Gemi Mühendisliği Nedir? 2020 Gemi Mühendisliği Maaşları

01.05.2020

Gemi Mühendisliği Nedir? 2020 Gemi Mühendisliği Maaşları. Gemi Mühendisi nedir sorusunun ucu çok açıktır. Bu yazımızda alanının detaylarıyla birlikte sizleri bilgilendireceğiz. Gemi Mühendisliği her çeşit deniz taşıtlarının projelerinin yapılması, geliştirilmesi ve ekonomik amaçlı üretiminin gerçekleştirilmesi konularında çalışmalarını yapan bir meslek dalıdır. Yat, denizaltı, gemi, platform ve açık deniz yapıları gibi sivil veya askeri deniz araçlarının inşa edilmesinden, özetleyecek olursak tersanelerde gemi imalatından sorumludurlar. Bu konularda imza yetkisine sahiptirler. Gemi mühendisleri aynı zamanda dünya ticaret yükünü taşıyan araçların hesaplamalarını yaparlar ve bu amaçla ticaret faaliyetlerinin ilerletilmesinde büyük rolleri vardır.

Gemi Mühendisliği Nedir?

Henüz proje yapım aşamasında olan geminin kullanılacağı amaç doğrultusunda ağırlık ve devre hesabını yapar, sonrasında diagramları çizerek olması gereken testlerden başarı elde eden gemi projelerinin üretilmesi için iş sahasına çizim evrakları iletilir. Burada belirlenen limit değerlerle birlikte üretim yapılır. Güç merkezlerinin gerekliliğini, dümen ya da dişli mekanizmalarının bakımlarını projelendiren, kullanılacak araç ve gereçlerin nasıl olacağına karar vermekle birlikte, havalandırma ve ısıtma sistemlerinin projelerini çizerler.

Üretimi tamamlanan gemi için ayrıca detaylı hesaplamaları yapar ve geminin ticari faaliyete geçebilmesi için gereken evrak işlemleri ile ilgilenir. Gemi mühendisleri bütün bu işlemlerin yapılış aşamalarını sistemli bir şekilde planlar ve projelendirir.

Gemi Mühendisinin Görevleri

Planlama ofisleri, tersane, atölye, denizcilik ve lojistik firmaları gibi alanlarda görev alan gemi mühendislerinin görevleri şu şekildedir;

 • Denizi ulaşım araçlarının inşa edilmesi,
 • Yapımı gerçekleştirilecek geminin çizimlerini hazırlamak,
 • Yenilenmesi gereken gemileri belirlemek,
 • Onarılması, yenilenmesi ve inşa edilmesi gereken gemiler adına uluslararası kanunlara uygun bir şekilde plan ve proje hazırlamak,
 • Yapımı, inşa edilmesi planlanan gemide kullanılacak olan araç gereç, makine ve malzemelerin tercihini yapmak,
 • Dayanıklılık ve tüm diğer konularla ilgili mühendislik hesapları yapıp çıkarmak,
 • İnşa edilmesi istenen ölçü ve şekillerde gemiyi yapmak,
 • Gemilerin her türlü bakım ve onarım işleriyle ilgilenmek ve kontrolünü sağlamak.

Gemi Mühendisi Eğitimi

Gemi mühendisi olmak isteyenler için gerekli mesleki eğitim, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına girip üniversitelerin Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümünden mezun olmaktır. Belirtmeliyiz ki bu diplomaya sahip olabilmek için sayısal rakamlar ve oranlarla aranızın oldukça iyi olması gerekir. Lisans düzeyindeki 4 yıllık bu eğitimden sonra, mühendislik diplomanızı alabilirsiniz.

Gemi mühendisliği diplomasını aldıktan sonra, direkt olarak gemide çalışmaya başlayamazlar. Lisans eğitimi bitiminde 12 ay süren gemi stajını bitirmelidirler. Daha sonrasında bakanlığın yapmış olduğu uzakyol vardiya mühendisliği sınavından geçip liman cüzdanlarını almaya hak kazanarak mesleğin deniz bölümünde görevlerine ilk adımı atmış olurlar. Tüm bunların yanında tercihlerinize bağlı olarak, tersanelerde, gemilerin makine dairelerinde ve fabrikalarda mesleğinizi icra etmeye devam edebilirsiniz. Türkiye Denizcilik İşletmeleri faaliyetlerinde, Ulaştırma Bakanlığı alanları ve deniz taşımacılığı yapan firmalarda da çalışabilirsiniz. Ülkemizin denizler ile çevrili olduğu düşünülürse, bu mesleği yapanlar için istihdam alanı daha da artmaktadır.

Gemi Mühendisliği İş İmkanları ve Çalışma Alanları

Genel itibarı ile denizcilik sektörü maddi olanakları yüksek bir sektördür. Her ne kadar gemi mühendisleri çoğu yerde çalışamaz, iş bulma imkanı düşüktür diye düşünülse de dünya ticareti ilerlediği ve devam ettiği müddetçe bu alanda görev alan tecrübeli personele olan gereksinim artmaya devam edecektir. Bu mühendisler genel olarak tersanelerin ana mühendis kadrosunu oluşturmaktadırlar. Kendi alanlarında proje, teknik, üretim, satınalma ve onarım gibi alt dallara bölünse de, tersanelerde oldukça geniş iş olanakları bulunmaktadır.

Gemi inşaatı ve gemi makine mühendislerinin teknik açıdan sahip olduğu bilgiler ve çelik ile ilgili tecrübeleri de birleşince büyük projelerin çelik kısmında görev almaları için tercih edildiklerini görebilirsiniz. Örnek verecek olursak büyük köprü inşaatlarının, havalimanı, baraj yapım ve demiryolları projelerinin de gemi mühendislerinin istihdam alanları içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu gerçekleştirilen projelerin asıl ham maddesi çeliktir ve ona şekil verme işlemi uzmanlık gerektirir. Gemi inşa etme aşamalarında kazanılan bu yetenek ve beceri gemi mühendislerinde vardır. Bahsettiğimiz istihdam alanları özel sektörde çalışmak isteyen mühendislerin tercih edeceği alanlardır.

Gemi Mühendislerinin almış oldukları eğitim dolayısıyla, tersanelerden seyre çıkan gemilerin işletilmesi ve takibi konularında uzman mühendisler haline gelmektedirler. Mesleğin her döneminde eğitim ve hizmetleri bakanlık aracılığı ile gözlemlenen bu mühendisler, eğitim hayatları süresince tam anlamıyla uygulamaya yönelik çalışmada bulundukları için gemi seyrinde çalışan mühendisler bunların içinden tercih edilir. Mesleklerini asıl yapma alanları gemi olmakla birlikte, önceki yazdığımız bölümlerde de söylediğimiz gibi yeterince tecrübe edinmiş olan kişiler, en başta tersanelerin bakım-onarım bölümleri ardından dizayn departmanlarında görev alabilirler.

Denizcilik sektöründe görev almak istemeyen mezunların fabrika müdürlükleri, enerji tesis yöneticilikleri, otomobil fabrikaları teknik müdürlükleri de yaptıkları bilinmektedir. Gemi mühendisi mezunlarının mezunlarının kamu sektöründe de çalışma imkanları bulunmaktadır. Kıyı emniyeti genel müdürlüğüne bağlı römorkörlerde, liman başkanlıklarında da port state sörveyör, flag state sörveyör ve deniz sörvey mühendisi kadroları ile, VTS’lerde deniz trafik kontrol operatörlükleri yaptıkları bilinmektedir.

2020 Gemi Mühendisliği Maaşları

2020 Gemi Mühendisliği Maaşları. Bu mesleğin sahip olduğu çalışma şartları, diğer mühendislik bölümleriyle karşılaştırılacak olursa biraz daha zordur. Bundan dolayı dolayı mühendislik dalları içerisinde maaş listelerinde üst sıralarda yer almaktadır. Gemi mühendisi maaşları özel sektör ve kamuda çalışılması halinde değişkenlik göstermektedir

 2020 Özel Sektörde Çalışan Gemi Mühendisliği Maaşları

Bir çok şirket yeni mezun ya da deneyim sahibi olmayan mühendislere asgari ücret düzeyinde veya buna yakın ücretler verebilmektedir. Bundan dolayı tecrübenin fazla oluşu özel sektörde alacağınız maaşın artışında önemli bir etkendir. Yeni mezun olmuş mühendis özel bir firmada çalışmaya başlamasıyla 2.000 – 3.000 TL arasında maaş alabilmektedir. Kamuya göre daha düşük maaşlar elde edilirken çalışma temposu olarak bakıldığında özel sektör daha yoğun ve yorucudur.

2020 Kamuda Çalışan Gemi Mühendisliği Maaşları

Özel sektöre göre kamuda çalışanların şartları daha iyidir.Kamu sektöründe çalışmaya karar veren yeni mezunlar için 3.500 gibi bir ücret söz konusudur. Bazı şartlarda bu değişkenlik gösterebilir maaşlarda sapmalar olabilir. 5.000-15.000 dolar aralığındaki maaşlar da söz konusudur gemi mühendisleri için. Ancak bunun için evden uzak kalmayı göze alıp, ağır çalışma şartlarına sabredebilmeniz gerekir. Kişinin kendini geliştirip,tecrübe edinmesi, yabancı dil bilgisinin olması, aldığı sertifikalar ve mesleki eğitimlerin etkisiyle hak ettikleri maaşlar yükselebilmektedir. Aşağıda belirtmiş olduğumuz listedeki rakamlar ortalama rakamlardır ve bunlara ek olarak aile yardımlarından, ek mesailerden ve yurt dışında çalışma durumlarından maaşlarına ek ücretler alabilmektedirler.

 • Yeni mezun olarak işe başlayan mühendis 5.600-5.750 TL civarında,
 • 5  yıl görev yapmış mühendis 5.750-5850 TL aralığında,
 • 10 yıllık mühendis 6.000-6.100 TL arasında,
 • 20 yıl çalışmış olan mühendis 6.350-6.450 TL aralığında,
 • 25 yıllık mühendis 6.400-6.600 TL maaş almaktadır.

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.