Gratis Kasiyer Maaşları Ne Kadar? Gratis Tezgahtar Personel Alımı

26.09.2020

Gratis kasiyer maaşları ne kadar? Gratis’te çalışan satış elemanları kaç lira maaş alıyor? Umarım keyfiniz ve neşeniz yerindedir. Bugün sizlerle 2 yıldır çalıştığım Gratis hakkında edindiğim tecrübeleri paylaşacağım. Yeni bir iş arayan herkesin aklına takılan klasik sorulara ve daha fazlasına bu yazıda cevap vereceğiz. Gratis’te çalışmak ile alakalı henüz detaylara girmeden genel bir çalışan yorumu yapmak istiyorum. Gratis çalışan yorumları birçok kariyer sitesinde yer alıyor. Oradan da anlayacağınız üzere çalıştığım firma ne yazık ki personelini bir hayli yoruyor. Bu nedenle Gratis’te çalışmak için iş başvurusu yapmadan kendinizi iyi hazırlayın derim. Gerek psikolojik olarak gerekse de fiziki olarak bir hayli yorulacaksınız. Bunları göze almalısınız.

Gratis hakkında yapılacak bir yorumda birkaç farklı unsura daha değinmek istiyorum. Örneğin diğer dengi markalara karşın bu işletmelerin maaşı ve ek pirimleri zamanında yatırdığını rahatlıkla söyleyebilirim. Yorulsanız da en azından basit bir düzen sağlayabiliyorsunuz. Yani marka sizi sömürüyor olsa da hakkınızı er geç veriyor. Aynı şekilde terfi alma hedefiniz varsa sıkı bir çalışma periyodu izleyerek yükselme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Gratis İş İlanları ve İş Başvuruları

gratis iş ilanları

Genel fikrimi belirttikten sonra yavaş yavaş işe alınma sürecinden bahsetmek istiyorum. Gratis iş başvuruları için iki farklı yol tercih ediyor. Hem kariyer siteleri üzerinden açılan ilanlara online olarak ön başvuru yapabiliyorsunuz hem de belli başlı şubelerden başvuru formu doldurarak insan kaynakları havuzuna dahil olabiliyorsunuz. Benim tecrübelerime dayanarak önerdiğim yol ise kariyer siteleridir. Güncel Gratis iş ilanları için buraya tıklayabilirsiniz. Markanın tüm açık pozisyonları bu sayfada sizleri bekliyor. Aynı şekilde açılan pozisyonun maaş bilgisi, çalışma saatleri ve genel şartları da ilan açıklamasında yer alıyor. Ben de buradan başvuru yaparak işe başlamıştım.

gratis işe başlama evraklar

İş başvurusu sonrasında insan kaynakları sizi uygun görürse görüşme talep ediyor ve mülakata çağırılıyorsunuz. Gratis insan kaynakları personeli sizi mülakat sorularını cevaplamanız için muhtemelen bir şubeye çağıracaktır. Bu aşamada hiç korkmamanız gerektiğini söylemeliyim. Heyecan yapar ve görüntünüzden ödün verirseniz işi kaybedebilirsiniz. Genel olarak sorulabilecek olası mülakat soruları şunlardır:

 • Neden Gratis? Gratis markasını niçin tercih ettiniz?
 • Ürünlerimizi kullanıyor musunuz? Gratis güvencesinden memnun musunuz?
 • Gratis iş ilanlarını nereden gördünüz ve ne yolla başvuru yaptınız?
 • Sigara, alkol ve diğer herhangi bir kötü alışkanlığınız var mı?
 • Genel olarak kendinizi insan iletişimi yeteneğiniz açısından değerlendirebilir misiniz?
 • Birkaç yıl sonra kendinizi bu firma içerisinde nerede görüyorsunuz? Hedefiniz nedir?
 • Genel olarak kendinizden bahseder misiniz? Sizi tanımak istiyoruz.

Kozmetik sektörünün devi olarak bilinen Gratis, bu mülakat sorularına cevap verdikten sonra olumlu ya da olumsuz şekilde size dönüş yapacaktır. İş başvurusu sonucu genellikle telefon aracılığıyla size bildiriliyor. Eğer cevapları olumlu olursa sizden başvuru evraklarını göndermeniz rica ediliyor. Bir WhatsApp hesabına başvuru için gereken evrakları gönderiyorsunuz ve iş girişiniz tamamlanıyor. Aynı şekilde şubeden de evrak vermeniz istenebilir. Siz genel olarak evraklarınızı hazır bekletin. Olası bir iş başvurusunda istenebilecek evraklar şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve birkaç tane yeni vesikalık
 • İkametgah belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • Eğitim bilgilerini kanıtlayan diplomalar
 • Varsa sahip olunan sertifikalar
 • Geçmişe yönelik sigorta dökümleri

Bu evraklar iş başvurusu için yeterli olacaktır. Şube yetkilileri sizden daha farklı evraklar da isteyebilir. İş başvurusu sonucu için aradıklarında hangi evrakları hazırlamanız gerektiğimi iyice sorunuz. Eksik evrakla gitmeniz size zaman kaybettirebilir.

Gratis İşe Alım Koşulları

 • En az lise mezunu olmak. Daha üst düzeyde diplomaya sahip olanlar daha kolay işe alınır.
 • Dış görünüme önem vermek. Bakımlı ve temiz olmak. Makyaj ürünlerine hakim olmak.
 • Herhangi bir suçu bulunmamak. Bazı özel dönemlerde eski hükümlü alımları da yapılmaktadır.
 • Sağlık raporuna sahip olmak ve varsa engel durumunu belgelemek. Engelli personel alımı da yapılmaktadır.

Gratis Çalışma Şartları Nasıl?

Gratis’te çalışmak en başta da belirttiğim üzer pek kolay değil. Marka satış yapılması uğuruna tüm personelini resmen at gibi koşturuyor. Eğer düzgün yöneticilere denk gelirseniz çok şanslı olursunuz. Gratis diğer markalardan farklı olarak mağaza müdürlerini ve müdür yardımcılarını da dışarıdan temin ediyor. Bu nedenle bazen henüz yeterince tecrübesi olmayan yöneticiler sizi zora sokabiliyor.

gratis kasiyer sorumlulukları ve görevleri

Gratis’te kasiyer olmak istiyorsanız her şeyden önce sabırlı ve pozitif olmalısınız. Onlarca müşterinin sorunuyla uğraşacaksınız. Bu sorunlar bir zamandan sonra sinir bozucu olabiliyor ancak sabır etmekten başka çıkışınız maalesef yok. Eğer sorunlara sinir olarak değil de çözüm bulmak için yaklaşmayı tercih ediyorsanız bu markada rahatlıkla çalışabilirsiniz. Aynı zamanda insan ilişkilerinize de güveniyor olmanız gerekir. Müşteriyle ne kadar iyi bir diyalog kurarsanız hayatınız o kadar rahat olur. Bu yöneticilerinizin sizi sevmesine ve güvenmesine de vesile olacaktır. Terfi süreniz çok daha kısalabilir.

Kasiyerlerin ve satış elemanlarının izin hakları bir yıl için 14 gün yani iki haftadır. Bir yıllık hizmet sürenizi tamamladıktan sonra bu izin hakkı hanenize yazılır. Gratis izin hakkı sadece 7 gün şeklinde parçalanabilir. Yani yıllık izninizi sadece 2 kere bölebilirsiniz. Bu da yöneticileriniz tarafından verilecek karara bağlıdır. Örneğin ben hiç parçalı izin yapamadım.

Gratis Personel Maaşları

Gratis Kasiyer Maaşları: Gratis’te çalışmaya başlayan kasiyerler en başta 2.400-2.450₺ maaş alırlar. Bunun yanında çalışılan şubeye göre 300-400₺ aralığında ek yemek kartı ödemesi yapılmaktadır. AVM şubeleri için bu ödeme yerine düzenli yemekhane giriş kartı da verilebilir. Yol masrafları da genellikle maaşa eklenmeden yolcu servisleriyle sağlanıyor. Yemek kartı ve yol iaşesi gibi ekstralar şubeden şubeye değişiklik gösteriyor.

Gratis Temizlik Görevlisi Maaşları: Her markada olduğu gibi kozmetik sektöründe de mağazaların düzenli kalabilmesi için temizlikçi çalıştırılmaktadır. Bu personele asgari ücret ödenir. Ekstra bir pirim sistemi bulunmamaktadır. Maaşlar düzenli ödenir ve diğer tüm personel gibi yıllık 14 gün izin hakkı tanınır. Anlayacağınız LC Waikiki gibi markalardan farklı bir uygulama yapılmıyor.

personel aylıkları ve maaşları

Gratis Mağaza Müdürü Yardımcısı Maaş: Diğer markaların aksine Gratis müdürlere ve yardımcılara pek yüksek maaşlar ödemiyor. Mal sahibi konumunda olmadıkları için mağaza yönetiminde görev yapan müdür yardımcıları sadece 3.000-3.500₺ civarında maaş alıyor. Bu maaş ek pirimler, ek mesailer ve kıdem tazminatları ile birlikte 4.000₺ civarına kadar çıkabiliyor. Gratis mağaza müdürü maaşları da aynı civarda dolaşmaktadır. Mağazada çalışan güvenlik personeli, satış danışmanları, depo sorumluları, kalite denetmenleri ve sınıflandırma personelleri ne alıyorsa yöneticiler de aynı parayı alıyor diyebiliriz.

Gratis’te Çalışmak İsteyen Birinin Bilmesi Gerekenler

 • Resmi tatillerde Gratis mağazaları kapalı olmaktadır. Bayramların ilk gününde bazen yarım gün bazen de tam gün izin verilmektedir. Bazı yoğun sezonlarda ise dönüşümlü personel uygulaması yapılarak herkesin ailesiyle vakit geçirmesine fırsat verilmektedir.
 • Gratis şubelerinin açılış saati 10:00’dır. Kapanış saati ise 22:00 olarak belirlenmiştir. Bunun yanında AVM şubelerinde açılış ve kapanış zamanları değişkenlik gösterebilir. Daha erken açılış saati ve daha erken kapanış saati uygulanabilir.
 • Gratis personel indirimi bildiğim kadarıyla uygulamıyor. Ben pek kullanmadığım için karşılaşmadım ancak müşterilere verdiğimiz indirim kartlarından faydalanabilirsiniz.
 • Gratis’te tesettürlü kapalı bayan çalışmaktadır. Bir okurumuz merak etmişti belirteyim dedim. Kapalı hanımlar da bu şirketin şubelerinde görev alabiliyor.
 • Gratis’te erkek satış elemanı, kasiyer ve depo sorumlusu da çalışmaktadır. Erkek personel ihtiyacı az falan da değil. Herkes eşit sayıda istihdam ediliyor diyebilirim.
 • Gratis personel kıyafeti marka tarafından veriliyor ve büyük beden de kolaylıkla bulunuyor. Personel tişörtü için bildiğim kadarıyla herhangi bir ek ücret talep edilmiyor.
 • Kozmetik ürünlerin içeriğinden ve markasından anlayan personel genellikle satış temsilcisi olarak istihdam ediliyor. Yani makyaj ürünleri ile aranız iyiyse çok iyi satış pirimleri elde edebilirsiniz.
 • Yazın kasiyer veya satış temsilcisi olarak çalışmak isteyen öğrencilere de Gratis mağazalarında kadro ayırılıyor. Bu mevsimlik alımlar için şubelere başvuru yapınız.

Okurlarımızın Soruları

okurların soruları

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h4″ question-0=”Terfi almak kolay mı? Nasıl oluyor?” answer-0=”Personelin terfi hakkını amirler yani yöneticiler denetliyor. Yöneticiler beğendikleri ve güvendikleri personeli mağaza müdürü bile yapabilirler. Terfi almak için tek yapmanız gereken ses çıkarmadan çalışmak ve işinizi gerçekten iyi yapmak. Böylece kısa sürede yükselmeniz mümkün olacaktır. Kısa sürede çok iyi yerlere yükselen arkadaşlarım da oldu. ” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h4″ question-0=”Çay molası veriliyor mu?” answer-0=”Çalışırken elbette 15 dakikalık minik aralarımız oluyor. Sigara ve çay içmek için bu araları değerlendirebilirsiniz. Bu aralarda oturacak rahat bir yeriniz var mı derseniz net bir şey söyleyemem. Şubeden şubeye bu tür şartlar değişiyor. ” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h4″ question-0=”Yeni başlayanlara kasa eğitimi vs. veriliyor mu?” answer-0=”Hayır, böylesi bir oryantasyon resmi olarak yok ancak elbette yöneticiler yeni başlayan arkadaşları eğitmeleri için kıdemli personeli görevlendiriyor. Bu konuda kafanızı yormayın. Sistemleri kolayca öğreneceksiniz. ” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h4″ question-0=”Sigorta pirimleri zamanında ve tam ödeniyor mu?” answer-0=”Evet, hak ettiğiniz sigorta pirimleri gecikmeden tam gününde ve eksiksiz olarak ödeniyor. Pirimlerde bir aksaklık olduğunda ise marka merkezine başvuru yapılıyor ve sorunun düzeltilmesi talep ediliyor. ” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h4″ question-0=”Gratis iş başvurusu cevabı gelmedi beni aramadılar. Olumsuz mu?” answer-0=”Bu belli olmaz. Bazı sezonlar açılan iş ilanları çok olduğu için gecikmeler olabiliyor. Bu markada işe başlamak pek zor olmadığından kaygılanmanızı istemem. Yine de size verilen numarayı arayarak başvuru sonucu hakkında bilgi alabilirsiniz. Şansınızı deneyin derim. Birkaç günlük gecikmeler olabilir. ” image-0=”” count=”1″ html=”true” css_class=””]

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.