmektedir.

Hane Yardımı Ne Kadar?

Hane yardımı miktarı ve verilecek olan desteğe Mütevelli Heyeti karar vermektedir. Yardım için başvuru yapıldıktan sonra dosya açılmakta ve incelemeler yapılmaktadır. İnceleme sonrasında dosya Mütevelli Heyetine sunulur. Mütevelli Heyeti dosyayı inceledikten sonra yardımın yapılıp yapılmayacağına karar vermektedir. Mütevelli Heyetinin kararına göre değişmekle birlikte en 15 bin TL en fazla 25 bin TL olacak şekilde destek verilmektedir.

Hane yardımı 2020 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altında yardımları dağıtan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından alınabilmektedir. Hane yardımını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından almak mümkün olacaktır.

Hane yardımı kaç ayda bir alınır sorusunun cevabı ise ihtiyaca göre 15, 20 ya da 25 bin TL olarak tek seferde şeklinde verilebilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen aile yardımları farklı projeler kapsamında verilmektedir. Her bir projenin kendi şartları bulunmaktadır ve ödemeler projenin kapsamına göre yapılır.

Hane yardımı başvurusunun yapılabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikli ve en önemli olan şart ise hane içerisinde kişi başına düşen gelirin, net asgari ücretin 3’te birinden az olması gerektiğidir. Hane yardımına 18 yaş üstü olan aile bireylerinden herhangi biri başvurabilmektedir. Bu yardım oturulamayacak derecede bakımsız ve sağlıksız olan haneler için verilmektedir. Başvuru için gerekli olan tek evrak nüfus cüzdanı fotokopisidir.

Sosyal Yardımlar Nelerdir?

SYDV sosyal yardımlar 2020 yılında ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yardımların dağıtımını yapan SYDV, Türkiye’nin her yerinde ihtiyaç sahibi olan ailelere yardımları ulaştırmaktadır. SYDV bulunan il ve ilçelerde araştırmalar yapılarak ihtiyaç sahibi olan ailelere yönelik dosyalar oluşturulmaktadır. Her sene farklı alanlarda ihtiyaçlar için dağıtımlar yapılmakta ve ailelerin daha iyi şartlarda yaşamaları sağlanmaktadır.

Sosyal yardım ve hizmetler; sosyal bir devlet anlayışının getirisidir ve devlet tarafından birçok alanda muhtaç olan vatandaşlara dağıtılmaktadır. Devlet tarafından verilen yardımların hatırı sayılır bir kısmı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından dağıtılmaktadır. Verilen yardımlardan bazıları ise şu şekildedir;

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar ve Hizmetler

 • Gıda Yardımları: Temel gıda ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına ihtiyaç sahibi olan ailelere SYDV tarafında gıda yardımları verilmektedir. Bu yardım yılda iki kez olacak şekilde Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesinde verilmektedir.
 • Barınma Yardımları: Oturulamayacak derecede eski ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahipleri için verilen yardım; evin bakım ve onarımı, prefabrik ev yardımı, ev eşyası alımı ya da betonarme ev yapımı yardımı şeklinde verilmektedir.
 • Sosyal Konut Projesi: Sosyal güvencesi olmayan, muhtaç olan vatandaşlar için sosyal konut projesi oluşturulmuştur. T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi aracılığıyla ev yapımı gerçekleştirilmekte ve ihtiyaç sahiplerine geri ödemeli olacak şekilde konut yardımı yapılmaktadır. Geri ödemeler için 270 ay vade planı oluşturulmakta ve 1+1 evler için aylık 100 TL, 2+1 evler için aylık 130 TL olarak ödeme alınmaktadır.
 • Yakacak Yardımları: Yılda bir kez olmak üzere kış dönemi öncesinde asgari 500 kg olacak şekilde ihtiyaç sahibi ailelere yakacak yardımı yapılmaktadır.
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Programı: Eşi vefat eden ve herhangi bir sosyal güvencesi ya da geliri olmayan kadınlar için yapılan düzenli nakdi yardımlardır. İki ayda bir olacak şekilde PTT aracılığıyla ihtiyaç sahibi dul kadınlara verilmektedir. Aylık 275 TL olan bu yardım iki ayda bir 550 TL olarak ödenmektedir.
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Yardım Programı: Sosyal güvencesi olmayan, muhtaç durumda bulunan asker aileleri için 2 ayda bir 550 TL nakdi yardım yapılmaktadır.
 • Öksüz ve Yetim Yardımı: Annesi ya da babası vefat etmiş olan çocuklar için yapılan bu yardım aylık 100 TL olacak şekilde 2 ayda bir ödenmektedir. Bu yardım yalnızca annesi ya da vefat etmiş 18 yaş altı çocuklar için yapılmaktadır.
 • Doğum Yardımı: Türk vatandaşı olan ve mavi kart sahibi olan her kadına verilen bu yardım için doğum olayının gerçekleşmiş olması ve bebeğin hayatta olması gerekmektedir. Birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL tutarında tek sefere mahsus olmak üzere doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Çocuk yardımı 2020 yılında annenin adına PTT’ye yatırılmaktadır. Günümüzde oluşan online sistem ağı sayesinde başvuru yapmaya gerek kalmamaktadır. Çocuk yardımı olarak da bilinen doğum yardımının sorgulaması https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama adresi üzerinden yapılabilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci Yardımı

Devlet tarafından verilen öğrenci yardımları, eğitimde fırsat eşitliğini ortadan kaldıran maddi yetersizliklerde öğrencilerin eşitliğe ulaşması ve rahat bir eğitim hayatı geçirmeleri için yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan eğitim yardımları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Eğitim Materyal Yardımı: Yardıma muhtaç olan ailelerin çocuklarına kıyafet, ayakkabı, kırtasiye, önlük ve çanta gibi temel okul ihtiyaçları şeklinde verilmektedir.
 • Şartlı Eğitim Yardımı: Maddi imkansızlıklar nedeni ile çocuklarını okutamayan ailelere destek olmak amacıyla şartlı eğitim yardımı verilmektedir. Bu yardım;
  • İlköğretimde okuyan erkek öğrenciler için aylık 35 TL,
  • İlköğretimde okuyan kız öğrenciler için aylık 40 TL,
  • Ortaöğretimde okuyan erkek öğrenciler için aylık 50 TL,
  • Ortaöğretimde okuyan kız öğrenciler için aylık 60 TL olarak verilmektedir.
 • Öğle Yemeği Yardımı: Her iki eğitim döneminde de her gün yoksul olan öğrencilere öğle yemeği verilmektedir. Bu yardımdan taşımalı eğitimden faydalanan ve yoksul öğrenciler faydalanabilmektedir.
 • Ücretsiz Kitap Yardımı: Öğrenim dönemleri öncesinde devlet okullarında okuyan tüm ilk ve orta okul öğrencilere ücretsiz ders kitapları dağıtılmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli Yardımları

Yaşlı ve engellilere yönelik yardımlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hem engelli vatandaşlar hem de onlara bakan kişiler için verilmektedir. Engelli ve muhtaç durumda olan vatandaşların hayatlarını daha iyi koşullarda sürdürebilmeleri için engelli aylığı verilmektedir.

Engelli aylığı %40 ila %69 arasında engeli olan vatandaşlar için 433,68 TL, %70 ve üzerinden engel oranı bulunan vatandaşlar için ise 650,52 TL olarak verilmektedir. Evde bakım yardımı adı altında engelli yakınlarına bakan kişilere de aylık olarak yardım ödemeleri yapılmaktadır. 2020 yılında 1.179,490 TL olarak evde bakım parası ödenmektedir.

Sosyal Yardım Sorgulama

Sosyal yardım bilgileri sorgulamak için E-Devlet sistemi kullanılabilmektedir. E-Devlet üzerinden sosyal yardım bilgilerinin sorgulanabilmesi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Kimlik doğrulama işleminin tamamlanabilmesi için ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Tıklama işleminden sonra kimlik doğrulama işlemi için T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi kullanılmalıdır. E-Devlet şifresi yoksa diğer alternatif kimlik doğrulama yöntemleri kullanılabilmektedir.
 • Kimlik doğrulama işleminden sonra sorgulama sonucu otomatik olarak görüntülenecektedir.
YORUMLAR
 1. Yilmaz dedi ki:

  İş kazası sonucu erken emeklilik istenmesi ve bu süre zarfında bu sosyal yardımlaşma dayanışma vakif tan yararlanmak istedim ne kadar zaman alır ve imkan detayları nasıl ala bilirim