Gıda Mühendisi Maaşları

16.08.2020
A+
A-

Gıda mühendisi maaşları ne kadar? Gıda mühendisleri iyi kazanıyor mu? Birkaç yıl özel sektörde mühendis olarak çalıştıktan sonra devlete atandım ve uzun süredir devlette gıda mühendisi olarak çalışıyorum. Bugün sizlere meslek şartlarım ve maaşım ile alakalı bilgiler vereceğim. Gıda mühendisi maaşları konusundan başlayıp nerede iş bulunabileceği konusuna kadar her şeyi tek tek anlatacağım. Hazır üniversite tercihleri de gündeme gelmişken bu bölümü tercih etmek isteyen arkadaşlara kıymetli bilgiler vermek istiyorum. Evet adımız mühendis ama gelin bu gıda mühendisleri ne iş yaparmış? hep birlikte öğrenelim.

Gıda üretim tesisleri başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşta bizleri görebilirsiniz. Hatta bazılarımız beslenme üzerine personel çalıştıran özel yerlerde de görev alabiliyor. Bizim nereden çıkacağımız pek belli olmaz. Toplu insan olan her yerde çalışabiliriz. Bu nedenle iş bulması en kolay dört yıllık bölümler arasında başı çekiyoruz diyebilirim. Özelde ve devlette bize yeterince kontenjan ayrılıyor. Adam gibi çalışırsanız bu meslekte açıkta kalma ihtimaliniz bir hayli düşük.

Gıda Mühendisi Maaşı Kaç Lira? (Özel Sektör – Devlet)

gıda mühendisliği maaşları

Tüm mühendislik maaşları gibi gıda mühendislerinin maaşları da özelde ve devlette farklılık göstermektedir. Özel sektör maaşları devamlı devletten daha düşüktür diyemeyiz. Bazı şirketler gıda mühendisleri için çok ciddi maaşlar ödeyebiliyor. Bazı özel sektörde çalışan mühendislere de sadece asgari ücret ödeniyor. Devlette yeni başlayan gıda mühendisi maaşı ve daha fazlası aşağıda tek tek listelenmiş durumda:

  • Devlet yeni mezun gıda mühendisi maaş tutarı 5.500₺
  • Devlette çalışan kıdemli mühendis maaşları 6.000₺ civarına kadar çıkmaktadır.
  • Çocuk yardımı, aile desteği ve diğer ek ödenekler maaşa yansıtıldığında devlette çalışan mühendisin maaşı 6.500₺ seviyelerine kadar çıkmaktadır.
  • Özel sektör gıda mühendisi maaşları da 2.300₺ ile 10.000₺ arasında değişmektedir.

Sözleşmeli gıda mühendisi maaş durumu ile kadrolu mühendisin maaş durumu tamamen farklıdır. Sözleşmeli personel kadrolu personelden birkaç yüz lira daha düşük maaş almak durumunda kalabilir. Ayrıca yönetici yani şef olmak istediklerinde de sözleşmeli personele ayrıcalık tanınmamaktadır. Kurum içi yükselme sınavlarında resmi olmasa da kadrolu mühendislere öncelik verilmektedir. Yine sözleşmeli mühendis maaşları gibi kadrolu olmayan mühendisin tayin hakkı da sallantıdadır. Bazı durumlarda uzun süre çakılı kadro kalmaları gerekebilir.

Nasıl Gıda Mühendisi Olunur?

nasıl gıda mühendisi olunur

Gıda mühendisi olmak için dört yıllık “Gıda Mühendisliği” fakültesinden mezun olmanız gerekir. Gıda mühendisliği bölümü hakkında bilmeniz gereken en temel şeyden başlıyorum. Bu bölüm her ne kadar kolay okunabilir gibi görünse de içine girdiğinizde zorlu bölüm dersleriyle karşı karşıya kalacağınızı unutmayın. Bu bölümü kazanmak için YKS sınavına girmeniz gerekiyor. TYT ve AYT sınavlarının her ikisinde de başarılı olmanız gerekir. Sayısal puan türüyle öğrenci alan bu bölümün taban puanlarına YÖK Atlas Gıda Mühendisliği sayfasından ulaşabilirsiniz.

Gıda Mühendisleri Nerelerde Çalışabilir? Bu sorunun cevabı oldukça çeşitli. Eti, Ülker, Sütaş ve benzeri gıda üretim fabrikalarında zaten demirbaş personel olarak görev alıyorsunuz. Bunun yanında askeri birlikler gibi toplu yemek verilen sahalarda da çalışabiliyorsunuz. Gıda Mühendisliği iş ilanları arasında birçok farklı kurum ve kuruluşu görebilirsiniz. Spor kulüpleri gibi sağlıklı beslenme amacı güden mecralarda da görev alabilirsiniz. Bulabileceğiniz işlerin kalitesi ve statüsü tamamen sizlerin meslekteki gelişmişlik düzeyiniz ile alakalıdır. Yüksek lisans gibi mesleki yeterliliği arttıran eğitim faaliyetlerine dahil olduğunuzda çok daha iyi yerlerde görev alabilirsiniz.

Gıda Mühendisi Görev ve Sorumlulukları

  • Gıda üretim tesislerinde ve fabrikalarda üretim bantlarını denetlemek, onarmak ve yeni yapıcı planlar sunmak.
  • Üretim esnasında yasal olarak uyulması gereken standartları sahaya aşılamak ve hataları rapor etmek.
  • Tarım ve Orman Bakanlığı statülerine bağlı kalarak hijyenik ve sağlıklı gıdalar üretilmesini sağlamak.
  • Yeni lezzet ve ürün fikirleri vererek çalışılan firmanın gelir düzeyini arttırmak.
  • Toplu yemek organizasyonları düzenlenen mecralarda yemeğin kalitesini ve uygunluğunu denetlemek.
  • Gıda ambalajları hakkında yeni teknolojileri takip etmek ve yenilikçi fikirler sunmak.

Gıda Mühendisliği KPSS Atama Puanları

gıda mühendisliği kpss atama puanları

KPSS günümüzde öğrenci yetiştiren hemen her bölümün baş belası desek yeridir. En düşük gıda mühendisliği atama taban puanı 85’tir. Bu güncel olarak yapılan son atama verisi olmakla birlikte değişkenlik gösterebilir. Mühendislik mezunu düz memur alımı da yapıldığından KPSS lisans sınavından 85 ve üzerinde puan aldığınız takdirde meslek sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri mühendis sıfatıyla subay alımları da yapmaktadır. Döneminizde böylesi bir alım varsa ve fiziki şartlara uygunluk gösteriyorsanız başvuru yapabilirsiniz. Yine Emniyet Genel Müdürlüğü ve diğer birçok kurum da sadece dört yıllık okul mezunu olmanız şartıyla personel istihdamı sağlamaktadır. Tüm kurum ilanlarına bakmanızı öneririz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.